Strona główna ASTOR
Automatyka w praktyce

Tablety przemysłowe wspierają operatorów linii produkcyjnych w efektywnym zarządzaniu procesami

Kontakt w sprawie artykułu: Piotr Adamczyk - 2024-02-28

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są tablety przemysłowe,
  • jakie są najważniejsze zastosowania tabletów przemysłowych.

We współczesnym dynamicznym środowisku produkcyjnym technologie mobilne odgrywają kluczową rolę w poprawie efektywności i wydajności procesów. Środowisko produkcyjne oraz oczekiwania managerów i operatorów linii produkcyjnych mocno się zmieniły na przestrzeni ostatnich lat. Pandemia, problemy na rynku komponentów elektronicznych i spowodowane tym opóźnienia w dostawach, czy szybko zmieniające się potrzeby klientów i trendy rynkowe znacząco przyspieszyły procesy cyfryzacji wielu zakładów przemysłowych.

Zakrojone na szeroką skalę zmiany w modelach działania, efektywne planowanie i zarządzanie produkcją, czy możliwość szybkiej wymiany informacji i doszkalania się kadry wymagają odpowiedniego przygotowania i wyposażenia w nowoczesne narzędzia managerów i operatorów, którzy odgrywają znaczącą rolę w procesach transformacji cyfrowych jakie zachodzą w zakładach produkcyjnych.

Jednym z podstawowych narzędzi wspierających są urządzenia mobilne, na przykład tablety przemysłowe. Te specjalnie zaprojektowane urządzenia stanowią wsparcie dla operatorów linii produkcyjnych, ale i dla nowoczesnych managerów, umożliwiając im skuteczne zarządzanie produkcją, monitorowanie procesów, szybką komunikację między ludźmi, dostęp do danych mających wpływ na jakość i koszty produkcji. Dzięki temu zakłady produkcyjne mogą finalnie dostarczać wysokiej jakości produkty, lepiej dopasowane do oczekiwań klientów – i są bardzo konkurencyjne na rynku.

Nowoczesne narzędzie na produkcji – tablet przemysłowy

Tablet przemysłowy to zaawansowane urządzenie mobilne, które zostało zaprojektowane i zoptymalizowane do pracy w ciężkich i wymagających warunkach przemysłowych. Odporność na czynniki zewnętrzne, wytrzymała konstrukcja i specjalistyczne funkcje sprawiają, że jest on niezastąpionym narzędziem nie tylko dla operatorów linii produkcyjnych i pracowników magazynowych, ale i dla managerów, którzy najwięcej czasu spędzają w biurze oraz na hali produkcyjnej.


Przeczytaj też artykuł: 10 kluczowych czynników, których nie można lekceważyć przy wyborze tabletu przemysłowego.


Do czego wykorzystywane są te urządzenia? Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym przykładom.

Monitorowanie procesów produkcyjnych to jedno z kluczowych zastosowań dla tabletów przemysłowych. Dostęp do bieżących informacji produkcyjnych, śledzenie parametrów pracy maszyn i urządzeń w czasie rzeczywistym pozwalają bardzo skutecznie identyfikować potencjalne problemy i podejmować szybkie działania korygujące. Dotyczy to nie tylko operatorów maszyn i linii, ale przede wszystkim managerów odpowiedzialnych za realizację produkcji. Tablety dają możliwość dostępu do danych zgromadzonych w systemach przedsiębiorstwa (np. do kolejki zleceń produkcyjnych czy harmonogramu produkcji), pomagając w podejmowaniu właściwych działań. Przykładem będzie informacja o dostępności i wydajności maszyny w kontekście zaplanowanych zleceń produkcyjnych. 

Tablety umożliwiają także operatorom zbieranie danych dotyczących produkcji, takich jak ilość wyprodukowanych produktów, zużycie surowców, czas przestoju maszyn czy też parametry jakościowe. Te dane są istotne z punktu widzenia analizy wydajności procesu produkcyjnego i podejmowania decyzji o optymalizacji. Automatyczne przesyłanie takich danych do systemów przedsiębiorstwa pozwala odpowiednim zespołom na bieżąco reagować, tak aby mogły optymalizować procesy i podejmować konkretne działania. Przykładem może być tu zestawienie ilości zużytych półproduktów, które umożliwia przekazanie do działów zaopatrzenia informacji, aby domawiać brakujące do produkcji komponenty.

Istotne też mogą być informacje dotyczące samych parametrów pracy maszyn, co w połączeniu z narzędziami do predykcji zachowań urządzeń pozwala szybko zweryfikować, czy parametry pracy nie odbiegają od nominalnych. Tablet w takich przepadkach może być interfejsem do bezprzewodowego zbierania informacji o parametrach pracy maszyny i porównywać je z wartościami nominalnymi, wyświetlając na swoim ekranie poziomy odchyleń od wartości oczekiwanych. To w kontekście dostępności maszyn i minimalizacji ryzyka awarii jest bardzo istotne nie tylko dla operatora, który z maszyny korzysta, ale i dla służb utrzymania ruchu, które są w stanie odpowiednio wcześniej zaplanować przegląd i serwis maszyny.

Monitorowanie jakości produkowanych towarów to również zadanie, do którego z powodzeniem możemy wykorzystać tablety przemysłowe. Operatorzy mogą wykorzystywać je do bieżącego monitorowania jakości produkowanych elementów – mogą sprawdzać parametry jakościowe, porównywać je z ustalonymi normami i podejmować szybkie działania korygujące w przypadku wykrycia odchyleń. Dla działów kontroli informacje dotyczące ilości odrzutów z partii produkcyjnej mogą być powodem do weryfikacji przyczyn, dla których jakość odbiega od założeń. Na tej podstawie łatwiej planować procesy mające na celu poprawę parametrów tych parametrów.  

Zarządzanie zadaniami i harmonogramem produkcji to kolejny obszar, gdzie tablet jest doskonałym rozwiązaniem, ułatwiającym dostęp do informacji. Dzięki tabletom przemysłowym operatorzy mają łatwy dostęp do harmonogramu produkcji, zadań do wykonania oraz planów przezbrojeń. Dzięki temu mogą szybko reagować na zmiany w harmonogramie, otrzymywać powiadomienia o ważnych zadaniach i planować swoją pracę efektywniej, niż do tej pory. Z dostępu do harmonogramowania  produkcji ucieszy się także kierownik zmiany i kierownik produkcji, będąc w stanie na bieżąco obserwować postępy i aktualną realizację planów. Dostęp do informacji o szczegółach przypisania poszczególnych zasobów materiałowych – w tym m.in. parku maszynowego, materiałów, zasobów ludzkich daje pełny obraz tego co dzieje się aktualnie na produkcji.

Kolejny obszar, w którym urządzenia mobilne mogą bardzo pomóc, to komunikacja i współpraca między operatorami i managerami. Tablety umożliwiają operatorom komunikację z innymi członkami zespołu produkcyjnego, zarówno na linii produkcyjnej, jak i poza nią. Dzięki nim, operatorzy mogą wymieniać informacje, raportować problemy, zgłaszać usterki czy też prosić o wsparcie techniczne w czasie rzeczywistym. Umiejętność szybkiej wymiany danych z właściwymi osobami jest kluczowa dla efektywniejszej produkcji. Urządzenia mobilne oprócz wymiany danych w postaci emaili pozwalają na obsługę różnych komunikatorów, połączeń video oraz połączeń głosowych, zastępując w wielu przypadkach potrzebę użycia telefonów, które w halach produkcyjnych mogą mieć problem z zasiągiem. Zaletą jest też to, że taka komunikacja może być realizowana wewnątrz i na zewnątrz przedsiębiorstwa.

Szkolenia, instrukcje stanowiskowe oraz instrukcje obsługi urządzeń coraz częściej dostępne są w postaci materiałów wideo. Tablety przemysłowe świetnie sprawdzają się jako mobilne interfejsy do odtwarzania nagrań ze szkoleń oraz do uczestnictwa w szkoleniach online. Pozwalają także uzyskać dostęp do instrukcji wideo, dokumentacji technicznej i procedur bezpieczeństwa, co ułatwia przyswajanie przez pracowników niezbędnej wiedzy. Tablet daje też możliwość dostępu do wiedzy spoza organizacji. Wykorzystanie w tym celu komunikacji w oparciu o odseparowaną od sieci produkcyjnej infrastrukturę podnosi znacząco poziom bezpieczeństwa w zakładzie, co w dobie cyberataków ma kluczowe znaczenie.

Tablety przemysłowe są nieocenionym narzędziem dla managerów i operatorów linii produkcyjnych w nowoczesnych zakładach produkcyjnych, przyczyniając się w pośredni sposób do zwiększenia efektywności procesów produkcyjnych i poprawy konkurencyjności firmy na rynku. Skutecznie wspierają w zarządzaniu produkcją, monitorowaniu procesów i kontroli jakości produktów. Dzięki nim możliwy jest dostęp do kluczowych informacji, które pomagają w podnajmowaniu właściwych działań i szybkiej reakcji na zmieniające się potrzeby.

Newsletter Poradnika Automatyka

Czytaj trendy i inspiracje, podstawy automatyki, automatykę w praktyce

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 10

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *