Robot Astorino – szybki start w 5 krokach: bezpieczeństwo, sprzęt i narzędzia, zasilanie, oprogramowanie, zerowanie osi
Kontakt w sprawie artykułu: Marek Niewiadomski - 2023-02-16
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak zadbać o bezpieczeństwo podczas uruchamiania i obsługi robota Astorino,
- jaki zestaw będzie potrzebny, by uruchomić robota,
- jak podłączyć zasilanie,
- jak zainstalować oprogramowanie Astorino,
- jak wykonać zerowanie robota.
Aby uruchomić robota edukacyjnego Astorino przeznaczonego do nauki robotyki przemysłowej, należy poznać zasady bezpieczeństwa pracy z robotem, przygotować odpowiedni sprzęt i narzędzia, podłączyć zasilanie i zainstalować software na laptopie, a na końcu wykonać procedurę zerowania osi. Dowiedz się, jak bezpiecznie zacząć pracę z Astorino.
Robot edukacyjny Astorino jest skonstruowany jak 6-osiowe roboty przemysłowe, jest w taki sam sposób programowany i wymaga zastosowania pewnych zasad bezpieczeństwa -znanych z przemysłu – przed każdym uruchomieniem robota i po jego zatrzymaniu.
Astorino jest zgodne z następującymi dyrektywami (do celów R&D): Machine Directive 2006/42/EC, Low Voltage Directive 2006/95/EC, EMC Directive 2004/108/EC oraz standardami (do wszystkich celów): PN-EN ISO 12100:2012, PN-EN 61000-6-2:2008, PN-EN ISO 10218-1:2011, PN-EN ISO 10218-2:2011. ASTORINO używane do celów badawczych nie podlega Dyrektywie Maszynowej.
Jakie są zasady bezpieczeństwa podczas uruchamiania i obsługi robota Astorino?
Zasada nr 1: Zawsze dbaj o bezpieczeństwo osobiste użytkowników i innych osób podczas obsługi ramienia robota lub uruchamiania celi robota.
Przed każdym uruchomieniem zapoznaj się z instrukcją i poinformuj inne osoby, które będą przebywały w pobliżu robota, jakie są zasady. W wersji podstawowej robot nie posiada (nie są wymagane) elementów związanych z bezpieczeństwem stanowiska zrobotyzowanego. W zależności od aplikacji może być konieczne ich dodanie.
Podstawowa wersja robota i stanowiska edukacyjne wyposażone są w przycisk awaryjny E-STOP (na obrazku w kolorze żółtym z czerwonym przyciskiem), do którego obsługi można wyznaczyć dedykowaną osobę (np. nauczyciela). E-STOP można także zintegrować z układem bezpieczeństwa już obecnym na stanowisku.
Zasada nr 2: Zawsze dokonuj oceny ryzyka związanej z zastosowaniem dodatkowego osprzętu i zgodnie z jej wynikiem dodawaj dalsze elementy bezpieczeństwa.
Ramię robota Astorino, podczas pracy z zastosowaniem dodatkowego osprzętu (system wizyjny, podajnik kostek z czujnikiem optycznym, tor jezdny, chwytak z aplikacją, moduł I/O 24 V z zasilaczem) w aplikacjach analogicznych do przemysłowych, musi podlegać każdorazowej ocenie ryzyka i musi być zgodne z obowiązującymi przepisami, aby zapewnić bezpieczeństwo osobiste.
W zależności od wyniku oceny należy dodać elementy bezpieczeństwa. Są to zwykle przekaźniki bezpieczeństwa i wyłączniki drzwiowe. Odpowiedzialny za to zadanie jest inżynier rozruchu systemu, a w warunkach placówki edukacyjnej – nauczyciel. Aplikacje edukacyjne generalnie nie wymagają dodatkowych elementów bezpieczeństwa.
Podczas pracy robota wyposażonego w chwytak pneumatyczny lub podajnik kostek, pracuj z ciśnieniem roboczym nie większym niż 4 bar, aby ograniczyć siłę siłowników.
Zasada nr 3: Prace przy elektronice robota powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowany personel. Sprawdź aktualne wytyczne dotyczące wyładowań elektrostatycznych (ESD).
Sterownik robota zawiera zasilacz 24 V, który sam wymaga napięcia sieciowego (100/240 V). Sprawdź etykietę na zasilaczu. Tylko wykwalifikowany personel może podłączyć zasilacz do sieci i uruchomić go.
Zawsze odłączaj robota od zasilania (100/240 V) podczas pracy w podstawie robota (sterowniku) lub jakiejkolwiek elektronice podłączonej do kontrolera robota.
Zasada nr 4: Nie należy instalować ani usuwać żadnych modułów ani złączy wtykowych/odłączających (np. przycisku zatrzymania awaryjnego, modułów DIO, złączy silnika) przy włączonym zasilaniu. Nie należy podłączać robota na gorąco. Może to spowodować trwałe uszkodzenie modułów silnika.
Ramię robota musi być ustawione na stabilnej powierzchni i przykręcone lub zabezpieczone w inny sposób.
Zasada nr 5: Używaj i przechowuj robota wyłącznie w suchym i czystym środowisku. Zalecamy, by uruchamiać robota Astorino wyłącznie w temperaturze pokojowej (od 15° do 32°C).
Jaki sprzęt i narzędzia będą potrzebne, by uruchomić robota Astorino?
Sprawdź czy masz wszystko z tej listy:
- robot edukacyjny Astorino,
- laptop z systemem Windows (w wersji minimum Windows 7) do instalacji oprogramowania,
- plik instalacyjny oprogramowania (w zestawie, na pendrive),
- kabel USB (jest w zestawie) do połączenia robota z laptopem,
- płyta montażowa i klucze imbusowe do przykręcenia robota do podłoża,
- instrukcja dotycząca zasad bezpieczeństwa,
- przycisk awaryjny E-STOP (jest w zestawie),
- zasilacz 24V (jest w zestawie).
Wypakowanie i przykręcenie robota Astorino do płyty montażowej
Robot jest dostarczany w pudełku, w specjalnych piankach zapewniających bezpieczny transport. Po wyciągnięciu go z pudełka, umieść robota na twardej powierzchni.
Zamontuj robota na odpowiedniej podstawie, stole, metalowej (aluminiowej) płycie. Zalecane przez producenta wymiary pozwalające na montaż robota i dodatkowego osprzętu to 800 × 500 mm, grubość 10 mm. W płycie dostarczanej przez producenta dodatkowo poza otworami montażowymi robota, jest wykonanych 180 otworów pozwalających na montaż dowolnego osprzętu dodatkowego.
Robot bez chwytaka lub innego dodatkowego wyposażenia będzie samodzielnie wykonywał podstawowe operacje, takie jak zerowanie i uczenie ruchów w bliskiej odległości od podstawy robota.
Ze względów bezpieczeństwa zaleca się przykręcenie podstawy robota przed jego włączeniem.
Następnie przykręć złącze zasilania oraz przycisk ESTOP do robota.
Włączenie zasilania i instalowanie sterowników
Włącz zasilanie:
Podłącz kabel USB do portu USB w podstawie robota, a następnie podłącz kabel do komputera i poczekaj, aż system Windows zainstaluje sterowniki.
Przygotuj laptopa z systemem Windows, podepnij kabel USB do robota i laptopa. Robot powinien pokazać się jako port COMx.
Instalacja i uruchomienie oprogramowania robota Astorino
Zainstaluj oprogramowanie Astorino:
Uruchom oprogramowanie Astorino:
Port COM, do którego podłączony jest robot, powinien sam się pojawić na liście rozwijanej.
Jeżeli zaznaczone jest okienko błędu (Error), wciśnij RESET:
Włącz silniki, ponownie kliknij RESET. Powinien się zaznaczyć status Ready.
Zerowanie osi robota Astorino
Kliknij migający przycisk zerowania. Rozpocznie się procedura zerowania.
Ważne: Upewnij się, że robot w nic nie uderzy.
Po zakończeniu zerowania robot Astorino ułoży się w pozycji 0 stopni na każdej osi. Teraz jest gotowy do programowania.
W kolejnym artykule dowiesz się więcej o oprogramowaniu Astorino.
Dowiedz się więcej o robocie
edukacyjnym Astorino