Strona główna ASTOR
Automatyka w praktyce

Programowanie paneli HMI w nowej odsłonie, czyli Astraada HMI CFG 4.0

Kontakt w sprawie artykułu: Mateusz Fas - 2023-03-06

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie nowe funkcje pojawiły się w Astraada HMI CFG 4.0,
  • jakie ułatwienia otrzymali do dospozycji projektanci aplikacji.

Jako inżynierowie 4.0 ciągle poszukujemy nowych, lepszych rozwiązań, a także usprawnień do istniejących technologii.  Wraz z nową serią paneli Astraada HMI przyszedł czas na nową wersję oprogramowania narzędziowego Astraada HMI CFG. Przedstawiamy przewodnik po najważniejszych nowościach w tej wersji.

Dzięki Astraada HMI CFG 4.0 możesz konfigurować i programować panele HMI, tworzyć profesjonalne wizualizacje na nie oraz konfigurować komunikację z innymi urządzeniami.

Zwiększone bezpieczeństwo

Więcej możliwości w konfiguracji dostępu do aplikacji

Aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa paneli operatorskich, twórcy Astraady HMI CFG 4.0 skupili się ochronie projektów – w tym celu dodana została nowa zakładka: Users Access Control. Wprowadzona została minimalna długość hasła oraz domyślny czas jego ważności. Do dyspozycji użytkowników jest również generator bezpiecznych haseł.

Dzięki możliwości przydzielania dostępu konkretnym użytkownikom lub grupom użytkowników możesz całkowicie spersonalizować dostęp do panelu nawet dla każdego pracownika. Na potrzeby naszych użytkowników powstał także nowy poziom użytkownika – Guest, czyli osoba, która może jedynie monitorować, co dzieje się na panelu.

Okno User Access Control. Źródło: ASTOR

Łatwiejsza komunikacja

Zakładka Data Exchanger

Od teraz możesz wykorzystać swój panel HMI jako specjalny pośrednik komunikacyjny między innymi urządzeniami podłączonymi do niego. Co więcej, opcja ta także umożliwia konwersję danych na właściwe typy, jeżeli dana operacja tego wymaga.

Okno Data Exchanger. Źródło: ASTOR

Protokół MQTT

Od wersji 4.0 na panelu możesz korzystać z MQTT do wysyłania powiadomień użytkownikom. Protokół można wykorzystać między innymi do zbierania danych z czujników. Otwiera to nowe możliwości jeśli chodzi o automatykę budynkową. Całą komunikację można skonfigurować w zakładce MQTT Client.

Okno MQTT Client. Źródło: ASTOR

Poznaj IDCS

W nowej wersji oprogramowania pojawiła się również obsługa opcji zdalnego programowania i monitorowania paneli operatorskich oraz urządzeń do nich podłączonych. Takie możliwości daje nam usługa IDCS. Konfiguracja jest prosta i intuicyjna oraz w całości udokumentowana. Wykorzystujemy w tym celu nową zakładkę – The Cloud. To tutaj właśnie dodasz swój zdalny serwer do komunikacji z panelem oraz spersonalizujesz jego możliwości.

Okno The Cloud. Źródło: ASTOR

Wraz z instalacją oprogramowania dostajesz również nowy program – tManager. Wykorzystywany on jest do otwierania tuneli do wirtualnych połączeń po portach szeregowych i Ethernecie z urządzeniami podłączonymi do panelu. Dodatkowo można go wykorzystać do zarządzania samym panelem w celu restartu lub zatrzymania aplikacji.

Większe możliwości sterowników

Ekran startowy na panelu może być wybrany przez sterownik. Te opcję możemy włączyć w zakładce General Setup.

Za pomocą sterownika PLC możesz teraz także ustawić czas, po jakim włączy się wygaszacz ekranu na panelu HMI. Dostępny zakres to 0-60, gdzie 0 znaczy, że wygaszacz nie jest potrzebny. Opcję tę również znajdziesz w zakładce General Setup.

Wsparcie otrzymał kolejny typ danych – 64-bitowy. Oznacza to więcej możliwych danych do odczytania i wpisania w sterownik. Należy pamiętać, że możliwość wykorzystania danych 64-bitowych uzależniona jest od drivera komunikacyjnego.

Funkcje dopasowane do twoich potrzeb

Zarządzanie alarmami

Okna alarmowe zamkną się automatycznie po dezaktywacji alarmów z nimi związanych. Możesz także ustawić opcję, aby dźwięk alarmu nie mógł zostać wyłączony przez naciśnięcie przycisku. Te funkcjonalność znajdziesz w zakładce konfiguracji alarmów.

Renumeracja linków komunikacyjnych

Od teraz możesz uniknąć konieczności aktualizacji każdej zmiennej i tagu podczas usuwania jednego z linków komunikacyjnych. Z pomocą przychodzi nam nowa opcja renumeracji linków, która pozwala wybrać, czy linki mają być automatycznie przenumerowane, czy nie.

Zmiana języka panelu

Pojawiła się nowa komenda w bibliotekach do pisania makr – SetLanguage. Oznacza to, że możesz ustawić język panelu z poziomu makra aplikacji.

Ulepszona wizualizacja

Dzięki aktualizacjom w widoku niektórych obiektów masz teraz większe możliwości projektowania wizualizacji. Najważniejsze nowości to:

  • Obiekty obsługują teraz kolor gradientu w tle. Jako projektant możesz ustawić jasny lub ciemny motyw w zależności od potrzeb.
  • Nowa wersja Astraady HMI CFG zezwala na modyfikowanie wielkości tabel – w szczególności Historic Data Table oraz Recipe Table. Pozwoli Ci to na umieszczenie większej ilości obiektów na ekranie panelu.
  • Wielostanowy przycisk może mieć teraz postać pasku wyboru.
  • Możesz ustawić kolejność aktualnej receptury między kolumną i wierszem.
  • W Recipe Table możesz ustawić dwa różne kolory tła.
  • Możesz ustawić kolor, na jakie będą zaznaczane dane w Data Table.
  • Możesz zmienić ustawienia wyświetlania tekstu w Historic Data Table.

Poprawiona wydajność

Kopiowanie plików w tle

Makro COPY_FILE_NPB może obecnie działać w tle. Operacja kopiowania plików zajmuje trochę czasu, w którym aplikacja do tej pory nie mogła działać. Jednak teraz, gdy użyjesz komendy COPY_FILE_NPB w swoim makrze, to wykona się ona w tle, a aplikacja będzie nadal w pełni funkcjonalna. Ponadto prędkość kopiowania plików została zwiększona o 20%.

Zapisywanie danych

Jeżeli w ustawieniach Data Loggera ustawisz opcję Log on Change to dane będą zapisywane jedynie wtedy, gdy się zaktualizują. Pozwala to na oszczędność pamięci. Możesz także używać zewnętrznych Data Loggerów.

Podsumowanie

Nowa wersja oprogramowania Astraada HMI CFG to nowe możliwości wizualizacji i większa kontrola nad Twoją aplikacją na panelu HMI.  To również nowe możliwości w zakresie sterowania nie tylko panelem, ale też urządzeniami do niego podłączonymi.

Starsza wersja oprogramowania Astraada HMI CFG (2.1) jest nadal wspierana w zakresie poprawek bezpieczeństwa i usuwania błędów. Nie będzie ona jednak już rozwijana i uzupełniana o nowe funkcje. Oprogramowanie zapewnia możliwość automatycznej konwersji aplikacji do nowszej wersji. Należy jednak pamiętać, że konwersja wstecz (z nowszej wersji do starszej) nie jest możliwa.

W każdej chwili możesz też skontaktować się z naszym działem wsparcia technicznego – specjaliści ASTOR pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 5

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *