8 powodów, dla których warto stosować router przemysłowy
Kontakt w sprawie artykułu: Piotr Adamczyk - 2021-10-18
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie funkcje są ważne przy doborze routera
- dlaczego warto stosować routery,
Wyobraź sobie, że dostarczasz maszynę/linię, która ma być zainstalowana w innej lokalizacji. Jako producent czy integrator takiego systemu, będziesz chciał/a mieć do niego zdalny dostęp w celach serwisowych. Zechcesz też być na bieżąco informowany/a o pojawiających się awariach, a także otrzymywać o historii pracy maszyny tak, aby móc prześledzić jej parametry działania. Jako użytkownik takiej maszyny na pewno też chciałbyś/chciałabyś mieć dostęp do statusu jej pracy. Dowiedz się, jak może w tym pomóc router przemysłowy.
Praktycznie każdy producent maszyn, który sprzedaje lub, coraz częściej, dzierżawi i wypożycza swoje produkty w modelu PAAS (Product As A Service), potrzebuje mieć do nich dostęp. Nie są to jakieś wygórowane wymagania, a odpowiednio dobrany sprzęt sprawia, że zdalny dostęp jest na wyciągnięcie ręki.
Poznaj 8 cech najpopularniejszych routerów przemysłowych, które zapewniają ich efektywne wykorzystanie w przemyśle.
1. Zwarta konstrukcja urządzenia, montaż na szynie DIN
Router do zastosowań przemysłowych powinien mieć zwartą konstrukcję, możliwość montażu na szynie DIN, przemysłowe złącza, brak elementów ruchomych i możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur.
Taki router przemysłowy zajmuje niewiele miejsca i z łatwością zmieścisz go w każdej, nawet najbardziej kompaktowej, szafie sterowniczej. Wyprowadzenie terminali na górze i na dole modułu ułatwia jego okablowanie i utrzymanie porządku w szafie.
2. Automatyczna, bezpieczna komunikacja z siecią Internet
Kiedy poprawnie skonfigurujesz router przemysłowy, wystarczy, że podłączysz go do zasilania, a router automatycznie zaloguje się do Internetu i od razu jest gotowy do pracy.
Jaka konfiguracja jest konieczna? Oprócz podstawowej konfiguracji sieci APN w której router przemysłowy będzie pracował, warto skonfigurować porty komunikacyjne i zablokować te, po których do urządzenia nie powinien się nikt dostać. Na koniec musisz jeszcze skonfigurować login i hasło, które będą Cię uprawniać do dostępu do routera.
Ważnym aspektem jest też odpowiednia konfiguracja zabezpieczeń – tak, aby router nie był podatny na cyberataki, z którymi urządzenia z infrastruktury przemysłowej borykają się coraz częściej. W tym celu konieczna jest konfiguracja strefy DMZ oraz zablokowanie portów, z których nie będziesz korzystać.
Na wypadek ewentualnych nieuprawnionych ataków warto włączyć funkcję automatycznego logowania zdarzeń na routerze. Dzięki temu masz możliwość prześledzenia historii prób logowania na urządzenie i zmian jakie zostały prowadzone. To pozwoli Ci dodatkowo zabezpieczyć router.
3. Zdalny dostęp do celów serwisowych
Konfiguracja OpenVPN lub IPsec jest konieczna do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa oraz szyfrowania sesji, w przypadku zdalnego dostępu do routera i urządzeń podłączonych do jego sieci LAN.
Cała konfiguracja opiera się o wygenerowanie i wgranie właściwych certyfikatów na router oraz na komputer PC, z poziomu którego powinieneś/powinnaś mieć dostęp do urządzenia.
Na co pozwala taki zdalny dostęp? Dzięki niemu zyskujesz możliwość uruchamiania oprogramowania narzędziowego i łączenia się z oddalonym urządzeniem tak, jakby było podłączone lokalnie do Twojego komputera.
Dzięki temu możesz pobierać i wgrywać konfiguracje i programy, podmieniać ekrany operatorskie, zmieniać nastawy – jednym słowem router przemysłowy pozwala na wszystko to, co możesz zrobić, aby łączyć się lokalnie z dowolnymi urządzeniami: sterownikiem PLC, panelem HMI, przemiennikiem częstotliwości itd.
Wprawdzie taka konfiguracja nie należy do najprostszych, ale dzięki dostępnym samouczkom cały proces przejdziesz naprawdę sprawnie i, co ważne, wystarczy, że zrobisz to tylko raz.
4. Powiadamianie o występujących awariach
Dobry router przemysłowy możesz skonfigurować tak, aby automatycznie powiadomił Cię o występującej awarii.
Impulsem do wysłania wiadomości na skonfigurowany numer telefonu może być spełnienie warunku określonego w skrypcie zaszytym na routerze, pojawienie się stanu wysokiego na jego wejściu dyskretnym czy wręcz alarm wygenerowany na poziomie sterownika PLC lub panelu HMI, podłączonego do portu LAN routera.
To najszybsza forma powiadamiania serwisu lub użytkownika o wystąpieniu zdarzenia wymagającego podjęcia odpowiednich czynności, czy to serwisowych, czy obsługowych.
5. Składowanie danych pracy maszyny dzięki protokołowi MQTT
O tym jak dostarczona maszyna / linia jest obsługiwana, chcą wiedzieć wszyscy ci, którzy udzielają na nią gwarancji lub wynajmują/dzierżawią ją użytkownikom w modelu PaaS.
Składowanie danych zawsze było sporym wyzwaniem, które wymagało posiadania przemysłowych baz danych. Obecnie w popularnych modemach, dzięki obsłudze standardu MQTT skryptem uruchamianym na serwerze, takiej konieczności już nie ma.
Standard MQTT to bardzo wydajny i efektywny sposób wymiany i zbierania danych z wielu rozproszonych urządzeń. Zebrane dane składowane są na serwerze, do którego dostęp może mieć zarówno producent maszyny, jak i jej użytkownik. O tym, na jakim poziomie poszczególne osoby będą miały dostęp, decyduje konfiguracja na serwerze.
Serwer MQTT (określany jako broker) możesz umieścić w dowolnym miejscu, w którym jest dostęp do sieci Internet. Może to być serwer lokalny zainstalowany u producenta maszyn lub serwer postawiony w chmurze.
Użytkowanie samego serwera, w przypadku instalacji lokalnej na prywatnym sprzęcie, jest bezpłatne. Koszty pojawiają się dopiero wtedy, gdy umieścisz serwer w chmurze i konieczne będzie przydzielenie odpowiednich zasobów do jego uruchomienia oraz zapewnienia przestrzeni dyskowej, którą przeznaczysz na składowanie zgromadzonych danych.
6. Bezpłatna wizualizacja danych z serwera MQTT
Dane zebrane na serwerze mogą być wizualizowane w dowolny sposób na panelach operatorskich lub komputerach z zainstalowanym systemem SCADA. Większość producentów takiego softu zapewnia wbudowane drivery, pozwalające na pobieranie danych z serwera MQTT. Taki model wizualizacji będzie dla Ciebie najwłaściwszy, jeśli jesteś producentem maszyn – masz wtedy podgląd i dostęp do wszystkich dostarczonych urządzeń.
Coraz większą popularność zyskują bezpłatne, webowe narzędzia, które również pozwalają na wizualizację zgromadzanych danych. Przykładem może być Grafana. Jest to darmowe narzędzie typu open source, które pozwala na prostą wizualizację i webowy dostęp do przygotowanych dashboardów.
W większości przypadków taki dostęp będzie dla Ciebie wystarczający jako dla użytkownika maszyny i – co najważniejsze – nie generuje żadnych kosztów związanych z dostępem z poziomu przeglądarki internetowej.
Bardzo prosta konfiguracja pozwoli Ci stworzyć kilka ekranów i wizualizować na nich podstawowe parametry pracy maszyny, włącznie ze śledzeniem danych historycznych. Wizualizację tych danych możesz zrealizować w oparciu o różne obiekty graficzne.
7. Wizualizacja lokalizacji maszyn dzięki modułowi GPS
Wybrane routery przemysłowe mogą być dodatkowo wyposażone w moduł GPS, który przechowuje w modemie aktualną pozycję routera. Jest to bardzo przydatna funkcja w przypadku maszyn mobilnych. Dzięki niej będziesz wiedzieć, gdzie dana maszyna się znajduje.
Współpraca z odpowiednimi aplikacjami pozwala umieścić na mapie pinezkę wskazującą aktualną pozycję routera, a także wytyczyć trasę w przypadku konieczności wyjazdu serwisowego.
8. Sterowanie SMS
Dobry router przemysłowy standardowo wyposażony jest w funkcję umożliwiającą sterowanie SMS. Zarówno pod względem monitoringu zmiennych, jak i wydawania konkretnych poleceń.
Dzięki odpowiednio skonfigurowanym skryptom, będziesz w stanie dostawać regularne powiadomienia na temat aktualnego stanu konkretnej zmiennej lub wysłać do routera SMS z prostą komendą: Załącz pompę lub ustaw zmienną X na wartość YZ. W routerach przemysłowych treść takiego SMSa zależy od Ciebie. Definiujesz ją w skrypcie, gdzie zaznaczasz routerowi, które dane ma traktować jako Input i Output.
Cechy te znajdziecie:
- w routerach Astraada GSM – przejdź do strony sklepowej i dobierz odpowiedni router
- w routerach Teltonika – przejdź do strony sklepowej i dobierz odpowiedni router