Zdalny serwis modułów RSTi-EP
Kontakt w sprawie artykułu: Piotr Adamczyk - 2018-04-23
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest RSTi-EP
- Do jakich aplikacji RSTi-EP jest adresowane
- Jakie zadania można zrealizować przez WebServer
- Poczytasz o zdalnym programowaniu i konfiguracji RSTi-EP
Łatwy i szybki serwis obiektu to element, na który zawsze zwracają uwagę służby utrzymania ruchu, szczególnie jeśli dotyczy to dużych instalacji przemysłowych rozproszonych na sporym obszarze. W takim przypadku możliwość zdalnego dostępu do urządzeń w ramach sieci zakładowej jest bardzo wskazana, bo ograniczy czas serwisu i da możliwość serwisowania wielu urządzeń z jednego miejsca.
Oddalone układy I/O to jedne z najczęściej wykorzystywanych urządzeń na instalacjach przemysłowych wymagających częstych serwisów. Nowe układy wejść/wyjść serii RSTi-EP od GE Automation&Controls pokazują, że serwisowanie takich układów może być łatwe, szybkie i w wielu przypadkach realizowane z dowolnego miejsca.
Co to jest RSTi-EP i do jakich aplikacji jest adresowane?
RSTi-EP to najnowsza rodzina modułowych układów wejść/wyjść oddalonych przeznaczonych do ekonomicznych układów automatyki. Rozbudowana oferta pozwala wybierać moduły rozszerzeń spośród 40 dostępnych modeli i budować węzeł I/O dopasowany idealnie do potrzeb każdego obiektu.
Oprócz tradycyjnych modułów sygnałowych wejściowych i wyjściowych oferta obejmuje także moduły komunikacyjne oraz moduły wejść bezpiecznych, dzięki którym możemy budować systemy z certyfikatem SIL3 i PLe. Węzeł może składać się z maksymalnie 64 modułów rozszerzeń i komunikuje się ze sterownikiem nadrzędnym w oparciu o sieć Fieldbus: Profinet, Profibus, Modbus TCP lub EtherCAT.
Kiedy serwis lokalny jest konieczny?
Nie każdy serwis oddalonych układów wejść/wyjść można przeprowadzić w sposób zdalny. Jeśli konieczna jest wymiana modułu, podłączenie nowych sygnałów czy weryfikacji poprawności podłączania okablowania obiektowego bez wizyty przy szafie sterującej niestety się nie obejdzie. Ale i w takich przepadkach konstrukcja modułów i węzła RSTi-EP może ułatwić serwisowania obiektu dzięki możliwości:
- odłączania całych terminali sygnałowych od modułu bez użycia narzędzi,
- wymiany modułów sygnałowych na ruchu (pod napięciem),
- lokalnej diagnostyki stanu modułu oraz poszczególnych kanałów pomiarowych przy pomocy wbudowanych diod LED.
Możliwość serwisowania modułów na ruchu pozwala na stosowanie RSTi-EP w systemach regulacji o charakterze ciągłym/procesowym, w których zatrzymanie pracy węzła na czas serwisu jest niedopuszczalne. Dodatkowym wsparciem przy serwisie ważnych obiektów będzie możliwość podłączenia węzła do kontrolerów nadrzędnych w oparciu Profinet RING. Dzięki temu uszkodzenie dowolnego segmentu sieci nie powoduje utraty komunikacji w systemie. Obsługa RING wspiera również możliwość serwisu całego węzła bez zatrzymywania pracy innych urządzeń na sieci Profinet.
Zdalne programowanie i konfiguracja RSTi-EP
Natywną siecią do komunikacji sterownika z układem wejść/wyjść oddalanych w przypadku systemów GE Automation&Controls jest Profinet. Standard ten ze względu na swoje właściwości bardzo zyskał na popularności w ostatnim czasie, szczególnie w aplikacjach o charakterze procesowym i ciągłym. Wykorzystanie sieci Profinet do komunikacji z oddalonymi układami I/O daje korzyści już na samym początku. Najważniejsza z nich to przesyłanie konfiguracji węzłów bezpośrednio po sieci za pośrednictwem kontrolera sieci Profinet.
Kontroler sieci Profinet to nic innego, jak moduł komunikacyjny zainstalowany lub wbudowany w nadrzędny sterownik PLC lub kontroler PAC, który odpowiedzialny jest za wymianę danych z wszystkimi urządzeniami na sieci oraz zarządzanie nią. Identyfikacja węzłów sieci po nazwie zdejmuje z programisty konieczność ustawiania adresów IP z tej samej podsieci, aby możliwa była komunikacja ze sterownikiem nadrzędnym. Wystarczy znać nazwę urządzenia, aby móc przesłać do niego konfigurację. Proficy Machine Edition (oprogramowanie do konfiguracji i programowania wszystkich urządzeń z oferty GE Automation&Controls) standardowo wyposażone jest w narzędzie pozwalające skanować całą sieć Profinet w poszukiwaniu urządzeń na niej pracujących oraz ich łatwą identyfikację, konfigurację oraz diagnostykę.
Serwis zdalny węzła RSTi-EP poprzez WebServer
Czym RSTi-EP bardzo mocno wyróżnia się na tle konkurencji? Standardowo wbudowanym w interfejs komunikacyjny WebServerem. Można się do niego dostać z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej, wykorzystując sieć Profinet, Modbus TCP lub EtherCAT, przy pomocy której RSTi-EP komunikuje się ze sterownikiem nadrzędnym.
Dostęp do WebSerwera ogranicza się do podania adresu IP w oknie przeglądarki oraz loginu i hasła uprawniającego do dostępu. Graficzny interfejs ułatwia i przyspiesza poruszanie się Webserverze, dając serwisantom możliwość realizacji następujących zadań:
- skonfigurowanie poziomów dostępu: login i hasło,
- sprawdzenie aktualnego stanu pracy przy pomocy diod LED – dzięki temu uzyskuje się obraz dokładnie taki sam, jaki widzi się, stojąc fizycznie przed węzłem zainstalowanym w szefie sterowniczej.
- sprawdzenie konfiguracji węzła oraz elementów z jakich się składa – dynamiczna lista oraz reprezentacja graficzna buduje się automatycznie w zależności od tego, do którego węzła jesteśmy aktualnie podłączeni,
- sprawdzenie podstawowych parametrów interfejsu komunikacyjnego – numer seryjny, adres IP, maska, alarmy procesowe, alarmy diagnostyczne, sposób zachowania w chwili utraty komunikacji ze sterownikiem nadrzędnym, zachowanie węzła w chwili wymiany modułów na ruchu; dodatkowo możemy podglądnąć informację o aktualnej wersji firmware,
- sprawdzenie podstawowych parametrów pracy modułów rozszerzeń – numer seryjny, aktualny stan kanału pomiarowego,
- wymuszenie stanu (force) na wejściach i wyjściach modułów,
- podgląd danych diagnostycznych,
- podniesienie wersji firmware w pojedynczych modułach oraz w kilku modułach jednocześnie.