System klasy Control Room pełni rolę pojedynczego źródła prawdy (ang. Single Source of Truth) w przedsiębiorstwie.
Umożliwia gromadzenie, obserwację i analizę informacji z wielu systemów informatycznych, instalacji produkcyjnych, instalacji pomocniczych, a nawet różnych lokalizacji. Wszystkie te dane prezentowane są w czasie rzeczywistym na dedykowanych dashboardach, które wizualizują dane w odpowiednim kontekście.
Centralna dyspozytornia lub centrum sterowania - to najtrafniejsze polskojęzyczne odpowiedniki pojęcia Control Room. AVEVA określa to rozwiązanie mianem Unified Operation Center, co można przetłumaczyć jako Zunifikowane Centrum Operacyjne. Inną spotykaną nazwą systemów klasy Control Room jest Decision Support System, czyli System Wspomagania Decyzji.
Zużycie mediów produkcyjnych to jeden z największych kosztów operacyjnych w zakładach. Obecnie, rosnące ceny mediów, a zwłaszcza energii elektrycznej to wynik niepewnej sytuacji na rynku. Częstą przyczyną przepłacania za media jest nieefektywne wykorzystanie danych.
Średnioważone miesięczne ceny energii elektrycznej. Źródło: www.tge.pl/dane-statystyczne
Automatyczne gromadzenie rzetelnych danych dot. procesów produkcyjnych oraz zużycia mediów wspomaga efektywną optymalizację kosztów. Jest to realne, dzięki możliwości generowania holistycznych raportów, które ułatwiają analizę danych, a tym samym zwiększają świadomość sytuacyjną.
Modułowość oraz skalowalność systemu umożliwia jego rozbudowę o wartościowe funkcjonalności. Może być to wdrożenie algorytmów AI, które pozwalają na zaawansowaną analizę danych, a tym samym, optymalizację zużycia mediów. Takie rozwiązanie umożliwia m.in. kontraktowanie odpowiedniej ilości mediów, co pozwala uniknąć niepotrzebnych kosztów takich jak strażnik mocy umownej czy kompensacja mocy biernej.
Obecnie, ciągłość produkcji zagrożona jest przez wiele czynników, takich jak braki na magazynach, kwarantanna czy przerwy w dostawach. Dlatego tak ważna jest obserwacja i analiza bieżącej sytuacji. Często jednak jest to utrudnione lub wręcz niemożliwe, z powodu braku posiadania wiarygodnych danych z kluczowych procesów.
Integracja systemów produkcyjnych z systemami okołoprodukcyjnymi, a następnie wizualizacja kluczowych informacji, wspomaga analizę rzetelnych danych w czasie rzeczywistym, a tym samym umożliwia reagowanie na nieprzewidywane zdarzenia. Przykładowo, może być to informacja o opóźnionej dostawie. Otrzymanie takiej informacji z odpowiednim wyprzedzeniem umożliwia przeplanowanie produkcji, a tym samym zapewnienie jej ciągłości.
Wiedza i doświadczenie pracowników są niezbędne do funkcjonowania i rozwoju zakładu.
Problem pojawia się, wtedy kiedy doświadczony pracownik odchodzi na emeryturę lub zmienia miejsce pracy, zabierając ze sobą wiedzę, która nie jest nigdzie zachowana.
Integracja systemów biznesowych i produkcyjnych, a tym samym stworzenie cyfrowego repozytorium wiedzy, usprawnia pracę zakładu. Umożliwia to szybki dostęp pracowników do instrukcji serwisowania czy historii awarii i sposobów ich rozwiązywania. Przekłada się to na zapewnienie ciągłości produkcji oraz sprawniejsze reagowanie na sytuacje kryzysowe. Ponadto, w przypadku przejścia doświadczonego pracownika na emeryturę firma zachowuje kluczową wiedzę.
Rozwiązanie typu Control Room wspomaga podejmowanie trafnych decyzji biznesowych w oparciu o rzetelne dane. Umożliwia to szybsze reagowanie na nieprzewidziane zdarzenia, redukcję kosztów, a także usprawnia wymianę informacji i współpracę między interesariuszami.
Technologia control room nie tylko zapewnia organizację i monitorowanie procesów produkcyjnych, ale dodatkowo daje też wgląd w logistyczne i finansowe aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Przeczytaj artykuł na temat Control Room w Biznes i Produkcja »Usługi konsultacyjne dot. wdrożenia oprogramowania
Licencje na oprogramowanie
Wsparcie przy wyborze Integratora Systemu
Wsparcie techniczne na etapie wdrożenia i użytkowania systemu
Integracje wszystkich danych produkcyjnych i okołoprodukcyjnych do jednej bazy
Dashboardy, raporty
Przykład z Londyńskiego Centrum doświadczeń klienta obrazuje, w jaki sposób przedsiębiorstwa, przy pomocy oprogramowania klasy Control Room, mogą uzyskać lepszy wgląd w pełną wizualizację swojej pracy, ściślejszą współpracę pracowników oraz sprawniejsze działanie. Prowadzi to do obniżenia kosztów w wysokości wielu milionów dolarów.
System Control Room w ASTOR Innovation Room 4.0 to narzędzie demonstracyjne, w którym zintegrowane są informacje pochodzące z różnych systemów i instalacji. Są to systemy dot. wydajności maszyn, zużycia energii, cyberbezpieczeństwa czy monitoringu. Rozwiązanie prezentuje w jaki sposób można gromadzić wiele danych oraz kontektstowo je przedstawiać, tak, aby mieć pełną kontrolę nad działaniem zakładu produkcyjnego.
Umów się na wizytę i zobaczMarkę ASTOR konsekwetnie budujemy od ponad 30 lat. Dystrybutorem marki AVEVA (dawniej Wonderware) jesteśmy od 1995 roku.
W oparciu o wspólne wartości i pasję, pomagamy naszym Klientom wygrywać na dynamicznie zmieniającym się, konkurencyjnym rynku.
Budujemy uczciwe, partnerskie relacje, pomiędzy firmą a dostawcami i Klientami.
Rozwiązanie Control Room znajduje wiele zastosowań w różnych sektorach przemysłu takich jak: przemysł naftowo-gazowy, infrastruktura i inteligentne miasta, centra danych, przemysł morski, przemysł energetyczny oraz górnictwo.
Napisz do nas - odpowiemy w ciągu 24h