Customizacja komputerów przemysłowych – szyte na miarę rozwiązania dla producentów maszyn (OEM/ODM)
Kontakt w sprawie artykułu: Mateusz Fas - 2025-01-14
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest customizacja komputerów przemysłowych,
- na czym polegają podejścia OEM i ODM,
- jakie są korzyści w przypadku podejścia ODM.
Producenci maszyn i systemów automatyki stają przed coraz większymi wyzwaniami. Wysoka konkurencja na rynku, potrzeba szybkiego dostosowania się do zmiennych wymagań klientów i konieczność optymalizacji kosztów sprawiają, że gotowe rozwiązania nie zawsze spełniają oczekiwania. W takich przypadkach kluczowe staje się znalezienie partnera, który oferuje elastyczność i szybkość działania.
Komputery przemysłowe Astraada charakteryzuje bardzo szeroka możliwość customizacji, czyli dostosowania do potrzeb klienta – poczynając od zmiany prekonfigurowanych podzespołów, poprzez branding wybranych elementów, kończąc na tworzeniu produktu „pod klucz” dla klienta od zera.
Co w praktyce oznacza customizacja komputerów przemysłowych?
Customizacja to proces, w którym komputer przemysłowy jest projektowany i konfigurowany w taki sposób, by spełniał ściśle określone wymagania aplikacji klienta. Możemy wyróżnić trzy rodzaje customizacji:
1. Różnorodne produkty z magazynu
Jest to najprostsze podejście, ale posiada ono pewne ograniczenia. Wiedząc, że czas dostawy jest istotny, dystrybutor zapewnia magazyn prekonfigurowanych komputerów przemysłowych. W przypadku komputerów Astraada wybraliśmy zbiór uniwersalnych rozwiązań, które sprawdzą się w większości aplikacji. Produkty w takiej wersji są dostępne w ciągu 24 godzin.
Drugim etapem jest możliwość dostosowania komponentów do swoich wymagań. Możemy wymienić procesor na inny, zwiększyć lub zmniejszyć pamięć RAM, zmienić lub dołożyć dodatkowy dysk SSD, preinstalować konkretny system operacyjny. Takich zmian można dokonywać zamawiając nawet pojedynczy komputer.
2. Podejście OEM (Original Equipment Manufacturer)
Następną możliwością jest podejście OEM. Tutaj mamy możliwość zmiany logo, kolorów naklejek, czy obudowy komputera, tak żeby w odpowiedni sposób zaprezentować schemat kolorów firmy. Dodatkowo możemy stworzyć niestandardowe opakowania i dokumentację, które współgrają z marką i wytycznymi. Podejście to wymaga jednak pewnego minimalnego wolumenu zakupowego.
3. Podejście ODM (Original Design Manufacturer)
ODM obejmuje znacznie bardziej zaawansowane zmiany w samym urządzeniu, w tym projektowanie od podstaw na bazie wymagań klienta. Możemy dostosować projekt na poziomie płytki głównej i zintegrować system w celu spełnienia określonych wymagań dotyczących funkcjonalności i wydajności. Oczywiście podejście to zachowuje pełną elastyczność w zakresie brandingu.
Możemy również dokonać optymalizacji systemu BIOS dla danych aplikacji, w celu zwiększenia wydajności. Zapewniona jest także zgodność z wymaganiami norm branżowych i specyfikacji rynkowych, z potwierdzeniem przez odpowiednie certyfikacje produktu.
Szybkość jest kluczowa w obecnych dynamicznych czasach, dlatego w przypadku komputerów Astraada oferujemy „Rapid Prototyping”, czyli możliwość szybkiego prototypowania. Pozwala ona na szybki czas realizacji pierwszych egzemplarzy testowych, dzięki czemu możemy sprawdzić i udoskonalać nasze pomysły z dużą zwinnością. Proces ten przyśpiesza rozwój, ale także zapewnia, że produkt końcowy będzie lepiej dopasowany do potrzeb. Najszybsze terminy dostaw rozpoczynają się od 30 dni.
W przypadku podejścia ODM musimy zapewnić odpowiedni wolumen zakupowy.
Kluczowe aspekty podejścia OEM/ODM
1. Długoletnia współpraca
Komputery Astraada są projektowane z myślą o ponad 10-letnim cyklu życia produktu i są objęte 30 miesięczną gwarancją w standardzie z możliwością jej rozszerzenia. Podejście to zapewnia możliwość długotrwałej współpracy oraz zapewnia niezawodność produktu.
2. Szybki czas dostawy
W przypadku długotrwałej współpracy jesteśmy w stanie utrzymywać pewne stany magazynowe dla produktów customowych, co pozwala na ich szybką dostępność w razie potrzeby.
3. Testowanie urządzenia i aplikacji
Dodatkowo możliwe jest testowanie urządzenia przez 14 dni, by sprawdzić jakość wykonania i upewnić się, że komputer spełnia wymagania konkretnej aplikacji. Nawet przedsprzedażowo specjalista techniczny ASTOR zdalnie asystuje przy wdrożeniu i testowaniu aplikacji, pomagając rozwiązywać ewentualne problemy i przetestować aplikację klienta.
Jeśli szukasz partnera, który dostarczy Ci komputer przemysłowy skrojony na miarę Twoich potrzeb, skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy pomóc w realizacji Twoich projektów.
Sprawdź ofertę komputerów przemysłowych Astraada w sklepie internetowym firmy ASTOR.