Symulatory online i offline w oprogramowaniu Astraada HMI CFG dają możliwość testowania komunikacji na bieżąco podczas programowania panelu, weryfikacji działania driverów przed zakupem panelu, bądź weryfikacji poprawności konfiguracji drivera w fizycznym panelu, jeśli ten ma problemy z komunikacją.
Po stworzeniu aplikacji na panel HMI w Astraada HMI CFG można w menu Tools uruchomić symulator offline bądź online. Ważne, aby przed uruchomieniem symulatora przeprowadzić kompilację projektu (nie wykonuje się ona automatycznie jak w momencie pobierania programu na panel).
Symulator offline
W tym trybie symulator nie komunikuje się z innymi urządzeniami, konfiguracja linków i wymiany danych nie ma znaczenia. Obiekty z przypisanymi zmiennymi z linków będą zachowywały się jakby pracowały na zmiennych w pamięci wewnętrznej panelu.
Symulator online
W tym trybie działają linki komunikacyjne i wymiana danych z urządzeniami zewnętrznymi. Panel będzie wyświetlał aktualne wartości zmiennych procesowych, lub informacje o braku komunikacji analogicznie jak na fizycznym panelu. Wpisanie nowych wartości do obiektów spowoduje przesłanie ich do docelowego urządzenia.
W przypadku symulatora online wymagana do jego działania konfiguracja drivera może nieznacznie różnić się od docelowej konfiguracji drivera przeznaczonego do wgrania do fizycznego panelu.
W driverach pracujących na sieci Ethernet konfiguracja nie powinna istotnie się różnić od docelowej. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią konfigurację karty sieciowej komputera (adres w tej samej podsieci co urządzenie docelowe, nie taki sam jak adres panelu w celu uniknięcia konfliktu) oraz ewentualnie na odblokowanie odpowiednich portów w ustawieniach zapory sieciowej komputera.
W przypadku driverów działających na portach szeregowych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na numer portu. Musi to być rzeczywisty numer portu na komputerze PC, nie docelowy numer portu w panelu. Numer portu np. przejściówki USB<->COM można łatwo sprawdzić w menedżerze urządzeń.
W takim wypadku jak powyżej w konfiguracji drivera należy wybrać port numer 3. W razie konieczności wgrania programu na fizyczny panel trzeba będzie zmienić numer portu na rzeczywisty numer portu w panelu.