Efektywna obsługa maszyny CNC ma wpływ na wydajność gniazda produkcyjnego. Pobranie półproduktu, włożenie go do obrabiarki CNC i odebranie gotowego produktu może wydawać się banalne. Kiedy jednak tę czynność trzeba powtórzyć kilka tysięcy razy na zmianę, bez przerw, staje się to dla człowieka trudne i monotonne.
Rozwiązaniem jest skorzystanie z robota. Stała jakość wyrobu, mniejsze straty materiałów i większa wydajność, nie tylko podnoszą jakość i efektywność produkcji, ale też poprawiają warunki pracy, odciążając ludzi od monotonnych zadań, podnosząc bezpieczeństwo pracy i stwarzając możliwość rozwoju pracowników. Dlatego inwestycje w robotyzację charakteryzują się krótkim okresem zwrotu.
Wysoka odporność robota na wpływ czynników środowiskowych
Możliwość instalacji robota na podłodze, ścianie i suficie pod każdym kątem
Dodatkowa opcja pozwalająca dostosować sposób działania robota do specyfiki frezarki, tokarki
Dodatkowa opcja umożliwająca natychmiastowe zatrzymanie robota po wykryciu kontaktu z innym obiektem
Robotyzacja maszyn CNC - Kuźnia Polska
„Całość inwestycji koordynujemy i realizujemy sami, fachowcy z ASTOR wspierają nas na początku inwestycji: na etapie R&D, wypożyczeń na testy, doboru robotów i szkoleń oraz w przypadku, gdy potrzebujemy doraźnego wsparcia. Efekty? Stanowisko zrobotyzowane zwykle wdrażamy w bardzo krótkim czasie. Wybraliśmy roboty Kawasaki Robotics ze względu na ich niezawodność w wymagających warunkach przemysłu ciężkiego” – mówi Łukasz Bębenek, Główny Automatyk, Zastępca Kierownika Działu Utrzymania Ruchu w Kuźni Polskiej.
1 - system wizyjny 3D
2 - maszyna CNC
3 - pojemnik z nieposortowanymi detalami
4 - stacja dokująca
5 - wózek
6 - skaner bezpieczeństwa
7 - wygrodzenie
8 - robot Kawasaki Robotics
9 - pojemnik z poukładanymi obrobionymi detalami
10 - robot mobilny MiR
Roboty przemysłowe to sprawdzone rozwiązanie do obsługi obrabiarek CNC. Firma ASTOR oferuje rozwiązania oparte o roboty firmy Kawasaki Robotics i EPSON. Obydwie marki pochodzą z Japonii, a ASTOR jest ich autoryzowanym dystrybutorem w Polsce. Zapewniamy również szkolenia oraz pełne wsparcie techniczne i serwisowe, które nasi klienci szczególnie doceniają.
SPLAST - roboty pracujące w przetwórstwie tworzyw sztucznych
Na liniach technologicznych w firmie SPLAST działa obecnie 15 robotów przemysłowych marek Kawasaki Robotics i EPSON. Pracują one na 10 stanowiskach produkcyjnych i wykonują zadania związane z montażem, klejeniem, cięciem plazmą, zgrzewaniem, znakowaniem laserowym i kontrolą wizyjną.
Zrobotyzowane gniazdo tokarskie
Robot przemysłowy Kawasaki Robotics został zamontowany nad tokarką - dzięki temu operator stanowiska ma swobodny dostęp do drzwi tokarki oraz została zmniejszona powierzchnia zajmowana przez stanowisko.
Detale umieszczone są na stole roboczym, z którego robot pobiera je i umieszcza w tokarce. Po zakończonej obróbce robot przemysłowy odkłada przedmioty w wyznaczone miejsce. Podczas pracy tokarki operator może zdejmować i zakładać elementy na stole.
Zrobotyzowane gniazdo frezarskie
Robot przemysłowy podnosi detale ze stołu za pomocą chwytaka magnetycznego i umieszcza je w zacisku frezarki. Za pomocą dyszy powietrznej przymocowanej do chwytaka, robot Kawasaki Robotics odmuchuje detal i zacisk wewnątrz maszyny z wiórów oraz chłodziwa pozostałego po obróbce. W zasięgu roboczym robota znajdują się również 2 palety, z których może on pobierać obrabiane przedmioty i odkładać je z powrotem.
Zrobotyzowane gniazdo obróbcze detali metalowych
Stanowisko do obsługi maszyn przemysłowych składa się z robota EPSON wyposażonego w dwa chwytaki oraz systemu wizyjnego. Robot ma za zadanie montować i demontować detale w frezarce, które wcześniej zostały zidentyfikowane przez system wizyjny. Poza rozpoznaniem przedmiotu dokonywana jest także korekta pozycji pobrania po to, aby można je było mocować w obrabiarce zawsze w tej samej pozycji i orientacji. Specjalnie zaprojektowane chwytaki zapewniają elestyczność stanowiska, gdyż umożliwiają pracę z 250 różnymi detalami.
Zautomatyzowane gniazdo do obsługi maszyn CNC
Na stanowisku wyposażonym w robota Kawasaki Robotics odbywa się obróbka profili aluminiowych. Gotowy detal opuszcza gniazdo obróbcze średnio co 4 sekundy. W aplikacji znajdują się również trzy frezarki, które zapewniają wydajność 21.600 detali w ciągu 24 godzin.
Cubic-S to dodatkowa jednostka monitorująca ruch robota w celu zapewnienia bezpieczeństwa aplikacji podczas współpracy robota z człowiekiem. Realizowane funkcjonalności: monitorowanie obszaru pracy i pozycji osi, zatrzymywanie awaryjne i warunkowe, monitorowanie orientacji narzędzia, statusu STOP oraz prędkości.
W ASTOR Robotics Center możesz na żywo zobaczyć pracę robota Kawasaki Robotics RS020N w aplikacji pobierania detali metalowych z systemem wizyjnym 3D Photoneo. Umów się na spotkanie i znajdź najlepsze rozwiązanie do obsługi maszyn dla Ciebie. Nasz showroom można bezpłatnie zwiedzić w ASTOR Robotics Center na ul. Wrobela 3 w Krakowie.
Wybierz się na wirtualny spacer »
Wojciech Trojniar
Menedżer ds. robotyzacji
Kawasaki Robotics
tel. 691 700 212
E-mail: wojciech.trojniar@astor.com.pl
Napisz do nas - odpowiemy w ciągu 24h