Tradycyjna paletyzacja czy depaletyzacja wykonywana przez ludzi to zadanie mocno obciążające zdrowie pracowników. Tymczasem wydajność końcówki linii produkcyjnej może ograniczyć możliwości produkcyjne całego zakładu. Monotonna praca polegająca na schematycznym układaniu setek kilogramów produktów przez personel zakładu powoduje, że mogą się pojawić problemy zdrowotne wśród personelu.
Na podstawie raportu MenPower ,,Niedobór talentów” wiadomo, że polscy przedsiębiorcy z roku na
rok borykają się z coraz większym problemem pozyskiwania pracowników. Rozwiązaniem jest
zrobotyzowana paletyzacja, która gwarantuje odpowiednią precyzję przygotowania produktów,
niezależną od sytuacji kadrowej. Inwestycja
w robota do paletyzacji otwiera możliwość, by
produkować więcej
i szybciej, dbając o zdrowie pracowników fizycznych.
Działania marketingowe czy zmieniające się trendy rynkowe wymagają ogromnej elastyczności w celu utrzymania ciągłości produkcji. Paletyzacja metodami tradycyjnymi blokuje szybkie przystosowanie się do nowych warunków. Rozwiązaniem jest automatyzacja i robotyzacja tych procesów, pozwalające na szybkie przezbrajanie produkcji.
Paletyzacja charakteryzuje się układaniem wyrobów gotowych np. worków czy kartonów na palecie w określony sposób, tak aby można je było bezpiecznie przetransportować. Aktualnie to jest najczęściej zrobotyzowany proces w zakładach przemysłowych świata i Polski.
Sprzedaż robotów na światowych rynkach rośnie z roku na rok, a coraz
więcej przedsiębiorstw dostrzega korzyści, które może im przynieść robotyzacja. Zwłaszcza w
obliczu braku rąk do pracy. Czytaj artykuł »
Systematyczne zwiększanie wydajności linii produkcyjnej jest kluczowe z
punktu widzenia przedsiębiorcy, który chce utrzymać się na rynku krajowym czy światowym i być
konkurencyjnym. Czytaj artykuł »
Z paletyzacją ma styczność każdy zakład produkcyjny i w interesie przedsiębiorstwa jest nie
ustępowanie konkurentom
w wydajności. Tak samo nie mniej ważnym punktem jest
elastyczność zastosowania i wielofunkcyjność.
Jesteśmy w stanie zapewnić
rozwiązania z bardzo szerokim wachlarzem zastosowań, które dedykowane są do paletyzacji
pudełek, worków, puszek, butelek i innych opakowań o różnych formach i wymiarach.
Robot paletyzujący Kawasaki, dzięki szybkości i precyzji ruchów oraz możliwości pracy 24 h na dobę z wysoką jakością, gwarantuje wysokie parametry wydajnościowe. Zastosowane w robotach napędy o dużej mocy oraz przekładnie najwyższej klasy gwarantują niezawodność pracy. Dodatkowo chwytak umożliwia pobranie kilku przedmiotów jednocześnie, co również wpływa na wzrost poziomu wydajności.
Jednym z wielu powodów, dla których przedsiębiorstwa decydują się na inwestycję w zrobotyzowane stanowisko paletyzujące, jest znaczny wzrost precyzji układania elementów na palecie. Jak mówi Jolanta Lipiszko – Kierownik Zmiany Produkcji w Spółdzielni Mleczarskiej Mońki: „Inwestycja w zrobotyzowaną paletyzację podyktowana była przede wszystkim koniecznością dopasowania wydajności pakowania do mocy przetwórczej linii produkcyjnej oraz uzyskania większej precyzji przy układaniu worków na palecie.”
Zrobotyzowana paletyzacja jest najlepszą alternatywą dla ciężkiej i monotonnej pracy człowieka. Po
zainwestowaniu
w robota do paletyzacji Kawasaki Robotics pracownik zajmujący się paletyzacją
będzie miał nowe, lżejsze dla zdrowia obowiązki, np. obserwację pracy robota do paletyzacji i
kontrolę nad parametrami paletyzacji.
Coraz częściej odchodzi się od specjalizowanych maszyn np. paletyzatorów, a stawia się na stanowiska zrobotyzowane. Dzięki zastosowaniu specjalnego oprogramowania robota paletyzującego Kawasaki Robotics, można w prosty i szybki sposób przystosować do pracy na nowym rodzaju paletyzowanych elementów. Panel HMI pozwala na zmienienie takich ustawień jak np. ilość pobieranych elementów przez robota, liczbę warstw na palecie czy sposób układania produktów.
Ograniczenie czasu przestojów do minimum jest możliwe dzięki zrobotyzowaniu procesu paletyzacji. Oprogramowanie robota paletyzującego Kawasaki Robotics może być tak skonfigurowane, że za pomocą jednego przycisku można zmienić sposób układania paletyzowanych elementów bez konieczności zatrzymywania pracy robota. Robot do paletyzacji nie choruje, nie potrzebuje przerw i pracuje nawet 24 h na dobę, co zapewnia eliminację przestojów.
Coraz więcej klientów zainteresowanych jest leasingiem zrobotyzowanego stanowiska do paletyzacji. Dlatego opracowaliśmy nasz kalkulator rat leasingu, który w prosty i szybki sposób pozwoli Ci oszacować przybliżoną wysokość raty leasingu.
Po wybraniu jednego z sześciu wariantów zrobotyzowanych aplikacji do paletyzacji
możesz oszacować
przewidywaną wysokość raty leasingu.
W ASTOR Robotics Center możesz na żywo zobaczyć pracę robota do paletyzacji. Umów się na spotkanie i znajdź najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Nasz showroom można bezpłatnie zwiedzić w ASTOR Robotics Center na ul. Wrobela 3 w Krakowie.
produkcji robotów
robotów Kawasaki na całym świecie!
kompetentnych specjalistów
Stanowiska EtE Pallet dedykowane są do paletyzacji różnorodnych opakowań takich jak kartony, worki, wiadra i wiele innych. Integralną częścią tego systemu paletyzacji jest aplikacja EtE Cube umożliwiająca programowanie robota w środowisku graficznym.
Proste rozwiązanie pozwalające zwiększyć wydajność procesu paletyzacji. Znajduje się tam jeden przenośnik zasilający. Paletyzujący robot Kawasaki Robotics ma możliwość układania przekładki na wcześniej przygotowanej przez operatora palecie, która położona jest na ziemi. Następnie pobiera wyrób gotowy i odkłada go w wyznaczone miejsce. Później pracownik odwozi gotową paletę. Istnieje możliwość rozbudowy przedstawionego stanowiska o dodatkowe elementy.
Ten system paletyzacji został rozbudowany o automatyczny transport spaletyzowanych produktów. Robot do paletyzacji Kawasaki Robotics sam umieszcza europaletę na rolotoku, po czym przechodzi do układania przekładek i produktów gotowych. Po zapełnieniu się palety zostaje ona przetransportowana dalej rolotokiem, co zapewnia ciągłość pracy robota paletyzującego. Dzięki temu wzrasta wydajność, ponieważ nie jest konieczny transport spaletyzowanej palety przez operatora, a tym samym zatrzymanie stanowiska. Zobacz przykładową aplikację »
Rozwiązanie zostało rozbudowane o magazynek palet, który pozwala automatycznie dostarczać palety na miejsce, gdzie robot do paletyzacji Kawasaki Robotics odkłada produkty. Dzięki temu wzrasta wydajność, gdyż sam robot paletyzujący nie musi pobierać palety i odkładać jej na wyznaczone miejsce. Zobacz przykładową aplikację »
Integralną częścią EtE Pallet jest aplikacja EtE Cube, zainstalowana na komputerze z ekranem dotykowym, pozwalająca na ustawienie schematu i parametrów paletyzacji w środowisku graficznym. Oprogramowanie EtE Cube umożliwia m.in. zmianę wymiarów obsługiwanych detali, zdefiniowanie wymiarów paletyzowanych produktów czy wyświetlanie stopnia realizacji procesu paletyzacji w czasie rzeczywistym.
W zależności od rodzaju paletyzowanych elementów dobierany jest odpowiedni model chwytaka mechanicznego, pozwalający na paletyzację nie tylko kartonów, ale również worków, wiader czy wielu innych różnorodnych opakowań.
Robot paletyzujący Kawasaki Robotics za pomocą dedykowanego chwytaka jest w stanie przenosić europalety,
dopasowywać się do wymiarów pudełek i ustawiać je w odpowiedniej pozycji, a także pobierać przekładki
w celu rozdzielania warstw.
W przypadku paletyzacji worków chwytak łączy w sobie układ szczęk, zamykających się na worku od spodu, układ dociskający worek od góry oraz układ prowadnic bocznych umożliwiających poprawną orientację worka na szczękach.
Stabilizację wiader podczas przenoszenia zapewnia "widelec", na którym umieszczone są przedmioty oraz docisk działający od góry. Chwytak posiada zamontowane przyssawki, które umożliwiają pobieranie przekładek i przenoszenie ich w celu rozdzielenia kolejnych warstw.
Firma POLITECH na drodze do Przemysłu 4.0 zdecydowała się na wdrożenie robotów Kawasaki, systemu sterowania Astraada One, cztery układy kartezjańskie wyposażone w serwonapędy Astraada oraz dedykowaną aplikację mobilną do obsługi stanowiska.
„Transformacja cyfrowa i robotyzacja są wpisane w strategię rozwoju firmy POLITECH. Nowoczesne rozwiązania technologiczne w Wydziale Zdobień pozwalają nam zdobywać zagraniczne kontrakty i optymalizować koszty operacyjne” - mówi Rafał Strzyż, Dyrektor Techniczny w firmie POLITECH
W ASTOR Robotics Center chętnie wykonamy bezpłatne testy na Twoich produktach. Odwiedź nas z Twoimi wyrobami, a my przygotujemy dla Ciebie pokaz. Zobaczysz, jak będzie przebiegał proces paletyzacji u Ciebie w firmie przy wykorzystaniu naszych rozwiązań.
Na filmie zaprezentowana została symulacja przedstawiająca zrobotyzowaną aplikację do paletyzacji.
Stanowisko składa się
z trzech robotów Kawasaki Robotics serii CP o różnym udźwigu. Każdy z nich
paletyzuje inny rodzaj wyrobu. Paleta zawierająca zadaną liczbę warstw transportowana jest dalej
automatycznym rolotokiem do owijarki do palet. Gotowa paleta transportowana jest w miejsce, z którego może
być odebrana przez pracownika.
Proces paletyzacji ściśle związany jest z procesem pakowania. W celu zwiększenia
wydajności linii produkcyjnej warto zainwestować w robota do pakowania.
W naszej ofercie posiadamy
roboty do pakowania marki Kawasaki Robotics oraz EPSON.
Pierwszy krok polega zapoznaniu się z Twoim systemem paletyzacji. Twoim zadaniem będzie dostarczenie nam informacji m.in., o rodzaju palet, Twoim produkcie, wydajności linii.
Przy pomocy oprogramowania przeprowadzimy symulacje, tak aby dobrać odpowiedniego robota do paletyzacji, wyliczymy całkowity koszt oraz zwrot z inwestycji w system paletyzacji.
Oferujemy również wsparcie w procesie konfiguracji i programowaniu robota do paletyzacji oraz organizujemy szkolenia.
W ASTOR Robotics Center mamy możliwość przeprowadzić proces paletyzacji Twojego produktu, aby, dobrać chwytak, sprawdzić wydajność czy zobaczyć jak będą zachowywać się paletyzowane przedmioty.
Pracownicy specjalizujący się w zrobotyzowanej paletyzacji dobiorą najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb.
Markę ASTOR konsekwentnie budujemy od ponad 30 lat. Dystrybutorem Kawasaki Robotics jesteśmy od 2007 r. Uruchomiliśmy Kawasaki CEE Hub w 2020 r.
W oparciu o wspólne wartości i pasję, pomagamy naszym Klientom wygrywać na dynamicznie zmieniającym się, konkurencyjnym rynku.
Budujemy uczciwe, partnerskie relacje, pomiędzy firmą a dostawcami i Klientami.
Wdrożyliśmy systemy paletyzujące
w wielu firmach w Polsce i na świecie, które
niewątpliwie sprawdziły się
u naszych klientów. Poprzez konsultacje, symulacje oraz
testy przedwdrożeniowe znajdziemy również idealne rozwiązanie dla Ciebie.
Współpracując z firmami integratorskimi, wyspecjalizowanymi
w budowie zrobotyzowanych
stanowisk paletyzujących, pomagamy wdrożyć roboty do paletyzacji. Dzięki dużej ofercie bez
problemu można dopasować najlepsze rozwiązanie dla konkretnego klienta.
Oferujemy nasze wsparcie zarówno
w okresie działania gwarancji, jak i już po jej
zakończeniu. Dysponujemy dwoma zespołami serwisowymi na północy w Gdańsku i na południu
w Krakowie. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów, pomożemy Ci
najszybciej, jak to tylko możliwe. Przeprowadzamy konsultacje, wykonujemy przeglądy i
serwisujemy roboty paletyzujące Kawasaki Robotics.
Wsparcie sprzedażowe
Wojciech Trojniar
Menedżer ds. robotyzacji Kawasaki Robotics
tel. 691 700 212
MS Teams/e-mail: wojciech.trojniar@astor.com.pl
Napisz do nas - odpowiemy w ciągu 24h
Warsztaty biznesowe- Automatyzacja i intralogistyka End-of-Line
Webinar 18: Robotyzacja- Wartość dodana ASTOR w systemach zrobotyzowanych (część 1)
Webinar 12: Kawasaki- KIDE+K-ROSET: symulacja pracy stanowiska zrobotyzowanego offline