Centrum prasowe

Pionierzy rewolucyjnej edukacji zawodowej w Polsce. Za nami spotkanie szkół i uczelni z województwa śląskiego z edukacyjnym robotem Astorino

2022-07-07 | Renata Poreda



27 maja br. w Krakowie odbyła się konferencja adresowana do przedstawicieli edukacji zawodowej na poziomie średnim i wyższym. W ASTOR Robotics Center spotkali się prorektorzy, dydaktycy oraz dyrektorzy śląskich szkół zawodowych i uczelni technicznych. Była to okazja do bliższego poznania możliwości robota edukacyjnego Astorino, a przede wszystkim do rozmów z Markiem Niewiadomskim, jego konstruktorem oraz Małgorzatą Hadwiczak, liderką ds. edukacji, którzy byli gospodarzami wydarzenia.



Coraz więcej firm i przedsiębiorstw produkcyjnych automatyzuje i robotyzuje swoje zakłady. I o ile w Polsce dostępne są światowe technologie [roboty, automaty czy cyfrowe rozwiązania], to przemysł mierzy się z niedoborem specjalistów, którzy z tych technologii potrafią korzystać.



Dlatego właśnie edukacja zawodowa w ostatnim czasie tak bardzo zyskuje na znaczeniu. Zwłaszcza, jeśli chodzi o zawody istotne dla unowocześniania polskiej gospodarki, jak technik robotyk oraz technik automatyk wpisane na ministerialną listę profesji o szczególnym znaczeniu. W opinii ekspertów ASTOR, to właśnie one wymagają zmiany w podejściu do przekazywania wiedzy i nabywania kompetencji przez przyszłych inżynierów tak, aby proces edukacji odpowiadał na potrzeby przyszłych pracodawców.



Jak podkreśla dr inż. Tomasz Czyszpak – prorektor ds. organizacji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, śląska uczelnia kształci studentów na kierunkach praktycznych, wśród nich automatyka i robotyka- zależy nam, by nasi absolwenci byli wszechstronnie, ze szczególnym naciskiem na praktycznie, przygotowani do wykonywania prac inżynierskich w zakresie automatyzacji i robotyzacji procesów technologicznych. Od początku misją uczelni były takie działania, by jak najbardziej uatrakcyjniać proces dydaktyczny poprzez zewnętrzne współprace. Dlatego dzisiejsza konferencja to szansa na zapoznanie się ofertą, która dla naszej uczelni jest bardzo interesująca. Robot edukacyjny, ekonomiczny w zakupie z możliwościami, jakie ma robot przemysłowy, to w mojej ocenie przełom w rozwijaniu kompetencji przyszłych inżynierów.



Edukacyjny robot Astorino to odpowiedź na potrzeby tak edukacji, jak i biznesu. To potencjał, by wyposażyć placówki dydaktyczne w jednostki zrobotyzowane. Do tej pory ich zakup był bardzo kosztowny i nie zawsze możliwy, choćby ze względów bezpieczeństwa. Dla biznesu z kolei współpraca z edukacją to jeden z fundamentów pozyskiwania przyszłych kadr wyposażonych w określone kompetencje.



I właśnie kooperacja na linii ASTOR - edukacja zawodowa była tematem, od którego rozpoczęło się spotkanie. Odbywa się na wielu płaszczyznach. Od wyposażania laboratoriów w najnowocześniejsze technologie, poprzez aktywne zaangażowanie w proces dydaktyczny na kierunkach, którym ASTOR patronuje, po inicjatywy w postaci wspólnych wydarzeń.



Małgorzata Hadwiczak, lider ds., edukacji, dyrektor ASTOR Katowice, podsumowała dotychczasowe doświadczenie ASTOR w branży edukacyjnej i przedstawiła nowe możliwości współpracy: To pierwsza konferencja w całości poświęcona rewolucyjnemu robotowi edukacyjnemu, na którą zaprosiliśmy przedstawicieli szkół średnich i uczelni tym razem z rejonu Górnego Śląska. To prezentacja możliwości Astorino, który nie tylko jest atrakcyjny ekonomicznie. Działa i jest programowany tak samo, jak robot przemysłowy. To wielka szansa dla placówek edukacyjnych na to, aby uczyć uczniów oraz studentów takich zagadnień, które pozwolą im jak najlepiej przygotować się do przyszłej pracy.



Kolejnym punktem w agendzie konferencji była prezentacja technicznych możliwości Astorino oraz pokaz programowania, który przeprowadził jego konstruktor Marek Niewiadomski, inżynier w ASTOR.



To unikatowe spotkanie, ponieważ nieczęsto zdarza się możliwość, by materiał dydaktyczny był tak prosty do zaimplementowania w laboratorium szkolnym, czy uczelnianym, komentował dr inż. Piotr Czaja z Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej oraz Instytutu Nauk Technicznych Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Pierwszy raz miałem przyjemność obejrzeć Astorino na żywo i powiem szczerze jestem mile zaskoczony jego możliwościami edukacyjnymi. W moim przekonaniu edukacja ma wtedy sens, kiedy uczeń może zobaczyć, dotknąć robota zaangażować się w naukę nie tylko poprzez programowanie, ale złożenie go od podstaw. W przypadku Astorino widzimy składowe elementy tego robota wykonane w technologii druku 3D. Przyszły inżynier powinien posiadać także umiejętność naprawy robota i taką możliwość mamy tutaj -podsumowuje Piotr Czaja.



Konferencja zakończyła się zwiedzaniem ASTOR Robotics Center oraz pokazem możliwości robotów przemysłowych.



O Astorino

Rewolucyjny robot edukacyjny. Zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. Właścicielem marki i producentem robotów Astorino jest ASTOR - firma, która od 35 lat pomaga firmom produkcyjnym podnosić efektywność procesów w przemyśle, produkcji oraz infrastrukturze poprzez automatyzację, robotyzację i cyfryzację. Aktywnie wspiera branżę edukacyjną. Ponad 400 laboratoriów w blisko 200 szkołach i uczelniach technicznych posiada rozwiązania ASTOR z zakresu automatyzacji i robotyzacji.

www.astorino.com.pl



Pobierz dokument jako:     WORD ZDJĘCIA

Czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-11-12

Premiera Raportu TechImpact™ 2024 – Kluczowe dane na temat wpływu technologii na wyniki finansowe producentów z sektora FMCG

Akademia Leona Koźmińskiego oraz firma ASTOR zaprezentowały wyniki raportu TechImpact™ 2024.

czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-10-25

ASTOR nawiązuje strategiczne partnerstwo z AGILOX i zdobywa prestiżową nagrodę za wyjątkowe osiągnięcia

ASTOR, czołowy dostawca m.in. innowacyjnych rozwiązań intralogistycznych, wzmacnia swoją obecność na dynamicznie rosnącym rynku autonomicznych robotów mobilnych (AMR) dzięki strategicznemu partnerstwu z AGILOX. 

czytaj więcej

Centrum prasowe 2024-10-16

Przemysł przyszłości w jednym miejscu. ASTOR na targach Warsaw Industry Week 2024

Jak przedstawić cały przekrój rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0 w jednym miejscu? ASTOR ma odpowiedź. Poznać będą ją mogli odwiedzający targi Warsaw Industry Week w Nadarzynie w dniach 5-7 listopada 2024 roku. 

czytaj więcej


Kontakt

12 428 63 00
PL EN