Strona główna ASTOR
Automatyka w praktyce

Trend miniaturyzacji w przemyśle. Jak zmieniały się komputery przemysłowe na przestrzeni lat?

Kontakt w sprawie artykułu: Mateusz Fas - 2024-03-02

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie korzyści przynosi miniaturyzacja komputerów przemysłowych.

Miniaturyzacja jest bardzo istotnym i łatwo zauważalnym trendem w ewolucji technologii.  Jest on doskonale widoczny, gdy spojrzymy na historię rozwoju komputerów, zarówno tych biurkowych, jak i przemysłowych. Pierwsze urządzenia zajmowały ogromne przestrzenie, a współczesne, nowoczesne jednostki są bardzo kompaktowe.

Miniaturyzacja odgrywa kluczową rolę w transformacji przemysłu, tak samo jak komputery przemysłowe, które są coraz częściej spotykane i chętniej wykorzystywane w zakładach produkcyjnych.

Początki komputerów przemysłowych sięgają lat 60-tych XX wieku, kiedy to pierwsze jednostki były ogromnymi, nieporęcznymi urządzeniami. Przykładem jest komputer DEC PDP-11 z tamtego okresu. Pomimo, że przez lata PDP-11 był najmniejszym komputerem obsługującym system operacyjny Unix, zajmował on jednak dość sporo miejsca. 

DEC PDP-11. Źródło: Stefan_Kögl, Wikipedia

Wraz z postępem technologicznym nastąpiła miniaturyzacja. Obserwujemy ją w życiu prywatnym, gdzie osobiste komputery PC zajmują znacznie mniej miejsca, niż dawniej.

W przemyśle spotyka się podobny trend, który prowadzi do powstania komputerów przemysłowych o niewielkich rozmiarach, jak np. komputer Astraada PC z serii AS56BOX-01.  Jego wymiary to 138 x 102 x 45 mm, co czyni go dość kompaktowym rozwiązaniem, który bez problemu zmieści się w szafie sterowniczej.

Komputer przemysłowy Astraada PC Box. Źródło: ASTOR

Miniaturyzacja to trend spotykany również w innych produktach w przemyśle. Jakiś czas temu pisaliśmy o nowszej serii serwonapędów Astraada, gdzie wymiany zostały zmniejszone nawet o 45%.

Do głównych korzyści wynikających z miniaturyzacji możemy zaliczyć:

1. Oszczędność miejsca.

Komputery takie, jak AS56BOX-01, zajmują minimalną ilość przestrzeni, co umożliwia ich łatwe umieszczenie nawet w ograniczonych przestrzeniach przemysłowych. Sprawdzi się on doskonale tam, gdzie nie mamy możliwości montażu większej jednostki. Komputer z tej serii w łatwy sposób można zamontować na szynie DIN dzięki dedykowanemu uchwytowi. Można go wymienić również na uchwyt do montażu ściennego.

2. Oszczędność pieniędzy.

Kompaktowe urządzenia są znacznie tańsze, niż ich bardziej rozbudowane alternatywy, co pozwala na stworzenie bardziej ekonomicznego rozwiązania.    

3. Zwiększona mobilność.

Kompaktowe rozmiary pozwalają na łatwe przenoszenie i instalację w różnych lokalizacjach, co jest istotne dla zastosowań mobilnych lub przemieszczających się linii produkcyjnych.

4. Wydajność.

Mimo mniejszych rozmiarów nowoczesne komputery przemysłowe oferują odpowiednią wydajność, co pozwala na sprawną obsługę zaawansowanych zadań przemysłowych.

5. Integracja.

Kompaktowe komputery przemysłowe możemy w łatwy sposób zintegrować z innymi urządzeniami, tak samo jak ich większe odpowiedniki. Pomimo niewielkich rozmiarów są one wyposażone w porty USB, HDMI, DP, LAN, RS232/485. 

Gdyby jednak wyżej wymienione porty okazały się niewystarczające, to niektóre komputery oferują możliwość zamontowania dodatkowego modułu rozszerzeń. Całość zamyka się w kompaktowej obudowie i tworzy zintegrowaną jednostkę.

Komputery Astraada z dodatkowym modułem rozszerzeń. Źródło: ASTOR

Mniejsza przestrzeń komputera może jednak wiązać się z ograniczeniami możliwości jego rozbudowy. Nie zawsze będziemy w stanie zastosować znane nam karty z rozszerzeniami na złączach PCIe lub mini PCIe.

W związku z ograniczeniem rozmiarów komputera mogą pojawić się pewne obawy związane z odprowadzaniem ciepła. W przypadku mocniejszych procesorów wbudowany jest wentylator, żeby ograniczyć wydzielane ciepło i odpowiednio schłodzić podzespoły. W serii AS56BOX-01, gdzie wbudowany jest procesor Celeron J6412, odprowadzanie ciepła odbywa się pasywnie i pomimo jego kompaktowych rozmiarów maksymalne temperatury nie odbiegają od innych serii.

Miniaturyzacja w przemyśle w dziedzinie komputerów przemysłowych przynosi znaczące korzyści, wspierając rozwój nowoczesnych technologii i zwiększając efektywność produkcji przemysłowej. Jesteśmy w stanie zaoszczędzisz sporo miejsca np. w szafie przemysłowej bez jakichkolwiek kompromisów w zakresie wydajności i funkcjonalności.

Newsletter Poradnika Automatyka

Czytaj trendy i inspiracje, podstawy automatyki, automatykę w praktyce

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 7

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *