Strona główna ASTOR

Platforma Systemowa Wonderware 2017 Update 1

Kontakt w sprawie artykułu: Wojciech Pawełczyk - 2018-01-08

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie nowości oferuje Platforma Systemowa Wonderware 2017 Update 1
  • Czym jest funkcjonalność InTouch Web Client
  • Jakie elementy prowadzą do ułatwienia tworzenia aplikacji
  • Jakie efekty przynosi praca z narzędziami Wonderware

Nasze systemy produkcyjne zmieniają się tak, jak zmienia się świat wokół nas – czasem wolniej, czasem zbyt szybko, jedne funkcje nie przyjmują się, a inne rewolucjonizują dotychczasowe narzędzia pracy. Nowe wersje i uaktualnienia wprowadzają poprawki w dotychczasowych programach, ale też przynoszą spore pakiety nowości. Tak też jest z Update 1 dla Platformy Systemowej Wonderware 2017.

Najnowsza wersja Platformy to zdecydowana zmiana w sposobie tworzenia aplikacji przemysłowych, czego efektem jest istotne przyspieszenie procesu ich tworzenia, a nade wszystko lepsza użyteczność aplikacji i szybszy dostęp do najistotniejszych informacji.

Efektem będzie szybsza identyfikacja większego potencjału linii produkcyjnych, uwolnienie potencjału wiedzy operatorów i przełożenie go na większą efektywność i ekonomiczność działań. Na etapie wdrażania istotne oszczędności będą efektem dostosowania architektury i interfejsów do systemów IT, z którymi nowoczesne systemy produkcyjne współpracować powinny bezstresowo.

Duży potencjał Platformy powiększony zostaje o kolejne możliwości. Chyba najbardziej spektakularnym jest dodanie funkcjonalności InTouch Web Client. Bazujący na technologii HTML5 klient wizualizacyjny daje możliwość wyświetlania w obsługującej tę technologię przeglądarce WWW obiektów ArchestrA Graphics, które są podstawą okien wizualizacyjnych InTouch. Daje to możliwość bardzo łatwego zdalnego podglądu aplikacji bez instalacji jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania na komputerze klienckim. Taki równoległy klient wizualizacyjny jest darmowym elementem licencji InTouch i będzie przyczyniać się do lepszego wykorzystania informacji o stanie produkcji.

Platforma Systemowa 2017 wprowadziła pojęcie paneli informacji będących elementami aplikacji wizualizacyjnej InTouch OMI (Operations Management Interface) i teraz wraz z Update 1 poszerza ilość możliwych do wykorzystania gotowych elementów, jakie możemy osadzać w nowoczesnej aplikacji przemysłowego nadzoru produkcji.

Takie podejście do budowania aplikacji znacząco przyspiesza proces jej tworzenia sprowadzając go w zasadzie do znacznie prostszej konfiguracji. Wszystkie elementy paneli działają kontekstowo, a więc wyświetlają informacje logicznie powiązane z wybieranymi przez operatora urządzeniami lub blokami produkcyjnymi. Mogą to być dane historyczne, alarmy, informacje z kamer internetowych, mapy itp. Mówiąc o mapach warto zaznaczyć, że możemy teraz użyć w aplikacji komercyjne mapy Google Maps, ułatwiając zarówno obsługę, jak i proces tworzenia systemu z geograficznie rozproszonymi elementami składowymi produkcji. Co ciekawe mogą to być także urządzenia mobilne (np. ciężarówka czy koparka), które bez trudu będziemy śledzić wyświetlając ich istotne parametry na naszej mapie w panelu.

Wonderware 2017

Tworzenie aplikacji ułatwi projektantom systemu wiele działań:

  • uruchomienie środowiska IDE i WindowMaker nie wymaga uprawnień administratorskich systemu,
  • tzw. CrossReference czyli przeszukiwanie występowania zmiennych obejmuje także elementy ArchestrA Graphics,
  • Edytor Skryptów korzysta z funkcji Find&Replace i obsługuje tzw. wildcard – rozszerzenia, (*?)
  • Apps SDK – zestaw narzędzi do budowania obiektów WPF z możliwością wykorzystania funkcji obiektów dostarczanych przez producenta, a także pisania własnych,
  • konwersja kontrolek .NET na obiekty WPF, co ułatwi użycie wcześniej napisanych obiektów w najnowszych aplikacjach,
  • nowe aplikacje WPF: Presenter APP – pozwala na grupowe pokazanie np. stacyjek wskazanego typu urządzenia, Hamburger APP – ułatwia obsługę dotykiem na małych urządzeniach,pozioma nawigacja –nawigowanie wygodniejsze niż tzw. drzewko, OI Web services – obsługa komunikacji z obiektami internetowymi (SOAP, REST),rozszerzenia MQTT – obsługa pieczątek czasowych nadawanych przez urządzenia a nie programy komunikacyjne.

Poza powyższymi udogodnieniami przy tworzeniu aplikacji mamy także możliwe do użycia ułatwienia prezentacji informacji alarmowych. Wcześniej wspomniany obiekt listy alarmów dla panelu a także alarmy zagregowane na drzewku nawigacyjnym modelu obiektów. Pozwala to na łatwe zorientowanie się w sytuacji alarmów dla danego kontekstu obiektu. Kolejnym elementem, jaki został usprawniony w Update 1 dla Platformy Systemowej 2017 jest przemysłowa baza danych historycznych Historian i jego narzędzia klienckie. Zapytania o odległe dane historyczne lub raporty z obszernych zakresów czasowych zwracane są w czasie pojedynczych sekund dzięki mechanizmowi wstępnej agregacji danych. Wysoka wydajność systemów raportowych Historiana została jeszcze przyspieszona.

Alarmy i zdarzenia mogą być replikowane do serwerów nadrzędnych (Tier2) lub do chmury internetowej Wonderware OnLine, co pozwala na szybki dostęp do danych pracownikom z każdego miejsca na świecie.

Z kolei Historian InSight – internetowy klient bazy danych Historian – posiada możliwość prezentacji danych pomiarowych z uwzględnieniem alarmów i zdarzeń, co znacząco rozszerza możliwości analizy sytuacji produkcyjnej i wyciągania trafniejszych wniosków na podstawie wcześniejszych zdarzeń. Połączenie wykresów analogowych z informacjami dyskretnymi na jednym wykresie to także usprawnienie korelacji zdarzeń zachodzących w procesie produkcyjnym.

InSight to również funkcjonalność tzw. dashboard’ów, a więc zestawu kluczowych parametrów, jakie chcemy śledzić i ich automatyczne odświeżanie, by mieć pewność, że podejmujemy decyzje na podstawie rzeczywistych i najnowszych danych.

Wonderware 2017

Temat cyberbezpieczeństwa to obecnie równie ważny element używanych systemów, jak ich wydajność. Platforma Systemowa Wonderware jest nieustannie wyposażana w uaktualnienia i łatki zgodne z wprowadzanymi zabezpieczeniami systemów operacyjnych Microsoft, co realnie podwyższa bezpieczeństwo użytkowania aplikacji i całego systemu produkcyjnego.

Wprowadzane ulepszenia pozwalają Platformie Systemowej Wonderware 2017 ustalać kierunki rozwoju oprogramowania przemysłowego. Efektami działań z narzędziami Wonderware są:

  • przyspieszenie projektowania i obsługi aplikacji,
  • standaryzacja systemów zmniejszająca koszty ich posiadania,
  • zwiększenie wykorzystania wiedzy i doświadczenia operatorów w prowadzeniu procesów produkcyjnych,
  • polepszenie efektywności i wydajności produkcji,
  • redukcja czasu i ilości przestojów pracy,
  • ułatwione spełnianie wymaganych norm,
  • zwiększenie zrozumienia procesu produkcji i używanych systemów przez użytkowników,


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *