Astraada One – sterowniki modułowe vs. kompaktowe. Krótkie porównanie cech
Kontakt w sprawie artykułu: Mateusz Pytel - 2023-05-04
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są różnice między sterownikami kompaktowymi, a modułowymi Astraada One,
- jakie są najważniejsze zalety sterowników modułowych Astraada One Modular.
Dobór odpowiedniego sterownika PLC do konkretnej aplikacji jest odpowiedzialnym zadaniem i nie zawsze jest łatwy. W ofercie producentów znajdują się często modele o różnej wydajności i wielkości. W przypadku wielu systemów stajemy przed dylematem: sterownik kompaktowy czy modułowy? Czy mały sterownik wystarczy? Czy spełni nasze oczekiwania nie tylko dziś, ale będzie też przygotowany na potrzeby, które pojawią się w przyszłości?
Jednym z podstawowych parametrów, opisujących możliwości sterowników PLC, jest liczba sygnałów wejściowych i wyjściowych. Stąd właśnie często przyjmuje się następujący umowny podział:
- nanosterowniki – obsługujące maksymalnie 32 sygnały wejść / wyjść,
- mikrosterowniki – obsługujące maksymalnie 128 sygnałów wejść / wyjść,
- sterowniki średnie – obsługujące maksymalnie 1024 sygnały wejść / wyjść,
- sterowniki i kontrolery duże – obsługujące więcej niż 1024 sygnały wejść / wyjść.
Natomiast ze względu na budowę i strukturę programową rozróżniamy sterowniki kompaktowe i modułowe. Sterownik kompaktowy to kompletne urządzenie w jednej obudowie. Łączy ono w sobie funkcjonalność jednostki centralnej (CPU) i modułów komunikacyjnych, a także określoną, zwykle niewielką, liczbę sygnałów wejściowych i wyjściowych. Taką postać mają zwykle nano- bądź mikrosterowniki.
Dwie najważniejsze zalety sterowników kompaktowych to niewielkie rozmiary i niska cena. Dzięki temu najlepiej nadają się one do zastosowania w małych instalacjach, sterujących nieskomplikowanymi urządzeniami i systemami. Główną wadą tego rodzaju rozwiązań są zwykle bardzo ograniczone możliwości rozbudowy – zarówno jeżeli chodzi o zwiększanie liczby wejść i wyjść, jak i o dodatkowe funkcje, np. komunikacyjne.
Poznaj pełną ofertę sterowników PLC Astraada One Compact w sklepie internetowym firmy ASTOR.
Gdy mamy do czynienia z bardziej skomplikowanym systemem sterowania, od sterownika PLC wymagamy zwykle obsługi większej liczby sygnałów. Jeżeli dodatkowo chcemy zapewnić sobie możliwość rozbudowy systemu w przyszłości, jasne staje się, że sterowniki kompaktowe nie mogą spełnić naszych oczekiwań.
Alternatywą są oczywiście modułowe sterowniki PLC, które nie są konstrukcjami zamkniętymi, lecz mogą być elastycznie rozbudowywane. Kiedy trzeba zwiększyć liczbę obsługiwanych sygnałów, wystarczy dodać odpowiedni moduł. Podobnie w przypadku konieczności rozszerzenia możliwości komunikacyjnych – dodania portów lub obsługi nowych protokołów.
Czy jednak rezygnując z rozwiązań kompaktowych na rzecz modułowych nie rezygnujemy jednocześnie ze wspomnianych powyżej dwóch ważnych zalet – niewielkich rozmiarów i równie umiarkowanej ceny? Przykład rodziny sterowników Astraada One Modular pokazuje, że niekoniecznie. Są to nowoczesne i modułowe sterowniki PLC, które zaskakują kompaktowymi rozmiarami oraz atrakcyjną ceną.
Poznaj pełną ofertę sterowników PLC Astraada One Modular w sklepie internetowym firmy ASTOR.
Do jednostki centralnej (CPU) możemy elastycznie, według potrzeb, dołączać kolejne moduły – pełna oferta jest przedstawiona w powyższym linku. Za pośrednictwem specjalnych modułów komunikacyjnych możemy również do naszego sterownika podpiąć oddalone układy wejść/wyjść, co umożliwia łatwe budowanie systemów rozproszonych.
Zalety stosowania sterowników modułowych:
- Umożliwiają zoptymalizowaną indywidualnie rozbudowę, w zależności od struktury systemu sterowania.
- Posiadają większą pamięć programu oraz danych, dzięki której są w stanie realizować bardziej rozbudowane algorytmy sterowania.
- Posiadają wydajniejsze CPU, co przekłada się na większą prędkość wykonywania programu (jest to bardzo istotne w przypadku obsługi większej liczby wejść/wyjść).
- Awaria jednego z modułów I/O nie zatrzymuje pracy sterownika.
- System może być elastycznie planowany, z wykorzystaniem miejsca dostępnego w szafie sterowniczej, a w razie potrzeby – z możliwością podłączenia oddalonych modułów I/O.