Astraada DRV CFG – prostota w programowaniu falowników. Jakie funkcje Ci się przydadzą?
Kontakt w sprawie artykułu: Rafał Pilch - 2021-08-02
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest oprogramowanie Astraada DRV CFG,
- jaki funkcje oferuje oprogramowanie Astraada DRV CFG ,
Programowanie przemiennika częstotliwości samo w sobie jest czynnością bardzo prostą i intuicyjną. Sprowadza się do ustawienia odpowiednich wartości poszczególnych parametrów. Stąd jeśli instalacje nie są skomplikowane, analogicznie zaprogramowanie falownika nie zajmie dużo czasu. A co, kiedy stopień skomplikowania jest o wiele większy? Mamy odpowiedź.
Astraada DRV CFG
Wyobraź sobie sytuację: system sterowania wymaga zdefiniowania odpowiedniej kontroli nad silnikiem, jego zabezpieczeń i dodatkowego monitorowania kluczowych parametrów. Czas programowania znacząco się wydłuża, a wyszukiwanie poszczególnych parametrów na wbudowanym wyświetlaczu LCD falownika staje się uciążliwe. Wpadasz w panikę? Niepotrzebnie, bo z pomocą w tej sytuacji przychodzi oprogramowanie Astraada DRV CFG, które sprowadza nawet najbardziej skomplikowane programowanie do prostego i przejrzystego poziomu.
Uniwersalny program do falowników marki Astraada
Wyliczanie zalet oprogramowanie Astraada DRV CFG warto zacząć od absolutnej podstawy, czyli możliwości komunikacji z poszczególnymi modelami falowników marki Astraada. I to niezależnie od tego, czy są to przemienniki częstotliwości starszego typu, np. DRV-21 czy DRV-23, czy najnowsza seria DRV-28.
Jak nawiązać komunikację? Na dwa sposoby
Komunikacja pomiędzy oprogramowaniem a przemiennikiem częstotliwości może zostać nawiązana na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest użycie zacisków portu szeregowego RS485 falownika i podłączenie go, najczęściej za pomocą konwerterów, do komputera osobistego. W tym przypadku należy zadać odpowiednie warunki komunikacji, takie jak: prędkość przesyłu, format danych oraz adres urządzenia w grupie 14 parametrów falownika. Warunki te oczywiście muszą zgadzać się z tymi zdefiniowanymi w oprogramowaniu. Drugim sposobem jest wykorzystanie karty sieciowej i komunikacji Ethernet. Komunikacja ta wymaga jedynie podania w oprogramowaniu adresu IP falownika oraz maski podsieci. Warto tutaj pamiętać, aby karta sieciowa komputera osobistego miała zadaną taką samą podsieć jak karta sieciowa przemiennika częstotliwości.
Bardzo ważną funkcjonalnością programu Astraada DRV CFG jest możliwość podłączenia kilku falowników w tym samym czasie. Dzięki temu programista może jednocześnie programować wiele urządzeń zaoszczędzając przy tym czas.
Szybkość, przejrzystość, wygoda. Bez dodatkowej dokumentacji
Po nawiązaniu połączenia z falownikiem otrzymujemy czytelny dostęp do wszystkich jego parametrów , które dodatkowo są posegregowane w grupy. Warto tutaj wspomnieć, że w oprogramowaniu Astraada DRV CFG parametry przestają być jedynie cyframi. Wszystkie posiadają swój opis. Sprawa ta tyczy się nie tylko parametrów samych w sobie, ale również ich wartości. Programista może przeczytać, dla przykładu, co dokładnie oznacza wartość 1 w danym parametrze, lub też jakie są inne dostępne wartości, a także granice maksimum i minimum możliwości zadania wartości .
Fakt ten sprawia, iż falownik można zaprogramować bez potrzeby korzystania z dokumentacji i zawartej w niej listy opisów poszczególnych parametrów, co przekłada się w znacznym stopniu na samą wygodę programowania.
Dodatkowo, każda zmiana parametru jest monitorowana. Oprogramowanie Astraada DRV CFG zaznacza użytkownikowi, które parametry uległy zmianie. Funkcjonalność ta przydaje się szczególnie przy próbach tymczasowej ingerencji w program, celem testów czy też sprawdzenia reakcji na inne wartości nastaw. Bardzo łatwo można wyodrębnić parametry, które uległy zmianie i przywrócić je do pierwotnych wartości.
Monitorowanie kluczowych parametrów i odczyt błędów
Kolejną istotną funkcjonalnością oprogramowania Astraada DRV CFG są jego możliwości monitorowania parametrów przemienników częstotliwości. Parametry te wyszczególnione są w prawej części ekranu, w osobnym oknie. Dzięki temu programista ma stały podgląd do takich wartości jak: napięcie szyny DC, prąd wyjściowy, napięcie wyjściowe, czy też stan wyjść/wejść binarnych.
Dodatkowo parametry (te?) można obserwować w oknie emulatora oscyloskopowego, jako sygnały zmienne w czasie rzeczywistym. Analiza takich sygnałów może posłużyć do diagnostyki pracy samego przemiennika częstotliwości, jak i również silnika do niego podłączonego.
Samo monitorowanie nie ogranicza się jedynie do śledzenia wartości poszczególnych parametrów, ale również do prowadzenia rejestru błędów. Dzięki oprogramowaniu Astraada DRV CFG użytkownik może odczytać historię błędów z dokładnym czasem ich wystąpienia, oczywiście, pod warunkiem, jeśli falownik nie został wcześniej przywrócony do ustawień fabrycznych. Gdy tak się jednak stało, lub nastąpiła częściowa utrata pamięci z jakiegokolwiek innego powodu, pozostaje jeszcze rejestr błędów w 7 grupie parametrów falownika. Otwierając rejestr ten za pośrednictwem oprogramowania Astraada DRV CFG, możemy w bardzo przejrzysty sposób dokonać analizy poszczególnych błędów, gdyż falownik zapisuje również wartości kluczowych parametrów w momencie ich wystąpienia.
Backup i archiwizacja
Backup stanowi bardzo ważny filar każdego programu sterującego. Utrata pamięci przez urządzenie może wyrządzić poważne szkody dla całego systemu sterowania, dlatego też ważnym jest, aby w takim przypadku jak najszybciej przywrócić je do pełnej funkcjonalności wgrywając backup programu.
Oprogramowanie Astraada DRV CFG umożliwia utworzenie kopii programu falownika w dwóch formatach. Pierwszy z nich jest formatem przeznaczonym do późniejszego bezpośredniego wgrania do urządzenia, drugi natomiast przedstawia parametry i ich wartość w formie arkusza programu Excel, co pozwala na ewentualną analizę wgranego programu bez konieczności fizycznego połączenia z falownikiem.
Wykonanie Backupu, jak i ewentualne wgranie go do przemiennika częstotliwości jest bardzo proste. Należy przejść do zakładki Panel sterowania i, w zależności od potrzeb, wybrać opcję importu, bądź eksportu parametrów.
Dodatkowo użytkownik może zarchiwizować cały plik programowy Astraady DRV CFG w formie projektu. To pozwala na jego późniejsze wczytanie i automatycznee nawiązanie połączenia z konfigurowanym falownikiem. Program wykryje wtedy ewentualne różnice pomiędzy stanem fizycznym wgranym do falownika, a tym, który został zapisany w projekcie i zaznaczy je w kolorze pomarańczowym. W związku z tym programista ma możliwości w prosty sposób zniwelować zaistniałe różnice.
Funkcjonalne narzędzie dla programistów
Podsumowując, Astraada DRV CFG stanowi kompleksowe narzędzie dla programistów. Przy użyciu tego oprogramowania nie tylko można znacznie skrócić czas programowania, czy też zwiększyć samą jego wygodę, ale również sięgnąć po nowe funkcjonalności. To co cechuje program Astraada DRV CFG to przede wszystkim efektywność przy działaniu ze skomplikowanymi zadaniami programistycznymi. Zdecydowanie jest on potrzebny wszędzie tam, gdzie systemy sterowania opierają się o wiele falowników, których ewentualny pojedynczy monitoring i programowanie mogłoby zająć ogrom czasu.