Strona główna ASTOR

Wpływ IIoT na globalny rynek łączności

Kontakt w sprawie artykułu: Michał Łopata - 2020-10-19

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest Przemysłowy Internet Rzeczy?
  • jakie korzyści płyną z rozwoju koncepcji IIoT?
  • jakie wyzwania stoją przed Industrial Internet of Things?

Czym jest Przemysłowy Internet Rzeczy?

Koncepcja Przemysłowego Internetu Rzeczy stała się synonimem nie tylko modernizacji procesu produkcyjnego, ale także wydajności i kontroli w procesie cyfryzacji przemysłu.

IIoT jest to sieć inteligentnych urządzeń, komputerów i innych urządzeń, które komunikują się, zbierają i udostępniają dane. Dane te są natomiast przesyłane i przetwarzane w chmurze i przekładane na zrozumiały dla człowieka interfejs służący do monitorowania i kontroli procesów technologicznych.

Główne korzyści płynące z Industrial Internet of Things

Zwiększenie wydajności produkcji jest wspólnym celem wszystkich sektorów gospodarki, dlatego tak często firmy decydują się na wprowadzenie rozwiązań zgodnych z koncepcją IIoT.

Warto zagłębić się w temat, aby zrozumieć rzeczywistą wartość lepszej łączności urządzeń przemysłowych. Powiązanie maszyn z platformami analitycznymi w chmurze zapewnia przejrzystość działań podejmowanych przez pracowników w całej organizacji.

W rezultacie tych działań zespoły wsparcia technicznego i zaopatrzenia otrzymują wczesne powiadomienia dotyczące tzw. predictive maintenance. Osoby odpowiedzialne za wydajność produkcji mogą na bieżąco monitorować efektywność procesów produkcyjnych – co pozwala im reagować na pojawiające się problemy, zamiast szukać przyczyn po fakcie. Z kolei właściciele firm i zarządy mogą podejmować świadome decyzje i działać natychmiast na podstawie wskaźników wydajności dostępnych dla nich w czasie rzeczywistym.

Sposób wzajemnego oddziaływania aspektów IIoT, Źródło: teltonika.pl

Technologie wspierające koncepcję IIoT

Możemy wyróżnić  trzy podstawowe obszary technologiczne, kluczowe dla Przemysłowego Internetu Rzeczy: czujniki, sieć i analitykę. Najnowsze osiągnięcia w zakresie rozwoju i produkcji sprzętu sprawiły, że technologia czujników stała się bardziej przystępna cenowo i ma zastosowanie w szerszym zakresie wyzwań branżowych. Ponadto łatwa dostępność do technologii komunikacyjnych, takich jak Bluetooth i Wi-Fi, sprawiła, że ​​komunikacja w oparciu o czujniki jest niezawodna i łatwa do skalowania.

Największym wyzwaniem w Przemysłowym Internecie Rzeczy jest połączenie istniejącej infrastruktury z nowoczesnymi czujnikami, zaawansowanymi sterownikami automatyki oraz sterownikami PLC. Zapewnienie bezpiecznej i niezawodnej dwukierunkowej komunikacji z platformami analitycznymi IIoT, wymaga użycia technologii i sprzętu, które oferują wysoki stopień dostępności, są opłacalne i łatwe do skalowania. Bo jeśli nawet wszystkie etapy wdrożenia Przemysłowego Internetu Rzeczy są wykonane poprawnie, ale łączność między infrastrukturą a platformą IIoT zawodzi – całe rozwiązanie staje się bezcelowe.

Szybkie postępy w rozwoju sieci i technologii w infrastrukturze obliczeniowej, dały początek specjalistycznym platformom umieszczanych w chmurach, możliwość dostosowywania interfejsów użytkowników w aplikacjach oraz rozwój sztucznej inteligencji i analityki Big Data.

Wdrożenia IIoT generują duże ilości danych, które należy odpowiednio zinterpretować. Wartość platform analitycznych jest dwojaka – oprogramowanie może sterować infrastrukturą zgodnie z zadanymi kryteriami bez jakiejkolwiek interakcji z człowiekiem lub platforma dostarcza użytkownikom i administratorom wgląd, aby mogli wprowadzać zmiany w pracy zgodnie z dostępnymi metrykami danych.

Wraz z globalnym rozwojem Przemysłowego Internetu Rzeczy powstało wyzwanie związane z ustaleniem zgodności protokołów komunikacyjnych. W przeszłości producenci elektroniki wdrażali różniące się od siebie protokoły do ​​wysyłania i odbierania danych między urządzeniami. Spowodowało to spowolnione wdrażanie i poważne problemy ze zgodnością połączonych maszyn i infrastruktur. Obecnie niezależnie od wielu dostępnych protokołów komunikacyjnych, wiodące firmy w branży technologicznej coraz powszechniej stosują protokół MQTT.

Główne wyzwania w Przemysłowym Internecie Rzeczy

Mimo, że według analityków IDC wydatki na Przemysłowy Internet Rzeczy osiągnęły do 2019 roku, 646 miliardów dolarów, branża nadal stoi przed pewnymi wyzwaniami, którym należy sprostać, aby IIoT mógł w pełni wykorzystać swój potencjał.

Bez wątpienia zapewnienie 100% dostępności Internetu jest koniecznością by Przemysłowy Internet Rzeczy miał prawo bytu. Niestety, niezależnie od rosnących prędkości sieci, zapewnienie takiej dostępności dostępu do sieci jest nadal dużym wyzwaniem. Z tego powodu rośnie znaczenie rozwiązań LTE z funkcjonalnością Dual SIM, ponieważ nawet najlepsza infrastruktura Internetu przewodowego wymaga opcji nadmiarowości połączeń.

Rzeczywistą wartość zwrotu z inwestycji w projekt IIoT można osiągnąć dzięki działaniom podjętym z wykorzystaniem informacji dostarczonych przez platformę analityczną przetwarzającą surowe dane w spójne informacje zwrotne. Platformy chmurowe IIoT muszą być solidne i wysoce funkcjonalne z możliwością skalowania i dostosowywania się do zmieniających się ilości danych i zmiennych.

W miarę wzrostu liczby podłączonych urządzeń, zagrożenia wobec cyberbezpieczeństwa stają coraz większe i bardziej poważne.

Przyszłość IIoT

Rynek Przemysłowego Internetu Rzeczy jest bardzo lukratywny i konkurencyjny, dlatego setki firm na całym świecie inwestują w rozwój czujników, urządzeń sieciowych i zaawansowanych platform IIoT. Według analityków IDC – sam segment rynku produkcyjnego wyda w 2019 ponad 197 miliardów dolarów na projekty IIoT, a firmy transportowe i użyteczności publicznej mają dodać dodatkowe 132 miliardy dolarów.

ASTOR

Firma ASTOR od ponad 30 lat wspiera podnoszenie efektywności procesów w przemyśle, produkcji oraz infrastrukturze, dostarczając komponenty automatyki przemysłowej, robotyki, systemy IT oraz wiedzę biznesową i techniczną. Kierunek wspierania rozwoju i transformacji naszych Klientów wyznacza Przemysł 4.0. W naszym portfolio od 2020 roku znajdują się także produkty Teltoniki. Teltonika Networks tworzy urządzenia pozwalające sprostać wyzwaniom związanym z łącznością nawet w najbardziej złożonych projektach IIoT.

Redakcja:

Ada Dąbrowska

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *