Astraada One – nowa linia kompaktowych i modułowych sterowników
Kontakt w sprawie artykułu: Wojciech Trojniar - 2015-09-24
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są produkty z oferty Astraada One
- Jakie możliwości ma środowisko programistyczne Codesys
- Jakie są możliwości komunikacyjne produktów Astraada One
ASTOR, podnosząc efektywność polskich zakładów produkcyjnych, dostarcza wiedzę i nowoczesne technologie. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, wprowadzamy do naszej oferty nowe produkty z rodziny Astraada One.
Poszerzenie oferty to zwiększenie elastyczności w wyborze odpowiednich rozwiązań pod konkretne aplikacje. Produkty z rodziny Astraada One to kompaktowe sterowniki PLC, modułowe sterowniki PLC, sterowniki PLC zintegrowane z terminalem operatorskim oraz terminale operatorskie.
Marka Astraada obejmuje nieustannie poszerzaną ofertę produktów dla automatyki przemysłowej, opartych na technologiach pochodzących od sprawdzonych globalnych dostawców. Produkty Astraada reprezentują rozbudowaną funkcjonalność i sprawdzoną jakość techniczną. Oferta produktów Astraada obejmuje, oprócz wprowadzonych właśnie sterowników kompaktowych i modułowych, także:
- Astraada Net – urządzenia komunikacji przemysłowej,
- Astraada DRV – przemienniki częstotliwości,
- Astraada HMI – panele operatorskie,
- Astraada HMI Panel PC – komputery przemysłowe,
- Astraada PLC – sterowniki programowalne,
- Astraada Power – zasilacze obiektowe.
Przegląd nowej oferty
Nowa rodzina sterowników, będąca poszerzeniem oferty marki Astraada, powstała we współpracy polskiej firmy ASTOR i niemieckiego producenta Berghof, specjalizującego się w dostarczaniu nowoczesnych technologii z dziedziny automatyki głównie dla wymagającej branży motoryzacyjnej i maszynowej.
Astraada One ECC2000 – kompaktowy sterownik PLC
Grupa kompaktowych sterowników PLC z wbudowanymi wejściami oraz wyjściami. W zależności od ilości i typu wejść i wyjść, w ofercie firmy ASTOR dostępne są różne modele kompaktowych sterowników Astraada One. Komunikacja w tych urządzeniach może odbywać się poprzez sieć EtherCAT, Modbus TCP/IP, Modbus RTU, CANopen oraz opcjonalnie protokół BACnet. Spośród głównych cech sterownika kompaktowego Astraada One warto wyróżnić środowisko programistyczne CODESYS V3, wbudowany WebServer, 2 konfigurowalne karty Ethernet, możliwość rozbudowy I/O, porty USB i microSD oraz wykorzystanie technologii VNC.
Astraada One EC1000 – modułowy sterownik PLC
Seria modułowych sterowników PLC z rodziny Astraada One przeznaczona jest do małych i średnich aplikacji automatyki przemysłowej. Dzięki zastosowaniu dedykowanych modułów istnieje możliwość budowania oddalonych układów wejść i wyjść.
Urządzenia programowane są w środowisku CODESYS V3. Sterownik może komunikować się z innymi urządzeniami poprzez protokół EtherCAT, CANopen, Profibus DP Slave oraz BACnet (opcjonalnie). Jednostka centralna posiada wbudowany WebServer, dlatego w łatwy i prosty sposób istnieje możliwość podglądnięcia wizualizacji poprzez stronę internetową.
Astraada One DC2000 – sterownik PLC z terminalem HMI
Jest to grupa sterowników kompaktowych zintegrowanych z terminalem operatorskim. W naszej ofercie mamy do dyspozycji wyświetlacze 4,3″ oraz 7″. Seria DC2000 posiada szerokie możliwości komunikacyjne umożliwiając połączenie w standardach: EtherCAT, CANopen, Modbus TCP/IP, Modbus RTU oraz BACnet (opcjonalnie).
Astraada One ET2000 – Terminal HMI
To seria dotykowych paneli operatorskich z wyświetlaczem 4,3″ lub 7″. Panele służą jako terminale do wyświetlania wizualizacji, która zaimplementowana jest w sterowniku PLC. Warto podkreślić, że terminale używają technologii VNC do wyświetlania wizualizacji. Terminale kompatybilne są ze sterownikami PLC z rodziny Astraada One.
CODESYS: Jedno środowisko – wiele możliwości
Najnowsza wersja (V3) oprogramowania CODESYS jest wspólnym dla wszystkich urządzeń Astraada One środowiskiem programistycznym. Integruje w sobie zarówno programowanie sterowników, tworzenie wizualizacji procesowych jak i sterowanie serwonapędami.
CODESYS jest zgodne z IEC 61131-3 udostępniając programowanie w wielu językach:
- schematu drabinkowego (LD),
- bloków funkcyjnych (FBD),
- tekstu strukturalnego (ST),
- listy instrukcji (IL),
- grafów funkcji sekwencyjnych (SFC),
- grafów przepływów (CFC).
CODESYS – Android dla przemysłu?
Co może mieć wspólnego system operacyjny dla telefonów komórkowych z oprogramowaniem dla sterowników PLC? Od strony systemowej to dwa zupełnie niezależne rozwiązania, nie mające ze sobą nic wspólnego. Natomiast od strony modelu biznesowego, rozwoju i sposobu implementacji to porównanie jest jak najbardziej właściwe. Otóż CODESYS i ANDROID są odpowiednio zewnętrznym programem i systemem operacyjnym.
Różni producenci sprzętu wykorzystują ten program i system w swoich rozwiązaniach, dzięki czemu powstają finalne produkty. Dzięki takiemu modelowi oprogramowanie CODESYS niemieckiej firmy 3S jest rozwijane we współpracy z wieloma dostawcami sterowników PLC czy serwonapędów, umożliwiając dynamiczny rozwój i standaryzację.
To właśnie standaryzacja jest główną korzyścią dla użytkowników – bazując na jednej platformie programistycznej, przygotowanych przez siebie lub innych użytkowników programach sterujących – mogą dobierać dostawcę sterowników PLC posiadającego najlepiej dopasowaną platformę sprzętową – pod kątem ilości I/O, wydajności procesora, opcji komunikacyjnych, itp.
Komunikacja
W urządzeniach Astraada One standardowymi protokołami komunikacyjnymi są EtherCAT, CANopen oraz Modbus, zarówno Modbus TCP/IP jak i Modbus RTU. Opcjonalnie dostępny jest również protokół BACnet, wykorzystywany w automatyce budynkowej.
Wybór produktów z rodziny Astraada One pozwala na tworzenie aplikacji i wizualizacji w jednym środowisku programistycznym – CODESYS. Szeroka gama bibliotek zaimplementowanych w programie pozwala na łatwiejsze i intuicyjne programowanie sterowników. Szczególnie należy zwrócić uwagę na protokół EtherCAT, który jest dostępny w każdym urządzeniu.
Protokół ten jest coraz powszechniej wykorzystywany ze względu na szybkość działania. Głównie potrzebne jest to w przemyśle maszynowym, gdzie wykorzystywane są m.in. serwonapędy, które wymagają szybkich czasów reakcji sterownika. Każdy sterownik z rodziny Astraada One ma wbudowany WebServer, dzięki czemu mamy możliwość zdalnego dostępu do urządzeń.
Więcej informacji na stronie www.astor.com.pl/plc (sterowniki kompaktowe i modułowe) i www.astor.com.pl/produkty/sterowanie/sterowniki-plc-z-panelem.html (sterowniki z panelem)
Aby porozmawiać ze specjalistami w zakresie systemów sterowania, skontaktuj się z najbliższym oddziałem ASTOR