W każdej branży koniecznym do produkcji medium jest energia elektryczna. Mimo, że często płacimy wysokie rachunki za użycie energii elektrycznej, rzadko posiadamy informacje o jej parametrach. A czasami koszt energii elektrycznej to nawet 30% kosztów produkcji detalu.
Energia elektryczna w przedsiębiorstwie
Każda maszyna, linia produkcyjna, pobiera część mocy i używa część energii elektrycznej, której sumę widzimy na fakturze z zakładu elektrycznego. Dopóki jednak nie znamy rozkładu tych wartości w czasie, nie możemy minimalizować kosztów.
Nowoczesne przedsiębiorstwo
Przedsiębiorstwa odpowiadają teraz na wyzwanie czasu i poznają sposoby rozsądnego korzystania z zasobów, mediów. Stają się dzięki temu w coraz większym stopniu proekologiczne i nowoczesne. Osiągają też niemałe zyski. Zyski wynikają z analizy parametrów energii elektrycznej oraz możliwości oszczędności przedsiębiorstwa. Jeśli miesięczny koszt energii elektrycznej wynosi 200 000 zł, można liczyć na wypracowanie oszczędności wynoszących nawet 15 000 zł.
Jednym z narzędzi pozwalających na wypracowanie takich oszczędności jest dostęp do Systemu EnVidis z dowolnego miejsca i urządzenia. Dzięki temu możliwa jest błyskawiczna reakcja na zaistniałe sytuacje alarmowe, które mogą wygenerować dodatkowe koszty związane z opłatami za energię elektryczną, lub nawet wynikające z awarii parku maszynowego.
Monitorowanie energii elektrycznej
Aby poznać dokładny rozkład parametrów takich jak moc czynna, energia czynna, energia bierna, należy użyć odpowiedniego narzędzia. Narzędziem takim jest licznik lub analizator. Monitorowanie energii elektrycznej za pomocą analizatora pozwala na znalezienie linii produkcyjnej, na której energia elektryczna jest marnowana. Przykładem może być wyłączanie zasilania maszyny podczas jej nieużywania.
Monitorowanie energii elektrycznej pozwala też na też skuteczną ocenę trafności doboru taryfy. Nie zawsze opłaca się taryfa, w której płacimy zawsze tyle samo za zużytą energię o każdej godzinie. Być może moglibyśmy zaplanować produkcję tak, aby opłacalna była taryfa godziny szczytu i godziny poza szczytem albo zmienić godzinę włączenia laserów, obrabiarek CNC. Czasami wystarczy tylko drobna modyfikacja w planie produkcyjnym, aby zmniejszyć niepotrzebne wydatki na energię elektryczną.
Monitorowanie energii elektrycznej pozwala także na znalezienie sposobu zmniejszenia kar. Przykładem tego jest zwiększenie limitu mocy zamawianej - w przypadku, gdy często przekraczamy taki limit. Możemy też zmniejszyć limit, gdy okaże się, że wykorzystujemy zaledwie 50 % aktualnego limitu.
Narzędzie dla Ciebie
ASTOR Sp. z. o. o. stworzył rozwiązanie umożliwiające szybką analizę danych odczytanych przez analizator energii elektrycznej. Narzędziem, które zostało stworzone specjalnie do tego celu, jest szablon aplikacji systemu monitoringu energii elektrycznej EnVidis. Pozwala ono na sprawdzanie danych bieżących, wykresów historycznych, a także umożliwia alarmowanie i obliczanie kosztów.
Mateusz Zajchowski
Młodszy specjalista ds. monitoringu energii elektrycznej
ASTOR
tel: 12 428 63 56
e-mail: mateusz.zajchowski@astor.com.pl
Centrum prasowe 2024-11-18
Akademia ASTOR z prestiżowym wyróżnieniem za jakość szkoleń dla dorosłych
Akademia ASTOR została uhonorowana za znaczący wkład w rozwój branży szkoleniowej w Polsce. Wyróżnienie przyznał Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.
Centrum prasowe 2024-11-12
Premiera Raportu TechImpact™ 2024 – Kluczowe dane na temat wpływu technologii na wyniki finansowe producentów z sektora FMCG
Akademia Leona Koźmińskiego oraz firma ASTOR zaprezentowały wyniki raportu TechImpact™ 2024.
Centrum prasowe 2024-10-25
ASTOR nawiązuje strategiczne partnerstwo z AGILOX i zdobywa prestiżową nagrodę za wyjątkowe osiągnięcia
ASTOR, czołowy dostawca m.in. innowacyjnych rozwiązań intralogistycznych, wzmacnia swoją obecność na dynamicznie rosnącym rynku autonomicznych robotów mobilnych (AMR) dzięki strategicznemu partnerstwu z AGILOX.