Jak zbierać dane produkcyjne przy wykorzystaniu czujników bezprzewodowych i gateway’a przemysłowego i je wizualizować?
Kontakt w sprawie artykułu: Paweł Sadzik - 2021-10-20
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak ułatwić i zautomatyzować zbieranie danych produkcyjnych
- jak korzystać z czujników bezprzewodowych
Ręczne zbieranie danych produkcyjnych w Twoim miejscu pracy zajmuje zbyt wiele czasu? Chciał(a)byś, aby dane były zbierane i analizowane automatycznie? Dzięki temu artykułowi dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby rozwiązanie było możliwie szybkie, a jednocześnie zachowujące wysoką jakość oraz bezpieczeństwo połączenia pomiędzy czujnikami i systemem do analizy i raportowania.
Dowiesz się także, jak w praktyce użyć czujników bezprzewodowych do zbierania danych produkcyjnych i gdzie w konfiguracji umiejscowić gateway przemysłowy, aby przesłać zebrane dane produkcyjne do chmury obliczeniowej, w której możesz je wizualizować i analizować w czasie rzeczywistym.
Aby wizualizować dane z produkcji, potrzebujesz dobrze wiedzieć, jakie dane zebrać.
Aby zachować standardy oraz ograniczyć ryzyko awarii, potrzebujesz mieć także wgląd do rzetelnych danych procesowych. Dzięki nim będziesz mógł/mogła w porę zareagować, wiedząc, kiedy i gdzie wystąpił dany problem.
3 powody, dlaczego warto zbierać i analizować dane produkcyjne:
- Kontrola w czasie rzeczywistym – wgląd do danych produkcyjnych z dowolnego miejsca na świecie, z dowolnego urządzenia i w czasie rzeczywistym.
- Poprawa bezpieczeństwa maszyn i urządzeń – dzięki zaawansowanym alarmom i modułom uczenia maszynowego.
- Wsparcie optymalizacji procesów – dzięki zebranym informacjom możesz usprawnić dany proces, aby wyeliminować potencjalne problemy i awarie.
Czujniki do zbierania danych produkcyjnych
Zobacz, jak działa prosty zestaw czujników, przeznaczonych do zbierania danych produkcyjnych. Aby go przetestować, powinieneś najpierw rozmieścić je na hali produkcyjnej. Czujniki poradzą sobie w niemal każdych warunkach, dzięki 10-letniej żywotności baterii, zakresie pracy od -40 do 85 stopni Celsjusza oraz zasięgowi łączności 500 metrów.
W przykładowym zestawie produkowanym przez firmę ELA dostępne są 3 rodzaje czujników:
- BLUE PUCK RHT – bezprzewodowy czujnik temperatury i wilgotności w technologii Bluetooth Low Energy (BLE),
- BLUE PUCK MOV – bezprzewodowy czujnik ruchu i drgań w technologii BLE,
- BLUE PUCK T EN12830 – bezprzewodowy czujnik temperatury w technologii BLE z certyfikatem EN12830.
Wszystkie czujniki wyposażone są w technologię BLE, czyli Bluetooth Low Energy, która pozwala na komunikację urządzeń przy minimalnym wykorzystaniu energii, co przekłada się na ich bardzo długi czas pracy.
Zobacz informacje o zestawie startowym – Przemysłowe czujniki IIoT
Czujnik ruchu i drgań BLUE PUCK MOV może pracować na zewnątrz, gdyż jest odporny na warunki atmosferyczne. Posiada stopień ochrony IP68, czyli wytrzyma nawet długotrwałe zanurzenie w wodzie i jest całkowicie pyłoszczelny. Ma wiele zastosowań – od funkcji antykradzieżowych, przez monitorowanie pracy maszyn, aż po wykrywanie wibracji czy ruchu. Dzięki 3-osiowemu akcelerometrowi ma on również możliwość pomiaru swojego położenia kątowego. Można go także użyć do zadań okołoprodukcyjnych, aby np. kontrolować, czy dany element został w odpowiedni sposób wygięty, ucięty czy spłaszczony.
Z kolei czujnik temperatury BLUE PUCK T EN12830 doskonale sprawdzi się w przemyśle spożywczym. Jego obudowa wykonana zgodnie z dyrektywą 90/128/EEC pozwala na wykorzystanie go w zakładach powiązanych z produkcją, transportem i przechowywaniem żywności. Można go także użyć w aplikacjach cold chain – w zamrażarkach, lodówkach i innych sytuacjach związanych z żywnością mrożoną i chłodzoną.
Aby czujnik bezprzewodowy zaczął zbierać dane produkcyjne, trzeba go najpierw zamontować. Możesz to zrobić w dowolnym miejscu, ponieważ czujnik posiada wbudowaną baterię i nie potrzebuje źródła energii, ani jakichkolwiek przewodów. Bateria ma żywotność 10 lat w czujnikach BLUE PUCK RHT oraz BLUE PUCK T EN12830 i 14 lat w czujniku BLUE PUCK MOV.
Aby skonfigurować komunikację, możesz skorzystać z darmowej aplikacji na telefon lub dołączonego do zestawu gateway’a przemysłowego GATX10 firmy ELA Innovation . Gateway obsługuje protokół BLE (Bluetooth Low Energy) i publikuje dane przez dwuzakresowe Wi-Fi lub sieć LAN.
Ten przemysłowy gateway jest w pełni kompatybilny z czujnikami bezprzewodowymi ELA. Komunikuje się z nimi, wykorzystując technologię BLE. Urządzenie obsługuje również inne protokoły komunikacyjne, takie jak Wi-Fi, Modbus, MQTT i wiele innych. Umożliwia to podłączenie do niego urządzeń różnego typu oraz generowanie danych dla różnych systemów przemysłowych.
Do zestawu polecamy zakupić lub skorzystać z demo licencji oprogramowania przemysłowego AVEVA Insight, dostosowane do obsługi czujników ELA. Środowisko do zbierania i analizy danych, które dopasujesz do Twoich potrzeb AVEVA Insight to system, służący do wizualizacji i analizy danych przemysłowych w chmurze obliczeniowej. Pobiera on dane bezpośrednio z gateway’a i pokazuje je w szybki i wygodny dla użytkownika sposób, w przeglądarce internetowej.
Najważniejsze cechy AVEVA Insight to:
- dostęp do danych produkcyjnych z dowolnego miejsca na świecie, w czasie rzeczywistym, z niemal każdego urządzenia z Internetem (w przeglądarce albo darmowej aplikacji na urządzenia mobilne),
- tworzenie różnorodnych wizualizacji: wykresów, grafik, map itp. w łatwy i szybki sposób, dzięki zastosowaniu metodyki no-code,
- wbudowany moduł uczenia maszynowego,
- dostęp do zawansowanych analiz, takich jak: OEE, wykorzystania maszyn, przyczyn przestojów itp.
- inteligentne alerty, które możesz dostosować do własnych potrzeb, aby natychmiast otrzymywać informacje o anomaliach na telefon lub maila,
- możliwość późniejszej rozbudowy systemu,
- bezpłatne demo do testowania przez 45 dni
Chcesz dowiedzieć się więcej o systemach wspierających analizę i wizualizację danych produkcyjnych, korzystających z chmury obliczeniowej? Obejrzyj webinar:
Wizualizacja i analiza danych w cyfrowej fabryce – zdalny dostęp do informacji w czasie rzeczywistym
Sprawdź, jak stworzyć system przemysłowy z użyciem metod no-code:
Proste aplikacje no-code w przemyśle – jak zbierać i wizualizować dane produkcyjne bez programowania
Zobacz podstawowe możliwości systemu do zbierania danych na przykładzie AVEVA Insight:
Jak skutecznie analizować i wizualizować dane produkcyjne w chmurze na przykładzie wersji demo AVEVA Insight