Skanery kodów kreskowych w tabletach przemysłowych
Kontakt w sprawie artykułu: Piotr Adamczyk - 2024-04-08
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie rodzaje kodów kreskowych są spotykane w zastosowaniach przemysłowych,
- jakie korzyści daje skaner kodów kreskowych wbudowany w tablet przemysłowy.
Tablet przemysłowy, jako jedno z podstawowych narzędzi wspierających pracę operatorów i managerów, powinien być wyposażony w mechanizmy, które będą ułatwiać i przyspieszać wykonywanie codziennych zadań. Dlatego – oprócz zapewnienia dostępu do danych i systemów informatycznych – bardzo często pełni on też rolę urządzenia zbierającego dane. Warto więc, by był wyposażony w skaner kodów kreskowych.
Jedną z popularnych technologii, które znacząco przyspieszyły pracę i jednocześnie podniosły bezpieczeństwo, są czytniki i skanery kodów kreskowych. Usprawniają one współpracę między zespołami dzięki możliwości szybkiego zbierania danych, szybkiego wprowadzenia ich do systemów informatycznych oraz zarządzania nimi w czasie rzeczywistym. Kody kreskowe są stosowane w wielu branżach, w tym w opiece zdrowotnej, magazynach czy logistyce – ograniczając do minimum konieczność ręcznego wprowadzania danych, co oprócz szybkości przekłada się także eliminację błędów jakie mogą się pojawić.
Jakie są rodzaje kodów kreskowych?
Istnieją dwa rodzaje kodów kreskowych, które różnią się nie tylko wyglądem, ale i zastosowaną metodą kodowania oraz korekcji błędów. Są to kody 1D (kody liniowe) oraz kody 2D (kody macierzowe).
Przykładem kodu 1D jest bardzo popularny kod kreskowy UPC, który składa się z ciągu pionowych linii o zmiennych odstępach i grubościach. Standard opracowany w 1973 roku jest w dalszym ciągu bardzo popularny przy prostych zastosowaniach, w których wystarczy kodowanie klasyfikacji produktu, producenta oraz samego produktu. Można spotkać też inne typy kodowania danych w kodach 1D, na przykład EAN, który spotkamy na większości komercyjnych produktów dostępnych obecnie w sklepach. Kod ten jest unikalny i jednoznacznie identyfikuje każdy produkt. Innymi przykładami popularnych kodów kreskowych są Code 39 czy ITF.
Kody kreskowe 2D używają dwuwymiarowych symboli i kształtów do reprezentowania danych. Najbardziej popularne z nich to kody QR (Quick Responce), ze względu na powszechne stosowanie smartfonów. Innymi standardami kodów 2D są: Datamatrix, PDF 417 i Aztec.
Kod QR występuje w dwóch odmianach: podstawowej (Model 1) oraz rozszerzonej (Model 2), która pozwala zakodować do 7089 znaków numerycznych, 4296 alfanumerycznych, 1817 znaków Kanji, 2953 ośmiobitowych danych binarnych lub 984 znaków UTF-8.
Przewagą kodu 2D nad kodem 1D, oprócz ilości danych, jakie można na nim zakodować, jest także możliwość odczytania go z przedmiotów szybko przemieszczających się względem skanera (np. na przenośnikach). Ponadto kody 2D oferują możliwość korekcji błędów, które mogą wynikać np. z miejscowego uszkodzenia kodu. W zależność od specyfikacji i stopnia uszkodzenia kodu można odzyskać od 7% do nawet 30% uszkodzonych danych. Jest to szczególnie istotne wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia uszkodzenia kodu, a więc np. w transporcie, intralogistyce czy w systemach magazynowych.
Czy czytnik kodów kreskowych może odczytywać każdy kod kreskowy?
Bardzo łatwo jest określić, czy skaner do kodów kreskowych może odczytywać kody 1D czy 2D. Jeśli po aktywowaniu mechanizmu skanowania na czytniku widoczna jest wyłącznie czerwona linia lasera, oznacza to, że można odczytywać tylko kody 1D. Jeśli widoczne jest jasne światło lub zielona matryca, skaner odczyta zarówno kody 1D, jak i 2D. Większość oferowanych obecnie czytników kodów kreskowych ma możliwość odczytywania zarówno kodów 1D, jak i 2D.
Czy mogę używać dowolnego skanera z tabletem przemysłowym?
Zewnętrzny ręczny czytnik kodów kreskowych prawdopodobnie będzie można podłączyć do tabletu przemysłowego za pomocą USB lub Bluetooth (bezprzewodowy skaner kodów kreskowych). Jeśli urządzenie jest używane w środowisku przemysłowym, należy upewnić się, że wybrany skaner może w takim miejscu pracować.
Oddzielne urządzenie do skanowania jest niestety bardziej podatne na uszkodzenia lub zgubienie, niż skaner wbudowany w tablet przemysłowy. Wykorzystanie skanera zewnętrznego będzie też wymagało zainstalowania na tablecie dedykowanych driverów komunikacyjnych do jego obsługi. Tablety przemysłowe wyposażone standardowo w takie skanery nie wymagają takiej konfiguracji.
Dowiedz się więcej o tabletach przemysłowych Astraada TAB.
Zintegrowanie czytnika w tablecie powoduje że urządzenie staje się bardziej ergonomiczne w obsłudze. Miejsce zainstalowana skanera oraz spust skanera zostały bowiem umieszczone tak, że możliwa jest obsługa skanera jedną ręką. Przekładem takiego czytnika może być skaner wbudowany w tablet przemysłowy Astrada TAB serii AS59IFT10-W. Użycie skanera w tablecie przemysłowym wymaga jedynie zainstalowania aplikacji, która współdziała z odczytywanymi przez skaner danymi.
Jakie są korzyści z zastosowania skanerów kodów kreskowych w tabletach przemysłowych?
1. Oszczędność czasu. Skanowanie kodów kreskowych zwiększa produktywność, czyniąc pewne czasochłonne i monotonne zadania znacznie bardziej wydajnymi. Na przykład skanowanie kodu kreskowego może być używane do przeprowadzania kontroli zapasów w aplikacjach magazynowych, co pomaga zmniejszyć czas potrzebny na zarządzanie zapasami.
2. Minimalizacja kosztów pracy. Korzystanie ze skanera na urządzeniu przenośnym jest proste i nie wymaga inwestycji czasowych. Oszczędność czasu, wynikająca z szybkiego odczytu i wprowadzania danych do systemu, skutkuje obniżeniem kosztów.
3. Zmniejszenie liczby błędów. Czytniki kodów kreskowych wprowadzają dane automatycznie. Eliminacja wprowadzania ręcznego zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów.
4. Lepsza kontrola zapasów i śledzenie przepływu towarów. Skanowanie kodu kreskowego czy QR wspiera łańcuch dostaw poprzez centralną bazę danych dla wysyłki i odbioru, a także udostępnienie danych o towarze na każdym etapie jego produkcji i spedycji.
5. Usprawnienie obsługi klienta. Łatwiejsze utrzymywanie odpowiednich zapasów przyczynia się do poprawy relacji z klientami. Dzięki danym w czasie rzeczywistym można wysyłać alerty ostrzegające przed wyczerpaniem zapasów.
Zastosowania
Najbardziej praktycznym zastosowaniem technologii kodów kreskowych jest zarządzanie zapasami. Od skanowania przedmiotów na kasach sklepowych, po skanowanie zapasów w magazynie – baza danych zapasów może być aktualizowana w czasie rzeczywistym, aby zoptymalizować zarządzanie łańcuchem dostaw. Oprócz wykorzystania tabletów z czytnikami kodów kreskowych w branży przemysłowej, technologia ta jest szeroko wykorzystywana w branży medycznej i opiece zdrowotnej, która używa dedykowanych tabletów z certyfikatami medycznymi do odczytu kodów kreskowych, znajdujących się na opaskach pacjentów. Pomaga to wyeliminować potencjalnie niebezpieczne i kosztowne błędy w opiece medycznej wynikające np. z podania niewłaściwego leku.
Sprawdź ofertę tabletów przemysłowych Astraada TAB w sklepie internetowym firmy ASTOR.