Strona główna ASTOR

Horner XL Prime – dlaczego warto wybrać nową serię sterowników PLC+HMI?

Kontakt w sprawie artykułu: Piotr Adamczyk - 2022-06-03

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym różnią się sterowniki PLC+HMI Horner APG serii XL Prime od urządzeń z serii XL,
  • jakie są zalety architektury System on Module,
  • dlaczego warto wymienić sterownik Horner XL na nowy model XL Prime.

Firma Horner APG zapowiedziała na drugą połowę 2022 roku premierę serii sterowników PLC+HMI Horner XL Prime. Urządzenia te są bezpośrednimi następcami serii XL. Stanowią odpowiedź na wciąż rosnące potrzeby użytkowników i wymagania stawiane systemom automatyki, szczególnie w zakresie wydajności i bezpieczeństwa.

Nowe urządzenia wykorzystują architekturę SoM (System on Module), która ściśle integruje procesor (CPU) z pamięcią i układem FPGA. Zastosowany w Horner XL Prime energooszczędny procesor Dual Core ARM ze zintegrowanym układem graficznym charakteryzuje się znacznie większą wydajnością, a jednocześnie wydziela wyraźnie mniej ciepła. Dzięki temu chłodzenie całej konstrukcji jest łatwiejsze, a to przekłada się na jej większą żywotność i niezawodność.

Rodzina sterowników HMI+PLC Horner XL Prime. Źródło: Horner APG

Mocny procesor oznacza szybsze wykonywanie programu sterującego. W praktyce użytkownik uzyskuje skrócenie czasu pojedynczego cyklu sterowania od 50% (w przypadku pustego programu) aż do nawet 200% (w przypadku złożonych programów sterujących).

Inne zalety nowej architektury Horner XL Prime

Sterowniki XL Prime będą również obsługiwać wbudowane w PLC szybkie wejścia o częstotliwości sygnałów 500 kHz. Większa wydajność będzie też przekładać się na sprawniejszą komunikację. Urządzenie będzie w stanie szybciej generować zapytania oraz odpowiadać na nie. Mocniejsze CPU pozwoli także na płynniejszą obsługę ekranu operatorskiego.

Nowy system operacyjny podnosi poziom bezpieczeństwa

Sterowniki PLC+HMI Horner XL Prime wyposażone będą w nowy system operacyjny, który zagwarantuje większy poziom bezpieczeństwa i ochrony przed cyberatakami. Dzięki temu systemy sterowania podłączone do sieci Internet będą lepiej zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem. Dodatkowo bardzo uproszczona zostanie procedura aktualizacji oprogramowania systemowego (firmware).

Układy pamięci MRAM stosowane w sterownikach Horner HMI+PLC. Źródło: Horner APG

Horner XL Prime rozwiązuje problem podtrzymywania pamięci w sterownikach PLC+HMI

W sterownikach XL Prime całkowicie rozwiązany został problem podtrzymania pamięci podczas wyłączenia zasilania. Wyposażone są one w pamięć MRAM, która nie wymaga baterii ani akumulatora do podtrzymania wartości w rejestrach. Pamięć taka posiada cechy zwykłej pamięci RAM (bardzo duża szybkość i nieograniczona liczba cykli odczytu i zapisu), a jednocześnie ma wszystkie zalety pamięci Flash (która do podtrzymania danych nie wymaga zasilania). Dodatkowo pamięć w sterownikach XL Prime ma dwukrotnie większą pojemność niż w ich poprzednikach, dzięki czemu możliwe jest projektowanie bardziej rozbudowanych aplikacji.

Premierowe sterowniki PLC+HMI Horner XL Prime: XL4e i XL7e

Pierwszymi urządzeniami serii Horner XL Prime będą nowe wersje sterowników XL4e (model z ekranem 3.5”) oraz XL7e (z ekranem 7”). Będą one oferowane równolegle do obecnie sprzedawanej serii XL – w takich samych cenach. Co istotne, nowe modele mają obudowę identyczną, jak ich odpowiedniki z serii XL: te same wymiary, to samo rozmieszczenie terminali przyłączeniowych i sposób montażu. Dzięki temu wymiana starszego urządzenia na nowszy model będzie łatwa i szybka.

Nowa wersja oprogramowania narzędziowego Cscape 10. Źródło: Horner APG

Dlaczego warto wymienić sterownik Horner XL na nowy model XL Prime?

Nowe sterowniki PLC+HMI Horner XL Prime zachowują wszystkie zalety swoich poprzedników, a z drugiej strony oferują dużo większą wydajność i istotną poprawę bezpieczeństwa aplikacji. Wprowadzenie nowej serii na rynek planowane jest na drugą połowę 2022 roku. Najprawdopodobniej zbiegnie się w czasie z premierą wersji 10 oprogramowania Cscape, która wprowadzi znaczne zmiany w zakresie budowania warstwy wizualizacyjnej aplikacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 4

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *