Strona główna ASTOR
Podstawy automatyki

Autonomiczny robot mobilny – co to jest?

Kontakt w sprawie artykułu: Kinga Tarsa - 2024-07-01

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest robot mobilny?
  • Jakie są różnice między robotami AGV a autonomicznymi robotami mobilnymi?
  • Jakie zastosowanie mają autonomiczne roboty mobilne ?

Roboty mobilne AMR są następcami wózków AGV.  Roboty mobilne nie wymagają zewnętrznej infrastruktury do nawigowania. Poruszają się bezkolizyjnie po zadanej trasie bez bezpośredniej ingerencji operatora. Wystarczy wgrać trasę całej przestrzeni, a robot dzięki wielu czujnikom bez problemu będzie bezpiecznie przemieszczał się, omijając ludzi i przeszkody.

Roboty mobilne jeżdżące możemy podzielić na nieautonomiczne wózki AGV (ang. Automated Guided Vehicles) i autonomiczne – roboty AMR (ang. Autonomous Mobile Robots).

Co to jest wózek AGV?

Wózki AGV wymagają wydzielenia specjalnych tras za pomocą  np. pasków magnetycznych w podłodze. Podczas napotkania przeszkody na zaplanowanej wcześniej trasie, zatrzymują się i nie są w stanie jej ominąć. Czekają, dopóki, dopóty bariera nie zostanie usunięta. Kosztownym i czasochłonnym zadaniem jest poprawienie ich trajektorii ruchu.

Wózki AGV potrzebują zaprogramowania konkretnej trasy i sekwencji sterowania. Urządzenia te mogą poruszać  się pojedynczo, wioząc na sobie komponenty, lub mogą ciągnąć za sobą kilka wózków, połączonych za pomocą haka, na których przewożone są ładunki. Samojezdne wózki AGV wyposażone są w skanery laserowe, które są umiejscowione zazwyczaj z przodu robota.

Wózek  AGV  firmy Autoguide potrafi przewieźć nawet do 2 ton, źródło: https://www.agmobilerobots.com/mylo-1/

Co to jest autonomiczny robot mobilny?

Autonomiczny robot mobilny nie wymaga zewnętrznej infrastruktury do nawigowania. Porusza się bezkolizyjnie po zadanej trasie, bez bezpośredniej ingerencji operatora. Wystarczy wgrać mapę całej przestrzeni, a on dzięki wielu czujnikom bez problemu będzie bezpiecznie przemieszczał się, omijając ludzi i przeszkody, dostosowując swoją ścieżkę do napotkanych warunków.

Autonomiczne roboty mobilne są łatwe i szybkie do implementacji w zakładzie, gdyż dzięki wbudowanym kamerom i sensorom rozpoznają przeszkody i dynamicznie na nie reagują (unikają ich) oraz optymalizują trasę przejazdu.

Robot autonomiczny AGILOX. Źródło: ASTOR

Aby robot mógł jeździć autonomicznie, pierwszą czynnością, którą trzeba zrobić, jest utworzenie mapy. Odbywa się to poprzez uruchomienie specjalnego mechanizmu do mapowania na robocie. Jedyne, co użytkownik musi zrobić, to sterować robotem manualnie – wirtualnym joystickiem np. w telefonie. Podczas przejazdu skanery laserowe wykrywają ściany, maszyny, urządzenia i finalnie powstaje mapa dla robota.

Można szybko zmienić mapę, doposażyć ją w dodatkową strefę np. dźwiękową czy ograniczającą prędkość, a także w dynamiczny sposób przydzielić robota do różnych zadań. W ciągu kilku godzin od wyjęcia z kartonu roboty AMR są gotowe do rozpoczęcia pracy.

Autonomiczne roboty mobilne do transportu palet

Podnoszenie i waga

Wyposażony w elektrycznie napędzane wrzeciono i mocny system podnoszenia AGILOX ONE w standardowej konfiguracji podnosi 1000 kg do 500 mm za pomocą pojedynczego podnośnika nożycowego i 750 kg do 1000 mm za pomocą podwójnego podnośnika nożycowego.

Maksymalna elastyczność

AGILOX ONE opiera się na koncepcji napędu wielokierunkowego z czterema jednostkami napędowymi, co zapewnia nieograniczoną swobodę ruchu. Umożliwia standardowe ruchy do przodu i do tyłu, a także ruchy równoległe, ukośne i obrotowe wokół własnej osi.

Robot autonomiczny AGILOX. Źródło: ASTOR

Maksymalne bezpieczeństwo

AGILOX automatycznie wykrywa przeszkody i omija je. Dodatkowe czujniki, takie jak laserowy skaner bezpieczeństwa i unikanie przeszkód, zapewniają precyzyjną i bezpieczną nawigację pojazdu.

Autonomiczne roboty mobilne dobrze sprawdzają się przy końcówkach linii produkcyjnych i podczas paletyzacji. Zintegrowane mogą pobierać paletę gotową do przewiezienia w miejsce buforowe czy na magazyn składowania.

Przykład współpracy robota mobilnego z celą do paletyzacji:

Autonomiczny robot mobilny współpracujący z przenośnikiem rolkowym

W zakładach produkcyjnych transport często realizowany jest przy pomocy przenośników taśmowych lub rolkowych. Jak wiadomo, przenośniki takie zajmują miejsce na hali i bardzo ciężko jest zmienić ich ustawienie, jeśli byłaby taka potrzeba w przyszłości.

Robot autonomiczny AGILOX współpracujący z przenośnikiem rolkowym. Źródło: ASTOR

Roboty mobilne AGILOX bardzo dobrze współpracują z systemami intralogistycznymi. Są jednym z elementów transportu wewnętrznego. Mogą podjeżdżać pod przenośniki i pobierać gotowe palety do transportu na magazyn. Mogą także dowozić półprodukty do procesów okołoprodukcyjnych.

Pracę robotów mobilnych z rolkowymi systemami intralogistycznymi można zobaczyć na poniższym filmie:

Podsumowanie

Autonomiczne roboty mobilne można wykorzystać  do przewozu ładunków, transportu palet lub do współpracy z przenośnikiem rolkowym, ale nie tylko.

Warto podkreślić fakt,  że roboty AMR są  bezkolizyjne i bezpieczne dla ludzi. Wykrywają i omijają przeszkody na swojej drodze, co pozwala na zminimalizowanie kolizji.


Autorki tekstu: Klaudia Rzeszowska, Kinga Tarsa

Konsultant merytoryczny: Przemysław Litwin, Menedżer ds. robotów mobilnych AGILOX

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Średnia ocena artykułu: 5 / 5. Ilość ocen: 16

Ten artykuł nie był jeszcze oceniony.

Zadaj pytanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *