Jak przygotować się do wdrożenia robota mobilnego? Poradnik dla integratorów systemów
Kontakt w sprawie artykułu: Piotr Bącała - 2022-12-02
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak przygotować bezpieczne wdrożenie robotów mobilnych,
- jakie powinny być etapy procesu wdrożenia,
- na co warto zwracać szczególną uwagę.
Dzięki współpracującym autonomicznym robotom mobilnym (AMR) można dużo szybciej osiągnąć założony cel. Elastyczne, skalowalne systemy zrobotyzowane mogą być stosowane w niemal każdej branży i dla szerokiego zakresu prac. Systemy te są tańsze i zazwyczaj łatwiejsze do wdrożenia niż tradycyjna automatyka, a ponadto mogą bezpiecznie pracować wśród ludzi. Jak przygotować się do wdrożenia takiego systemu?
Jak w przypadku każdego większego przedsięwzięcia, przy dobrze zaplanowanym i metodycznym działaniu jest o wiele bardziej prawdopodobne, że uda się osiągnąć cel szybko i bezproblemowo. Nasz poradnik pozwoli pewnie przejść przez ten proces na każdym etapie wdrażania.
Etap I: Przygotowanie
Omówienie projektu
Niewiele innych inicjatyw biznesowych ma szansę na taki sam poziom znaczącego, szybkiego zwrotu z inwestycji, jak automatyzacja produkcji. Musi ona jednak być dobrze zaplanowana i przygotowana. Dlatego istotnym etapem są dyskusje o tym, jak usprawnić przepływy pracy i poszczególne procesy, tak aby pomóc użytkownikowi zbudować przewagę konkurencyjną i sprostać wyzwaniom biznesowym.
Zaangażowanie w proces
Skuteczne wdrożenie robota zależy od tego, jak projekt zostanie odebrany zarówno przez osoby w niego zaangażowane, jak i przez wszystkich pracowników, na których będzie on miał wpływ. Podzielenie się strategią automatyzacji z pracownikami i maksymalnie zaangażowanie ich w proces sprawi, że poczują się częścią przyszłego sukcesu.
Ponadto organizacje posiadają różne poziomy fachowej wiedzy i zasobów do obsługi projektów automatyzacji, dlatego ważna jest realna ocena sytuacji. Należy wiedzieć, kiedy zwrócić się o pomoc do doświadczonego integratora systemów lub partnera w dziedzinie automatyki.
Przeprowadzenie analizy warunków w zakładzie pracy
Jedną z największych zalet systemów AMR jest to, że potrafią adaptować się do niemal każdego środowiska. Zanim jednak zaczniemy wdrożenie, musimy przeprowadzić szczegółową analizę warunków w zakładzie pracy. Pomoże to zoptymalizować projekt pod kątem konkretnych wymagań – i uniknąć przykrych niespodzianek. Należy tu wziąć pod uwagę następujące obszary:
1. Środowisko
Szczegółowo analizujemy i oceniamy środowisko, w którym będą się poruszać roboty. Zwracamy uwagę przede wszystkim na obszary, w których roboty będą wchodziły w interakcje z ludźmi lub sprzętem. Na tej podstawie możemy zaplanować odpowiednie trasy komunikacyjne dla robotów.
2. Łączność i protokoły komunikacyjne
Istotnym etapem planowania muszą być konsultacje z działem IT. Niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego zasięgu sieci Wi-Fi na całym obszarze pracy robotów. Drugim istotnym wymogiem jest bezpieczna i wydajna integracja z systemami korporacyjnymi, takimi jak systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), systemy zarządzania magazynem (WMS) i systemy realizacji produkcji (MES).
3. Obszar operacyjny
W tym obszarze kluczowa jest decyzja, jaki rodzaj wdrożenia będzie odpowiedni: proste „trasy przejazdu”, przyciski przywołania dla pracowników, czy pełna integracja i automatyczny odbiór oraz dostawa. W analizie trzeba brać pod uwagę czynniki takie, jak czas cyklu i odległości dojazdu. Nie należy zapominać także o potrzebach w zakresie przeszkolenia pracowników.
4. Wyposażenie robota
Musimy wreszcie odpowiednio wybrać i skonfigurować samego robota, tak aby spełniał wszystkie potrzeby i pasował do naszego środowiska. Np. roboty MiR są w bardzo dużym stopniu konfigurowalne. Ich górne moduły są dostępne dla szerokiego zakresu rozmiarów i masy materiałów, a także można je łatwo integrować z innymi urządzeniami, takimi jak przenośniki.
Pokaz robota mobilnego
Ciekawym elementem procesu przygotowania wdrożenia może być pokaz robota mobilnego w zakładzie. Prezentacja taka pomaga wzbudzić zainteresowanie i zaangażowanie wśród pracowników. Może również zainspirować pojawienie się ciekawych pomysłów, o które trudno byłoby planując wyłącznie „na papierze”, a także pomóc w wyjaśnieniu ewentualnych wątpliwości lub rozwianiu obaw.
Etap II: Wdrażanie
Dobrym podejściem do automatyzacji jest planowanie na dużą skalę, ale zaczynanie wdrożenia od skali małej. Rozpoczęcie od programu pilotażowego, który można wykorzystać jako weryfikację koncepcji, to świetny sposób na naukę i skuteczny rozwój planów automatyzacji. Sprawdza się to zwłaszcza wtedy, kiedy jest to pierwsze wdrożenie systemu AMR. Jego złożoność wzrasta wraz z dodawaniem robotów, począwszy od oprogramowania do zarządzania flotą i integracją, po kwestie związane z ruchem pojazdów i przestrzenią dla robotów podczas ładowania lub oczekiwania na misje.
Dlatego, mając cały czas na uwadze ostateczny cel automatyzacji, warto rozważyć rozpoczęcie od zastosowania, które jest łatwe do wdrożenia i przynosi szybki zwrot z inwestycji.
Optymalny wybór pierwszego zastosowania systemu AMR
Warto rozważyć jeden z następujących pomysłów na pierwszy etap wdrożenia:
- Transport komponentów między magazynem a produkcją za pomocą prostych misji, które optymalizują wydajność.
- Usuwanie śmieci i odpadów, co pozwala utrzymać czystość hali produkcyjnej oraz zwiększa poziom bezpieczeństwa i wydajność.
- Regularne pobieranie próbek z linii produkcyjnych w celu przeprowadzania analiz kontroli jakości, co pomaga wychwytywać problemy podczas produkcji oraz ograniczać ilość odpadów.
- Skomunikowanie linii produkcyjnych w celu zwiększenia efektywności transportu komponentów i półproduktów.
Szczegółowa analiza projektu ze wsparciem eksperckim
Na każdym etapie projektu bardzo cenne jest wsparcie ze strony zewnętrznych ekspertów. Dzięki niemu łatwo utrzymamy się na właściwej ścieżce i unikniemy kosztownych problemów. Systemy AMR to wciąż stosunkowo nowa technologia, dlatego często warto współpracować z doświadczonym partnerem, nawet jeśli firma posiada własne możliwości w zakresie automatyzacji.
Zespół ekspertów wdrożeniowych firmy ASTOR może udzielić porad i wsparcia w zakresie projektu i wdrożenia robotów MiR. Warto upewnić się, że taki ekspercki przegląd będzie obejmował następujące kluczowe obszary:
- Specyfikacja projektu (harmonogram, liczba i typ robotów, przebiegi tras).
- Plan zakładu i specyfika produkcji (odległości, preferowane ścieżki, szerokość korytarzy roboczych dla ruchu dwukierunkowego, liczba detali na godzinę).
- Integracja floty (mapa zasięgu sieci Wi-Fi, wymagania dotyczące serwerów, integracja z innymi systemami, zdalny dostęp).
- Plany serwisowe (umowa serwisowa, serwis po przekazaniu do eksploatacji).
Ocena ryzyka
Przy każdym wdrożeniu robota mobilnego należy przeprowadzić ocenę ryzyka, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników. Roboty MiR spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa, ale integratorzy i użytkownicy końcowi muszą również przestrzegać odpowiednich dyrektyw, norm międzynarodowych i najlepszych praktyk.
Dobrze przygotowane do wdrożenia roboty są wyposażone w szeroki wachlarz zabezpieczeń, takich jak skanery laserowe, kamery 3D oraz zaawansowane oprogramowanie, zapewniające bezpieczną codzienną pracę w środowisku przemysłowym.
Etap III: Rozwijanie
Po udanym procesie weryfikacji koncepcji możemy przejść do rozwinięcia systemu w celu zaspokojenia rosnących potrzeb biznesowych. Systemy wykorzystujące roboty MiR są skalowane – można łatwo rozbudowywać je o kolejne elementy, wykorzystując doświadczenia zebrane przy wdrożeniu poprzednich etapów.
Kluczowym elementem tego etapu jest podnoszenie kwalifikacji pracowników. Pomaga to rozwijać nowe, cenne umiejętności pracowników, którzy zostaną uwolnieni od powtarzalnych, nieergonomicznych i nielubianych czynności związanych z transportem materiałów.
Opracowano na podstawie materiałów firmy MiR.