Strona główna ASTOR
Automatyka w praktyce

Komputer przemysłowy vs sterownik PLC, czy komputer przemysłowy + sterownik PLC?

Kontakt w sprawie artykułu: Mateusz Fas - 2020-01-13

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do jakich zastosowań może być stosowany sterownik PLC, a do jakich komputer przemysłowy
  • Kiedy wybrać sterownik PLC, a kiedy komputer przemysłowy
  • Jakie zadania realizuje sterownik PLC i komputer przemysłowy

Jesteś automatykiem i pracujesz na co dzień przy produkcji? Szukasz urządzeń, które będą realizować sterowanie maszynami, liniami lub całą produkcją?  A może takich, które umożliwią nad nimi nadzór?

Procesy produkcyjne wymagają dużej niezawodności zaimplementowanego sprzętu, ale przede wszystkim jego szerokiej funkcjonalności i elastyczności. W sytuacji, gdy potrzebna jest realizacja sterowania i nadzorowania produkcji, warto zastanowić się, jakie urządzenie wybrać, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Podczas wyboru urządzenia zapoznaj się z jego dokumentacją, funkcjami i możliwościami, tak aby mieć pewność, że wszystkie wymagania procesu produkcyjnego zostaną spełnione.

W tym artykule dowiesz się, jakie są różnice pomiędzy komputerem przemysłowym (IPC), a sterownikiem PLC. Poznasz również ich możliwe zastosowania oraz przeznaczenie – jakie zadania realizują oraz w jakich przypadkach warto je wybrać. Przedstawimy również rozwiązanie, które łączy sterownik PLC oraz komputer przemysłowy i może realizować złożone zadania.

Sterowniki PLC

Co to jest sterownik PLC?

Sterownik PLC to programowalne urządzenie oparte na mikroprocesorze, które służy do sterowania maszynami i innymi urządzeniami, obsługuje układy wejść-wyjść, udostępnia dane do systemów nadrzędnych i odpowiada za komunikację z urządzeniami wykonawczymi. Sterowniki PLC wykorzystywane są w małych i średnich systemach.

Urządzenia, które służą do obsługi bardziej złożonych systemów automatyki i spełniają zadania sterownika PLC, ale są bardziej wydajne i mają większe możliwości to sterowniki PAC/ kontrolery PAC. Sterowniki PAC cechują się dużą uniwersalnością i elastyczną architekturą.

Sterownik PLC Astraada One w szafie sterowniczej w zakładzie produkcyjnym Anipol

Jak działa sterownik PLC?

Sterownik PLC wykonuje w sposób cykliczny algorytm działania obiektu sterowanego, wprowadzony do jego pamięci. Sterownik cyklicznie na podstawie danych wejściowych (np. informacji o obiekcie sterowania) oblicza wyjścia, które odpowiadają za działanie elementów wykonawczych.

Cykl pracy sterownika PLC:

1. autodiagnostyka,
2. odczyt wejść,
3. wykonanie programu,
4. zadania komunikacyjne,
5. ustawienia wyjść.

Sterownik PLC składa się z następujących części: CPU (jednostka centralna), bloki wejść cyfrowych, bloki wejść analogowych, bloki komunikacyjne, bloki wyjść cyfrowych, bloki wyjść analogowych, bloki specjalne, pamięć ROM, PROM, EPROM, EEPROM.

Do czego może być stosowany sterownik PLC?

Sterowniki PLC stosowane są do sterowania obiektami, diagnostyki, zbierania oraz udostępniania danych w przemyśle. Stosowane są już w niemal każdej gałęzi przemysłu do m.in. do sterowania maszyn, układów sterowania czy linii produkcyjnych.

Kontroler PAC RX3i w szafie sterowniczej w Elektrociepłowni Zgierz

Komputery przemysłowe

Co to jest komputer przemysłowy (IPC)?

Komputer przemysłowy to urządzenie, które służy do przetwarzania informacji i działa tak, jak standardowe komputery PC. Komputery przemysłowe wyróżnia to, że zostały przystosowane do działania w warunkach przemysłowych, m.in. przez odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak woda, czy pył. Dodatkowo mają większą niezawodność działania, przez zastosowane w nim podzespoły.

Komputery przemysłowe są oferowane w postaci komputerów płytkowych (do zastosowania jako część maszyny), komputerów typu box, które mogą być zabudowane w szafach oraz komputerów panelowych, które odróżnia od boxa dołączony monitor.

Do czego może być stosowany komputer przemysłowy?

Komputery przemysłowe stosowane są w zakładach przemysłowych do kontroli i sterowania procesami przemysłowymi, ale również do wizualizacji parametrów działania maszyn. Najczęstsze zastosowanie komputerów przemysłowych to systemy nadzoru i wizualizacji oraz archiwizacji i analizy danych.

Komputer przemysłowy na stanowisku zrobotyzowanym w firmie Wiśniowski

Główne cechy komputerów przemysłowych

Komputery przemysłowe najczęściej mają następujące cechy odróżniające je od standardowych komputerów PC:

  • chłodzenie pasywne,
  • ochrona IP frontu urządzania w zależności od przeznaczenia (zazwyczaj IP65),
  • duży zakres temperatury pracy urządzenia,
  • możliwość pracy w warunkach dużej wilgotności,
  • rozbudowane możliwości komunikacyjne (najczęściej porty do przesyłania obrazu, porty szeregowe, Ethernet, USB),
  • ekran pojemnościowy lub rezystancyjny.

Poza powyższymi cechami komputery przemysłowe – tak jak standardowe komputery PC -wyposażone są w system operacyjny oraz podstawowe podzespoły: procesor, dysk i pamięć RAM.


Producenci komputerów przemysłowych poza podstawowymi, wyżej wymienionymi cechami oferują inne dodatkowe funkcje i udogodnienia, np. możliwość zastosowania dwóch dysków lub rozbudowy portów komunikacyjnych komputera. Warto zwrócić na nie uwagę przy wyborze komputera do konkretnego zastosowania.

Sterownik PLC vs komputer IPC – jakie są różnice?

Sterowniki PLC i komputery przemysłowe IPC spełniają różne funkcje w procesie produkcyjnym, ale współpracują i wymieniają informacje konieczne do sterowania procesem.

Nie można stosować zamiennie komputera przemysłowego i sterownika PLC, ponieważ wybór urządzenia zależy od potrzeb i zadań, do realizacji których chcesz je zastosować.  

Kiedy będziesz potrzebować PLC?

Sterownik PLC będzie dobrym wyborem, gdy konieczne jest zapewnienie sterowania obiektu lub urządzenia. Sterownik PLC przeznaczony jest dla procesów i urządzeń, w których na podstawie pewnych parametrów i sygnałów sterujących realizowane będzie ich sterowanie zgodnie z pewnym algorytmem (programem).

Wybierz PLC, jeśli:

  • potrzebujesz urządzenia do sterowania obiektem,
  • chcesz realizować sterowanie obiektu zgodne z pewnym algorytmem,
  • chcesz zbierać i udostępniać dane o obiekcie sterowania do oprogramowania nadrzędnego.

Kiedy będziesz potrzebować IPC?
Komputer przemysłowy sprawdzi się w przypadku, gdy obiekt ma zapewnione sterowanie, ale konieczny jest nadzór i przetwarzanie danych uzyskanych w procesie.

Wybierz IPC, jeśli:

  • masz już sterowniki PLC, które odpowiadają za sterowanie obiektem, ale chcesz przetwarzać dane uzyskane ze sterowników oraz nadzorować cały proces,
  • chcesz uruchomić oprogramowanie SCADA lub inne oprogramowanie do historyzacji i raportowania danych.

Sterownik PLC i komputer przemysłowy w jednym

Może okazać się, że Twoja aplikacja wymaga zarówno sterownika PLC oraz komputera przemysłowego. W takim przypadku warto rozważyć opcję urządzenia łączącego sterownik PLC oraz komputer przemysłowy. Przykładem takiego rozwiązania jest CPL410 – sterownik PAC / kontroler PAC z wbudowanym komputerem przemysłowym. To urządzenie jest przeznaczone do średnich i dużych układów automatyki, w których realizowane są funkcje sterowania, optymalizacji, raportowania, zdalnego dostępu oraz obsługi baz danych.

Sterownik PAC / kontroler PAC pozwala uruchamiać zaawansowane algorytmy regulacji i sterować liniami produkcyjnymi w aplikacjach dyskretnych, procesowych i hybrydowych.

Kontroler PAC z IPC CPL410

Dzięki wprowadzeniu komputera przemysłowego do urządzenia sterującego, możliwa jest również obsługa systemów wizualizacji, systemów bazodanowych, zdalnych dostępów oraz algorytmów przygotowanych w językach wysokiego poziomu. To urządzenie pozwala sterować i optymalizować proces bez konieczności łączenia się z zewnętrznymi systemami.

Takie rozwiązanie pozwoli zapewnić pełną obsługę układów automatyki, gdzie konieczna jest realizacja zadań sterowania i nadzorowania procesu. W przypadku zastosowania osobno PLC i komputera przemysłowego, należy zadbać o właściwą komunikację pomiędzy nimi, natomiast w CPL410, gdzie komputer przemysłowy i sterownik PLC są połączone, ta komunikacja została już zapewniona.

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością już wiesz, że sterownik PLC i komputer przemysłowy to zupełnie różne urządzenia, stosowane w przemyśle, dla tego samego procesu produkcyjnego, ale realizujące inne zadania i posiadające inne funkcjonalności.

Jeżeli stoisz przed wyborem odpowiedniego urządzenia (sterownika PLC lub komputera przemysłowego), najważniejsze jest sprecyzowanie potrzeb do konkretnego zastosowania.

Newsletter Poradnika Automatyka

Czytaj trendy i inspiracje, podstawy automatyki, automatykę w praktyce

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 4.5 / 5. Ilość ocen: 4

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *