Falownik dla branży HVAC – co wyróżnia serię Astraada DRV-260?
Kontakt w sprawie artykułu: Piotr Knapik - 2024-10-29
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są najważniejsze funkcje falowników Astraada DRV-260,
- w jakich zastosowaniach sprawdzą się one najlepiej,
- w jaki sposób falownik DRV-260 pomaga obniżać koszty.
Falowniki Astraada serii DRV-260 zostały stworzone z myślą o instalacjach wykorzystujących wentylatory i pompy, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla branży HVAC oraz systemów wodno-kanalizacyjnych. Zaprojektowane specjalnie do takich zastosowań, oferują szereg zaawansowanych funkcji, które optymalizują pracę silników, zwiększając ich efektywność i niezawodność. Oprócz tego, obsługują tryby oszczędzania energii, które pozwalają na znaczną redukcję kosztów eksploatacji.
O jakich funkcjach mowa?
Wentylatory i pompy charakteryzują się specyficznymi właściwościami, które pozwalają na wdrożenie wielu rozwiązań optymalizujących dobór najefektywniejszego trybu pracy urządzeń. Falowniki Astraada DRV-260 wykorzystują ten potencjał i oferują szeroki wachlarz funkcji wentylatorowo-pompowych, między innymi:
- Zabezpieczenie przed zwarciem doziemnym na każdej fazie wyjściowej.
- Praca kaskadowa – falownik umożliwia sterowanie systemem, w którym kilka pomp działa wykorzystując jeden przemiennik częstotliwości. Gdy zapotrzebowanie na wodę jest większe niż wydatek jednej z pomp, falownik najpierw rozpędza pierwszą, a następnie automatycznie przepina ją do sieci i obsługuje kolejną tak, aby utrzymać zadane ciśnienie. Algorytm pozwala na równomierne zużycie pomp poprzez automatyczną zmianę pompy wiodącej. Jeden przemiennik może obsłużyć aż do 8 pomp. Ta funkcja wymaga zastosowania dodatkowej karty.
- System antykondensacyjny – w trudnych warunkach niskiej temperatury i wysokiej wilgotności w silniku może skraplać się woda, która może być przyczyną awarii silnika. Falowniki serii DRV-260 zapobiegają negatywnym skutkom kondensacji poprzez generowanie stałego napięcia na wyjściu.
- Ochrona przed prądem wstecznym – w instalacjach wielowentylatorowych, gdzie urządzenia współdzielą ten sam kanał wentylacyjny może wystąpić zjawisko cofania się powietrza. W konsekwencji, na szynie DC może pojawić się przepięcie w wyniku pracy generatorowej silnika. Aby temu zapobiec, przemiennik automatycznie zwiększa częstotliwość wyjściową.
- Automatyczne czyszczenie – przemiennik posiada implementację automatycznego oczyszczania pomp polegającego na naprzemiennym obracaniu silnika w obie strony. Pozwala to na eliminację ręcznej konserwacji, przyczyniającej się do większego zużycia.
- Czasowe sterowanie ciśnieniem – falowniki posiadają funkcję zegara, która umożliwia ustawienie harmonogramu pracy sterowania ciśnieniem. Pozwala to na zmianę trybu pracy falownika w określonym przedziale czasowym. Ta funkcja jest obsługiwana z wykorzystaniem panelu LCD.
- Lotny start – dostępna jest funkcja monitorowania prędkości obrotowej napędu przed jego uruchomieniem. Takie rozwiązanie umożliwia dostosowanie prędkości startowej, redukując przy tym wstrząsy, przeciążenia i poprawiając wydajność restartu silnika, co jest szczególnie ważne w instalacjach wentylacyjnych.
Sprawdź ofertę falowników Astraada w Sklepie Internetowym firmy ASTOR.
W jaki sposób falownik DRV-260 pomaga obniżać koszty?
Seria DRV-260 posiada funkcje, których celem jest dobór najbardziej efektywnego algorytmu sterowania, szczególnie w przypadku pracy przy niskim obciążeniu silnika:
- Oszczędzanie energii – falownik umożliwia obniżenie kosztów użytkowania na wiele sposobów, m.in poprzez zastosowanie: charakterystyki kwadratowej w sterowaniu skalarnym, trybu uśpienia oraz automatycznego oszczędzania energii, polegającego na dopasowaniu momentu obrotowego silnika do aktualnego zapotrzebowania.
- Funkcja ByPass – w przypadku pracy z prędkością znamionową silnika przemiennik nie jest wymagany do prawidłowej pracy urządzenia. Funkcja ByPass pozwala podłączyć silnik bezpośrednio do zasilania sieciowego z pominięciem falownika, co pozwala na dodatkową oszczędność energii.
Oprócz powyższych rozwiązań, dużą zaletą falowników Astraada DRV-260 jest szereg opcji konfiguracyjnych pod kątem akcesoriów – falownik może zostać doposażony w odpowiednie moduły, ale nie jest to konieczne. Taka elastyczność obniża koszty instalacji już w momencie zakupu:
- Komunikacja – falowniki są wyposażone we wbudowany port RS-485, który umożliwia komunikację z wykorzystaniem protokołu Modbus RTU. Dodatkowe opcje są dostępne dzięki zastosowaniu kart komunikacyjnych: Profinet, Profibus, CAN.
- Zewnętrzny panel LED – w modelach powyżej 37kW panel można wyciągnąć i używać go jako panel oddalony, np. bezpośrednio z obudowy szafy sterowniczej. Oprócz tego dostępne są panele LED/LCD, za pomocą których możemy rozbudować każdy z falowników. Panele LCD ułatwiają konfigurację przemiennika oraz monitorowanie wielu parametrów jednocześnie.
- Filtry i dławiki – każdy z falowników jest wyposażony we wbudowany filtr EMC, zapobiegający zakłóceniom magnetycznym – klasy C2 lub C3, w zależności od mocy modelu. Dławiki, filtry du/dt oraz sinusoidalne mogą być potrzebne w instalacjach, w których przemiennik jest znacznie oddalony od silnika, np. w przypadku gdy chcemy wykorzystać falownik do pompy głębinowej. Warto przy tym zauważyć, że zastosowanie filtrów sinusoidalnych eliminuje konieczność stosowania kabli ekranowanych.
Czy falownik DRV-260 sprawdzi się tylko w przypadku pomp i wentylatorów?
Pompy i wentylatory łączy charakterystyka obciążeniowa. Cechuje je kwadratowy wzrost momentu obrotowego wraz ze wzrostem prędkości obrotowej, dla przykładu: im szybciej kręcą się łopatki wentylatora, tym większy opór powietrza musi pokonać silnik. Dzięki tym właściwościom, nasze falowniki umożliwiają dodatkową oszczędność energii poprzez zastosowanie kwadratowej charakterystyki U/f zamiast liniowej w trybie sterowania skalarnego. Takie rozwiązanie zapewnia również wyższą kulturę pracy przy prędkościach poniżej znamionowej.
W przypadku instalacji, w których wymagana jest większa precyzja w sterowaniu prędkością obrotową silnika, seria DRV-260 także znajdzie zastosowanie dzięki dostępnej implementacji sterowania wektorowego bezczujnikowego. Taka opcja umożliwia dokładniejszą kontrolę momentu obrotowego wytwarzanego na wale silnika (lecz nie tak dużą, jak w przypadku wykorzystania sprzężenia zwrotnego z enkoderem).
Oprócz tego cechą łączącą te dwie grupy urządzeń jest ich niska bezwładność – dużo niższa niż np. w przypadku taśmociągów, rozdrabniarek itp. Lekkie obciążenia pociągają za sobą niższe prądy przeciążeniowe i właśnie do takiej pracy przystosowana jest seria falowników DRV-260, których przeciążalność wynosi 110% przez 1 minutę. Zatem jest to produkt wyspecjalizowany do pracy w instalacjach, w których silniki nie są przeciążane ponad moment znamionowy, żeby wprawić urządzenie w ruch i zapewnić stabilność jego pracy.
Pompy i wentylatory nie są więc jedynymi urządzeniami, w których sprawdzi się falownik DRV-260. Ważne jest to, że seria ta przystosowana jest do pracy w instalacjach z lekkimi obciążeniami lub po przewymiarowaniu przemiennika do cięższych zastosowań.
W przypadku aplikacji wymagających wysokiej precyzji sterowania, dużego momentu obrotowego już od najniższych częstotliwości lub dynamicznego hamowania silnikiem, lepszym rozwiązaniem będą zaawansowane falowniki DRV-28A – lub ekonomiczne DRV-24, które oferują nieco niższą precyzję sterowania i mniejszy moment startowy w zestawieniu z serią DRV-28A.
Autor artykułu:
Izabela Wyderka
Asystent ds. e-commerce, ASTOR