Komputer przemysłowy alternatywą dla tradycyjnego pulpitu operatorskiego
Kontakt w sprawie artykułu: Mateusz Fas - 2024-02-19
Z tego artykułu dowiesz się:
- jaką rolę pełnią pulpity sterownicze,
- czy komputer przemysłowy może zastąpić tradycyjny pulpit operatorski,
- jakie wymagania pulpitu sterowniczego spełnia komputer przemysłowy.
Pulpity sterownicze to popularne urządzenia wykorzystywane w przemyśle. Stosuje się je w celu umożliwienia monitorowania i kontroli działania maszyn z jednego, centralnego punktu. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy takie wielofunkcyjne stanowisko można zastąpić jednym komputerem przemysłowym?
Pulpit sterowniczy – jakie daje możliwości?
Stanowisko pracy operatora wyposażone jest przeważnie w dotykowe monitory lub panele operatorskie HMI, fizyczne przyciski, przełączniki i lampki sygnalizacyjne, które znacznie ułatwiają obsługę maszyn, ale także całych linii produkcyjnych. W jasny i czytelny sposób prezentują one informacje pozyskiwane ze zintegrowanych z nimi systemów automatyki czy oprogramowania. Nie tylko rejestrują i wyświetlają dane, ale umożliwiają także komunikację z urządzeniami oraz sterowanie ich działaniem. Dodatkowo często zaopatrzone są w zaawansowane funkcje alarmowe. Wszystko po to, by zoptymalizować produkcję, skutecznie nią zarządzać oraz utrzymać wysoką efektywność. Pozwalają na łatwe, szybkie i wygodne zarządzanie parametrami i procesami z jednego stanowiska nadawczego. Mogą pełnić rolę kontrolną, informacyjną, sterowniczą bądź alarmową.
Dowiedz się więcej o komputerach przemysłowych Astraada PC.
Pulpity sterownicze przeznaczone są dla określonych maszyn i tworzone na indywidualne zamówienie. W zależności od pełnionej funkcji dobiera się konkretne obudowy, komponenty i wymiary, tak aby stanowisko operatora było jak najbardziej ergonomiczne, a tym samym umożliwiało sprawne zarządzanie produkcją i skracało czas reakcji na błędy i awarie.
Czy da się zastąpić pulpit sterowniczy komputerem przemysłowym?
W teorii komputer przemysłowy może spełniać wszystkie wymagania stawiane przed tradycyjnym pulpitem sterowniczym. Wyposażony jest w pojemnościowy ekran dotykowy multi-touch, który pozwala na wygodną pracę z systemami wizualizacji, sterowania i analizy danych. Jednak sam ekran nie wystarczy, dlatego w przemyśle coraz częściej spotyka się komputery z zintegrowanymi przyciskami w obudowie. W skład takiego wyposażenia najczęściej wchodzą przyciski, przełączniki oraz wyłącznik awaryjny E-STOP, co znacznie ułatwia szybką obsługę i reakcję, nawet przy pracy w rękawicach.
Dla ułatwienia komunikacji z innymi urządzeniami potrzebne są również różne interfejsy komunikacyjne, między innymi port USB, LAN, RS232 czy RS485.
Istotną kwestią jest również obudowa komputera przemysłowego. Może mieć ona zamontowane specjalne uchwyty na bokach, które pozwalają na obracanie urządzenia. Wszystko po to, aby jak najlepiej dopasować pozycję i orientację komputera, a tym samym pozwolić użytkownikowi na łatwy i szybki dostęp do pulpitu operatorskiego. W przypadku tradycyjnych pulpitów operatorskich, w większości przypadków takie dostosowanie położenia ekranu nie jest możliwe, gdyż jest to element zamocowany ,,na stałe”.
Komputer przemysłowy może być też wyposażony w szereg akcesoriów, m.in. podstawkę, którą montuje się do urządzenia. Na takim uchwycie można postawić klawiaturę i myszkę, co znacznie ułatwia sprawne operowanie komputerem. Uchwyt ten może również posłużyć jako miejsce do odłożenia zdjętych rękawic operatora.
Odporność i niezawodność komputerów przemysłowych
Urządzenia pracujące w przemyśle narażone są na trudne warunki środowiskowe. Tradycyjne szafy lub pulpity są odpowiednio zabezpieczone przed wnikaniem wody, wilgoci oraz kurzu i innych zanieczyszczeń. Zgodnie z powyższym zamiennik powinien zapewniać taki sam lub nawet lepszy stopień ochrony. Od komputerów w przemyśle wymaga się, aby były odporne na wysoką i niską temperaturę, pyły oraz wodę. W przypadku takich komputerów montowanych poza szafą istotne jest, aby całość obudowy komputera przemysłowego miała stopień ochrony IP65 lub wyższy, co pozwoli na zapewnienie odpowiedniej ochrony komputera.
Oszczędność miejsca i wiele możliwości montażu
Istotną przewagą komputerów przemysłowych jako alternatywy dla pulpitu operatorskiego jest oszczędne wykorzystanie obszaru roboczego. Tradycyjny pulpit sterowniczy może być wielkogabarytowym urządzeniem, które zajmuje sporo przestrzeni. Komputer przemysłowy potrzebuje zdecydowanie mniej miejsca. Ponadto poprzez możliwość wyboru różnych przekątnych ekranu można dostosować jego wymiary do własnych potrzeb.
Kolejnym aspektem są sposoby montażu komputera. Dzięki szerokiej dostępności akcesoriów i złączek istnieje opcja dowolnego dostosowania położenia takiego urządzenia. Komputer nie musi być zamocowany statycznie, ale można wykorzystać rozwiązanie polegające na montażu obrotowej podstawy czy złączki, co pozwala na swobodną zmianę pozycji i orientacji monitora.
Uzyskujemy w ten sposób rozwiązanie bardzo elastyczne. W łatwy sposób możemy zmienić układ naszego urządzenia, np. skrócić lub wydłużyć ramię przez zmianę odpowiednich elementów łączeniowych.
Poniżej przedstawiliśmy kilka najczęściej spotykanych sposobu montażu komputera IPC:
Pulpit sterowniczy czy komputer przemysłowy?
Wybór pomiędzy tradycyjnym pulpitem sterowniczym, a komputerem przemysłowym zależy od złożoności systemu, jakim trzeba zarządzać. Zaletą pulpitów operacyjnych jest ich personalizacja, bo takie urządzenie jest dostosowane do konkretnej aplikacji bądź maszyny. Mamy możliwość doboru dowolnej ilości klawiszy funkcyjnych czy ekranów. Jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami oraz długim czasem oczekiwania na indywidualne zamówienie.
Komputer przemysłowy jest w stanie zastąpić pulpit sterowniczy dzięki wbudowanemu ekranowi oraz dołączonym przyciskom i przełącznikom. Jeśli w danej instalacji istotne jest zaoszczędzenie miejsca oraz rozbudowane możliwości montażu, to komputer IPC będzie odpowiednim rozwiązaniem jako alternatywa tradycyjnego pulpitu operatorskiego.
Sprawdź pulpit operatorski w ofercie sklepu internetowego ASTOR.
Autor artykułu:
Karolina Niziołek
Absolwentka kierunku Automatyka i Robotyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Asystentka ds. e-commerce w ASTOR.