Epson – roboty SCARA dla aplikacji przenoszenia, manipulacji, montażu (i więcej!)
Kontakt w sprawie artykułu: Marcin Brydak - 2018-11-14
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to są roboty SCARA
- Jakie serie robotów SCARA oferuje Epson
- Do jakich zastosowań dedykowane są poszczególne serie
- Jak wybrać robota SCARA
Od samego początku roboty SCARA znalazły swoje zastosowanie w trudnych procesach produkcyjnych, rozpoczynając od montażu elementów mechanicznych w zegarkach, poprzez montaż elementów elektronicznych, gdzie wymagana jest bardzo wysoka precyzja. Dodatkowo 4-osiowe roboty znalazły swoje zastosowanie w aplikacjach pick&place, pakowaniu, kontroli jakości oraz skręcaniu.
Roboty SCARA charakteryzują się prostą konstrukcją o 4 stopniach swobody. Budowa oparta o trzy osie obrotowe i jedną oś wzdłużną, gwarantuje wysoką sztywność wraz z możliwością generowania dużej siły w osi prostopadłej do podłoża. Taki układ kinematyczny pozwala na uzyskanie małej masy robota przy stosunkowo dużych udźwigach.
Zobacz krótki film o robotach EPSON (prezentuje Marcin Brydak, ASTOR):
Poznaj roboty SCARA na przykładzie EPSON. Sprawdź, dlaczego warto:
Ekonomiczne rozwiązania
za rozsądną cenę
Programowanie w bezpłatnym, bardzo intuicyjnym środowisku
Szybkie wdrożenie,
szkolenia i konsultacje techniczne
Optymalne do współpracy z maszynami i do kompaktowych cel
Niezawodne jak każde japońskie roboty,
na czas u Ciebie!
Poznaj roboty EPSON
Jak to się zaczęło?
Historia Seiko Epson Corporation rozpoczęła się w latach 40 XX wieku w Japonii, gdzie przez ponad 75 lat wyprodukowano wiele pionierskich produktów. Źródłem napędzającym rozwój produktów firmy Epson są wydajność, kompaktowość i precyzja technologii. Zaczęło się od pierwszego na świecie zegarka kwarcowego, który doprowadził do rewolucji w chronometrii. W 1968 roku powstał pierwszy produkt sygnowany logiem Epson – kompaktowa i ultralekka drukarka cyfrowa EP-101.
Wraz z upływem lat pojawiało się coraz więcej produktów Epson na rynku, co doprowadziło do skomercjalizowania drukarek oraz rzutników zarówno w zastosowaniu biurowym, jak i w użytkowaniu domowym.
Czym jest SCARA?
Seiko Corporation postawiło sobie poprzeczkę niezwykle wysoko i musiało spełnić swoje własne wymagania produkcyjne. Procesy produkcyjne zegarków wymagały niezwykle wysokiej dokładności i powtarzalności. W związku z tym rozpoczęto pracę nad automatyzacją produkcji i tak powstał Epson serii SSR-H – pierwszy skomercjalizowany w świecie robot typu SCARA.
Kompleksowa oferta Epson SCARA
Obserwując szeroki zakres produktów Epson SCARA można stwierdzić, że oferta jest kompleksowa i została przygotowana dla każdego typu klienta. Epson posiada niespełna 300 modeli robotów SCARA, w którego skład wchodzą serie T, LS, G oraz RS o udźwigu od 1 aż do 20 kg i zasięgu równym nawet 1000 mm. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, Epson stworzył trzy półki produktowe: Low-Cost, Standard oraz Performance.
Seria T – z wbudowanym kontrolerem
Roboty Epson SCARA serii T zostały zaprojektowane z myślą o prostych aplikacjach przenoszenia i montażu. Roboty serii T posiadają zintegrowany kontroler, co pozwala na minimalizację stanowisk zrobotyzowanych. Do komunikacji z kontrolerem można korzystać z szeregu dostępnych protokołów komunikacyjnych.
System wizyjny Epson Vision jest zintegrowany z oprogramowaniem narzędziowym RC+, gdzie można zaprojektować własny interfejs użytkownika. Pełna funkcjonalność RC+ z symulatorem pozwala na niezwykle prostą i szybką integrację systemów zrobotyzowanych.
Seria LS – do szybkich manipulacji detalami
Standardową serią robotów Epson SCARA jest seria LS o udźwigach 3, 6, 10 oraz 20 kg. Roboty LS cechują się wysokimi dokładnościami i możliwością pracy w strefie Cleanroom. Zastosowanie w pełni funkcjonalnego kontrolera RC90 umożliwia tanią i łatwą rozbudowę, obsługę wielu protokołów komunikacyjnych, współpracę z systemami wizyjnymi oraz funkcję śledzenia taśmociągu.
Dzięki robotom Epson SCARA LS można łatwo i szybko manipulować elementami na produkcji zachowując dużą elastyczność linii, co pozwala na sprawne wprowadzanie modyfikacji.
Seria G – do wydajnych aplikacji
Epson SCARA serii G to najbardziej zaawansowana konstrukcja gwarantująca najwyższą sztywność i dokładność, co pozwala na zwiększenie wydajności i redukcję czasu cyklu. Dedykowany kontroler RC700-A posiada największą funkcjonalność i opcje niedostępne seriom z niższych półek tj. zintegrowany czujnik siły lub synchronizacja ruchów kilku robotów.
Seria G to ponad 200 możliwych konfiguracji robota o udźwigu od 1 aż do 20 kg, zasięgu od 175 do 1000 mm, możliwości wyboru skoku w osi Z, klasy czystości, wygięcia ramienia oraz sposobu montażu (podłogowy/naścienny/sufitowy).
Seria RS Spider – do aplikacji bez martwych stref pracy
Wprowadzenie kilku zmian w budowie kinematycznej robotów SCARA serii G doprowadziło do powstania nowej serii robot RS (Rapid SCARA). Roboty Epson SCARA serii RS charakteryzują się brakiem martwych stref w obszarze pracy. Oznacza to, że robot może dojechać do każdego z punktów w obszarze pracy oraz wybrać najkrótszą drogę. Ułatwia to programowanie oraz znacząco przyspiesza pracę robota.
Jak wybrać robota SCARA?
Podczas dobierania modelu robota warto odpowiedzieć sobie, jakiej wydajności poszukujesz. Ponadto musisz określić, czy do procesu produkcyjnego potrzebne jest wykorzystanie odpowiednich opcji tj. system wizyjny, czujnik siły czy odpowiednie protokoły komunikacyjne.
W zależności od powyższych wymogów, możesz określić robota z odpowiedniej półki, który najlepiej wpisze się w robotyzację procesu produkcyjnego, zachowując przy tym wysoki współczynnik ROI.