Jak zdalnie sterować falownikiem i monitorować jego pracę?
Cz. 3
Kontakt w sprawie artykułu: Łukasz Żabski - 2022-05-26
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak konwertować protokół Modbus RTU na Modbus TCP,
- jakie parametry możesz monitorować zdalnie,
- jak skomunikować router i falownik przy użyciu protokołu Modbus RTU.
W poprzednim artykule poznaliśmy możliwości sterowania i alarmowania poprzez funkcje SMS. Tym razem skupimy się na protokole Modbus. Dowiesz się jak przekonwertować protokół z RTU na TCP i uzyskać w ten sposób zdalny dostęp do parametrów falownika.
Zdalny dostęp i sterowanie falownikami – minikurs
Zdalne sterowanie i monitorowanie falownika przy użyciu protokołu Modbus
Konfiguracja falownika Astraada DRV-28
Domyślna konfiguracja falownika pozwala na komunikację z routerem Teltonika RUT955. W tym przypadku nie musisz zmieniać żadnych parametrów.
Jeśli konfiguracja nie jest domyślna, upewnij się, że parametr P00.02 = 0 (MODBUS), a ustawienia portu szeregowego P14.01 = 4 (19200 bps), P14.02 = 1 (E,8,1). Sprawdź adres Modbus ID P14.00 (domyślnie =1, jeśli używasz innego, dostosuj poniższe ustawienia komunikacji do własnej adresacji).
Połączenie RS-485
Podłączenie falownika do routera wykonaj według poniższego schematu:
Konwersja Modbus RTU/TCP
Po podłączeniu zgodnie ze schematem, przejdź do konfiguracji konwersji w routerze RUT955. Zacznij od znalezienia zakładki Services > RS-485.
Zaznacz opcję Enabled, a następnie ustaw parametry portu szeregowego – zgodnie z ustawieniami falownika DRV-28 (domyślne ustawienia to kolejno: 19200, 8, Even, 1, None). Z listy rozwijanej Serial Type wybierz tryb MODBUS Gateway.
W pole Listening IP wpisz 0.0.0.0 – oznacza to, że router oczekuje zapytań Modbus pod każdym własnym adresem IP. Następnie w pole Port wpisz port komunikacji Modbus TCP (najczęściej stosowany jest port 502, który jest ustawiony domyślnie).
Z listy Slave ID configuration type wybierz Obtained from TCP – oznacza to, że adres ID Modbusa RTU będzie taki sam, jak w ramce Modbus TCP. Opcjonalnie: w polu Permitted Slave IDs możesz ograniczyć jakie adresy ID Modbusa RTU będą konwertowane. Opcję Full Duplex pozostaw wyłączoną.
Przetestuj działanie konwersji za pomocą wybranego drivera komunikacyjnego lub symulatora Modbus (poniżej przykład z wykorzystaniem ComTestPro). W pole adresu IP wpisz adres IP RUT955. Adres Modbus ID musi pokrywać się z ustawieniami DRV-28 (parametr P14.00).
Po przetestowaniu konwersji Modbus możesz wykonać zdalne połączenie z RUT955. Przykład konfiguracji znajdziesz w „Kursie zdalnego dostępu do maszyn i stanowisk produkcyjnych dla automatyków od podstaw”. Odcinek 3 jest poświęcony konfiguracji zdalnego dostępu bez konieczności posiadania publicznego IP (zestawisz połączenie niezależnie od typu Twojej karty SIM) – zobacz tutaj.
To już ostatnia część naszej krótkiej serii artykułów na temat zdalnego dostępu do falownika. W trzech odcinkach pokazaliśmy, jak skonfigurować router, wykorzystać SMS do sterowania i alarmowania, a także jak uzyskać zdalny dostęp do parametrów falownika, poprzez wykorzystanie protokołu Modbus TCP.
To zaledwie fragment całej gamy możliwości, jakie oferuje zdalny dostęp do falownika. Już niedługo w Poradniku Automatyka znajdziesz kolejne materiały, w których poruszymy temat rozwiązań chmurowych, w tym między innymi protokołu MQTT.
Wróć do pierwszej części artykułu.
Wróć do drugiej części artykułu.
Więcej informacji na temat falowników znajdziesz tutaj: https://www.astor.com.pl/poradnikautomatyka/4-rodzaje-falownikow-ktore-kazdy-automatyk-znac-powinien/
Więcej informacji na temat aplikacji zdalnego dostępu znajdziesz tutaj: https://www.astor.com.pl/poradnikautomatyka/kurs-zdalnego-dostepu-do-maszyn-i-stanowisk-produkcyjnych-dla-automatykow-od-podstaw/