Jak działa licencjonowanie AVEVA Edge? Jak wybrać development oraz runtime?
Kontakt w sprawie artykułu: Michał Zieliński - 2020-12-03
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakich licencji AVEVA Edge potrzebujesz, aby stworzyć i uruchomić pierwszą wizualizację HMI/SCADA?,
- Jakie są rodzaje licencji i do czego służą?
- Jakie licencje wybrać w zależności od posiadanego budżetu?
AVEVA Edge to prosty i elastyczny system klasy HMI/SCADA z dużym potencjałem rozwoju aplikacji dzięki przynależności do rodziny oprogramowania AVEVA. Treść artykułu ma pomóc Ci zrozumieć, jakie licencje wchodzą w skład oferty AVEVA Edge 2020 oraz jak je ze sobą łączyć.
Jeśli korzystałeś/aś już z takich systemów jak Wonderware InTouch, to na pewno znasz podział na licencję deweloperską (development) oraz uruchomieniową (runtime). Jeśli nie, wprowadzimy Cię w ten temat w tym artykule.
Czego potrzebujesz, żeby zacząć pracę z AVEVA Edge
Najważniejsze dwa rodzaje licencji, które pozwolą Ci rozpocząć tworzenie aplikacji w AVEVA Edge, to:
- licencja deweloperska (ang. development) – to narzędzia deweloperskie do projektowania aplikacji.
- licencja uruchomieniowa (ang. runtime) – pozwala na ciągłe uruchomienie zaprojektowanej wizualizacji na produkcji.
Są to licencje, które można kupić osobno. Wynika to z dwóch powodów:
1) Nie każda firma potrzebuje projektować aplikacje. Firmom produkcyjnym najczęściej wystarcza licencja uruchomieniowa, którą otrzymują bezpośrednio z maszyną lub linią produkcyjną. Serwis świadczy wtedy dostawca maszyny (lub firma wdrożeniowa) i to ona jest właścicielem licencji deweloperskiej.
2) Różne potrzeby i różny budżet. Dzięki podziałowi na licencje deweloperskie i uruchomieniowe, każda kolejna aplikacja może liczyć na cenę maksymalnie dopasowaną do potrzeb. Posiadając licencję development na 1500 zmiennych, możesz tworzyć aplikacje na 150, 300 oraz 1500 zmiennych. Dzięki temu za narzędzia płacisz tylko raz, a nie przy każdej nowej instalacji lub maszynie.
Poza samą licencją deweloperską AVEVA Edge potrzebujesz jeszcze:
- komputera narzędziowego z systemem Windows, na którym zaprojektujesz aplikację i zarchiwizujesz pliki źródłowe; może to być dowolny komputer stacjonarny lub dedykowany do zastosowań przemysłowych, jak np. Astraada PC
- stacji operatorskiej, czyli komputera, na którym uruchomisz wizualizację; tu również może to być dowolny komputer. Przy korzystaniu z licencji runtime dedykowanej do systemów Embedded IoT (szczegóły niżej) bardzo dobrze sprawdzi się ekonomiczna seria Astraada PC Standard, dzięki której obniżysz całkowity koszt stanowiska.
Komputer narzędziowy oraz stacja operatorska to może być ten sam komputer. Obu rodzajów licencji możesz wtedy używać na jednym komputerze. Warto dodać, że istnieje także możliwość zakupu licencji łączonej development + runtime. W ramach jednej licencji można wtedy korzystać z development’u oraz runtime’u.
Jak działają dwa rodzaje licencji deweloperskich i który wybrać?
Jaka sama nazwa wskazuje, licencja deweloperska, czyli development służy do projektowania i rozwoju aplikacji. Masz tu dwie opcje do wyboru:
Obie opcje development’u umożliwiają pracę w starszych wersjach aplikacji, tzn. posiadając licencję deweloperską AVEVA Edge 2020 można projektować aplikację na wersję InTouch Edge 2017 oraz historyczną InTouch Machine Edition 2014R2.
Jak jest dostarczana licencja deweloperska?
Licencja deweloperska dostarczana jest w postaci licencji software’owej, wiązanej ze sprzętem, z możliwością jej przenoszenia na inne urządzenia w razie konieczności.
Posiadając licencję software’ową przy włączeniu środowiska deweloperskiego musisz dokonać aktywacji przez stronę WWW (jak to zrobić, opisujemy tu).
Jeśli Twoja firma dzierżawi narzędzia deweloperskie oprogramowania AVEVA (Wonderware), np. klasycznego InTouch’a, to w ramach tej dzierżawy masz już dostęp do AVEVA Edge Studio. Nie musisz kupować osobnej licencji deweloperskiej, chyba, że kupujesz dodatkową dla swojego klienta.
Licencje runtime – ma klasyczny Windows czy na Windows IoT?
W przypadku licencji uruchomieniowych masz trzy kryteria wyboru:
1) liczbę zmiennych do wykorzystania w wizualizacji; do wyboru są licencje na 150, 300, 1500 i 4000 zmiennych (dla większych systemów polecamy klasycznego InTouch’a lub Platformę Systemową). Jeśli w trakcie projektowania aplikacji uznasz, że nie wystarczy Ci zmiennych, możesz zrobić upgrade funkcjonalny. Otrzymasz wtedy zwrotnie 50% wartości licencji, która była zakupiona pierwotnie.
2) System operacyjny, na którym docelowo będzie pracowała wizualizacja. Do wyboru masz:
- klasyczną licencję na systemy w wersji desktop (np. Windows 10) i systemy serwerowe.
- licencję na systemy klasy Embedded/IoT, np. Windows 10 IoT Enterprise – licencja, która pozwala znacznie zaoszczędzić koszty systemu.
Coraz więcej systemów HMI/SCADA wykorzystuje system Windows 10 IoT Enterprise. To wersja systemów Windows dedykowana do zastosowań IoT, która została wyczyszczona z aplikacji nieużywanych w zastosowaniach przemysłowych (np. gry). Z perspektywy systemów SCADA/HMI jest to zupełnie wystarczająca wersja systemu Windows pod proste wersje aplikacji.
Główne różnice między licencjami AVEVA Edge 2020 dla systemów klasy Embedded a licencjami dla klasycznego systemu Windows są następujące:
- Aplikacja tworzona w oprogramowaniu na systemy Embedded ma mniejsze wymagania sprzętowe.
- Przy użyciu licencji pod systemy IoT można zastosować nawet 66% tańszą licencję runtime, co obniża pełny koszt stanowiska (tu przykład komputera z licencją runtime 1500 zmiennych).
- Licencja pod systemy Embedded ma kilka ograniczeń dla używanych obiektów i protokołów, co może mieć znaczenie w przypadku zaawansowanych aplikacji.
3) Rodzaj licencji. Tu wybierasz czy potrzebujesz:
- klasyczną licencję software’ową – jest to domyślna opcja dla licencji runtime oraz licencji łączonych development + runtime; rejestracja tej licencji przebiega analogicznie jak w przypadku development’u. Licencja będzie związana z konkretnym komputerem, na którym zostanie aktywowana,
- licencję na kluczu USB – można taką dodatkowo zakupić.
Licencje dostępu zdalnego
Każda licencja runtime, poza możliwością uruchomienia wizualizacji na jednym komputerze, zawiera jednego klienta zdalnego. Korzystać można z niego na trzy sposoby, tj. za pomocą przeglądarki internetowej (Web Thin Client i Mobile Access Thin Client) oraz za pomocą dedykowanej aplikacji (Secure Viewer Thin Client).
Dzięki temu, posiadając jedną licencję uruchomieniową, masz możliwość sterowania oraz podglądu wizualizacji w dodatkowym miejscu przez dodatkową osobę, bez dodatkowych kosztów.
Jeśli potrzebujesz rozszerzyć możliwości dostępu zdalnego o dodatkowego klienta, np. dla zastępcy kierownika UR, jest taka możliwość. Wystarczy wtedy dokupić licencję dodatkowego klienta zdalnego. Występuje ona osobno w wersji dla klasycznych systemów Windows oraz dla systemu Windows 10 IoT.
Licencja demo AVEVA Edge
Jeśli AVEVA Edge Ci się podoba, ale nie chcesz jeszcze deklarować konkretnego zestawu licencjido projektu, możesz skorzystać z licencji demo. Wypełnij ten formularz, a otrzymasz instalator wraz ze wszystkimi materiałami, które umożliwią Ci stworzenie pierwszego projektu w kilkadziesiąt minut.
Co uzyskasz wraz z licencją demo AVEVA Edge?
- 40 godzin pracy w pełni funkcjonalnego systemu AVEVA Edge. To 40 godzin pracy aplikacji, nie 40 godzin od pierwszego uruchomienia.
- 2 godziny działania runtime’u. Po tych 2 godzinach należy zrestartować wizualizację.
Jestem zdecydowany/a. Gdzie się zgłosić?
Jeśli potrzebujesz dodatkowej porady lub konsultacji podczas zakupu AVEVA Edge, zgłoś się do obsługi sklepu internetowego (przez telefon, czat albo mail) lub do lokalnego oddziału ASTOR. W obu miejscach uzyskasz potrzebną pomoc potrzebną przy zakupie.
Pełną listę licencji AVEVA Edge wraz z dodatkowymi informacjami, opisami i poradnikami znajdziesz w ofercie sklepu internetowego ASTOR. Po rejestracji i zalogowaniu otrzymasz warunki handlowe dedykowane dla Twojej firmy.