Przegląd możliwości Wonderware InTouch Edge HMI (Machine Edition)
Kontakt w sprawie artykułu: Arkadiusz Rodak - 2018-01-30
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są funkcjonalności oprogramowania InTouch Machine Edition
- Jak stworzyć nowy projekt
- Jak uzyskać dostęp mobilny
To rozwiązanie do monitorowania i wizualizacji danych sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie, w którym potrzebny jest system intuicyjny i prosty, a także umożliwiający zdalny dostęp do danych.
Wykorzystując przygotowaną aplikację demonstracyjną, zaprezentujemy część funkcjonalności tego oprogramowania. InTouch Machine Edition posiada wbudowaną bibliotekę gotowych grafik z możliwością ich wykorzystania przy tworzeniu aplikacji, ich modyfikacji lub przygotowania całkowicie nowych, indywidualnych obiektów.
Szczególną uwagę warto zwrócić na trendy oraz alarmy. Obie te funkcjonalności mogą być rejestrowane w czasie rzeczywistym lub historycznym, a dane przechowywane w plikach lub zaawansowanej bazie danych, na przykład lokalnym Historian Serverze bądź w chmurze Wonderware Online.
W kolejnej zakładce znajdują się przygotowane wcześniej okna synoptyczne. Prezentują one w jaki sposób, wykorzystując gotowe oraz własne symbole, można przygotować wizualizację i monitorować proces produkcyjny. Co ważne, otwartość architektury umożliwia połączenie InTouch Machine Edition z klasycznym InTouch’em, Historianem oraz Platformą Systemową Wonderware, co znacząco rozszerza jego możliwości. Natomiast ponad 200 wbudowanych driverów komunikacyjnych pozwala na połączenie z większością sterowników PLC i wielu innych urządzeń.
Główną zaletą InTouch ME jest możliwość wglądu do wizualizacji i danych procesowych z poziomu przeglądarek internetowych. Web client daje szansę na dostęp do tej samej aplikacji wielu użytkownikom z dowolnego miejsca, z dowolnego urządzenia.
Zdalny dostęp do wizualizacji i danych procesowych to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich chcących śledzić i monitorować cały proces produkcyjny lub pracę konkretnych maszyn. Jako przykład pokażemy przygotowanie prostej aplikacji oraz jej prezentację z poziomu przeglądarki internetowej obsługującej technologię HTML5.
Zobacz film „Pierwsze kroki z InTouch Machine Edition” [czas: 5:40]
Film, na którym pokazujemy przejście po tworzeniu ekranu krok po kroku.
W środowisku deweloperskim otwieramy nowy projekt. Nadajemy mu nazwę oraz wybieramy, na jaką maksymalną ilość zmiennych zostanie przygotowana aplikacja. Aplikacja zostanie stworzona na rozdzielczość Full HD, a następnie skonfigurowana na potrzeby zdalnego dostępu mobilnego. W następnym kroku tworzymy zmienną, którą później wykorzystamy do obiektów graficznych. Korzystając z biblioteki symboli wybieramy dwa obiekty: licznik, na którym zaprezentowana zostanie wartość oraz suwak do zmiany wartości zmiennej.
Podpinamy wcześniej przygotowaną zmienną, a następnie zapisujemy aplikację. Aby uzyskać dostęp mobilny do przygotowanej aplikacji, konieczne jest zapisanie jej w formacie HTML5. Ostatnim krokiem jest konfiguracja mobile access / zdalnego dostępu i wybór okna, które zostanie udostępnione. Na tablecie wybieramy dowolną przeglądarkę obsługującą HTML5 i adres, który pozwoli nam się dostać do przygotowanej aplikacji.
Mobile Access jest rozwiązaniem na małe urządzenia, w tym także smartfony i prezentuje się zawsze w postaci takich kafelków. Pozwalają one na wgląd do alarmów, wartości zmiennych, trendów oraz do aplikacji.
Przygotowany ekran pozwala monitorować i sterować procesem produkcji z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Podsumowując, Wonderware InTouch Machine Edition to wszechstronne oprogramowanie, które zawiera wszystkie potrzebne narzędzia do przygotowania aplikacji SCADA i HMI, a także pozwala na dostęp do danych dla wielu użytkowników z różnych narzędzi w tym samym czasie.
Dokumentacja techniczna do InTouch ME znajduje się na stronie internetowej w zakładce Wsparcie.