Nieprzewidywalność otoczenia biznesowego, zerwane łańcuchy dostaw i nacisk ze strony klientów na personalizację produktów sprawiają, że firmy produkcyjne muszą być coraz bardziej elastyczne. Coraz częściej stają przed koniecznością dostosowywania produkcji do bieżących potrzeb rynku.
Stworzenie cyfrowych kopii (cyfrowych bliźniaków) poszczególnych maszyn, systemów, całych linii produkcyjnych czy procesów pozwala testować nowe rozwiązania przed wprowadzeniem ich w życie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Z kolei cyfrowe bliźniaki systemów i procesów już działających pozwalają optymalizować je, ale też gromadzić wiedzę na ich temat, co później pomaga w dalszej optymalizacji, utrzymaniu ruchu czy szkoleniu nowych pracowników, ale też zarządzaniu całą organizacją.
Kierownicy utrzymania ruchu, inżynierowie, kierownicy produkcji czy prezesi zakładów wytwórczych coraz częściej czują konieczność dostosowania produkcji do zmian rynkowych, do zmieniającego się otoczenia biznesowego, technologicznego, do oczekiwań klientów, a jednocześnie mają niedosyt bieżących informacji na temat funkcjonowania ich przedsiębiorstw.
Whitepaper prezentuje technologię cyfrowych bliźniaków, która może pełnić funkcję laboratorium w świecie wirtualnym, w różnych kontekstach produkcyjnych, ale też pozwala gromadzić wiedzę na temat realnego funkcjonowania systemów produkcyjnych.
Ta z kolei otwiera ścieżkę do sprawnej optymalizacji, zwiększania przychodów i redukcji kosztów.
Zadaniem tego dokumentu jest prezentacja tej technologii, wskazanie jej praktycznych zastosowań w przemyśle oraz opisanie realnych korzyści z jej zastosowania.
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, kluczem do sukcesu jest zwinność i szybkość podejmowania właściwych decyzji. Jest to możliwe dzięki zbieraniu danych w sposób cyfrowy z kluczowych procesów i systemów w przedsiębiorstwie.
Tylko właściwe i rzetelne dane, nieobarczone błędem ludzkim, pozwalają na wdrażanie nowych technologii predykcyjnych jak i sterujących procesami, w szczególności wpływających na efektywność energetyczną.
Obecnie rynek jest niezwykle dynamiczny i często chaotyczny. Wśród wielu zmiennych, które wpływają na jego funkcjonowanie, ciężko jest wyciągać wnioski i podejmować właściwe decyzje bez wsparcia technologii. Moim zdaniem rola cyfrowego bliźniaka będzie stale wzrastać.
Dzięki postępowi technologicznemu mamy coraz szersze możliwości, co przekłada się na coraz większe korzyści wynikające z jego wykorzystania. Jeśli zastosowanie tej innowacji ma uzasadnienie biznesowe na pewno warto ją poważnie rozważyć.
Pandemia zdecydowanie przyspieszyła proces włączania elementów transformacji cyfrowej do strategii rozwoju wielu podmiotów produkcyjnych. Niektóre firmy musiały na przykład budować rozwiązania pracy zdalnej od podstaw, walcząc o przetrwanie w okresie lockdownu, inne otrzymywały błyskawiczny dowód na to, że inwestycje w ten model pracy były uzasadnione.
Co więcej, interludia między poszczególnymi falami zachorowań szybko przynosiły odpowiedzi na następne pytania – powrotu do wcześniejszej normalności nie będzie oraz to, że zmienność warunków będzie nową normalnością.
Jeżeli nie widzisz formularza do pobrania raportu — wyłącz AdBlocka na tej stronie.