Skip to content
Język
astor-arrow
Centrum prasowe

Polska myśl inżynierska wspiera polską myśl matematyczną

29 listopada, 2016 | Renata Poreda

14 października 2016 roku, na krakowskich Plantach, odsłonięta została ławka z figurami dwóch wybitnych polskich matematyków.

14 października 2016 roku, na krakowskich Plantach, w bliskim sąsiedztwie wzgórza wawelskiego, odsłonięta została ławka z figurami dwóch wybitnych polskich matematyków Stefana Banacha i Ottona Nikodyma. Upamiętnia ona 100. rocznicę dyskusji matematycznej, jaką odbyli naukowcy. Krakowska spółka technologiczna ASTOR objęła swoim mecenatem to wydarzenie, zostając fundatorem pomnika.

To niezwykłe wydarzenie, które nie tylko upamiętnia setną rocznicę najsłynniejszej matematycznej dyskusji. To o wiele więcej. Na początku XX wieku udało się zbudować szacunek do polskiej szkoły matematyki na świecie, teraz staramy się budować szacunek do polskiej myśli inżynierskiej. Wierzę, że 100 lat po erze polskich matematyków nadchodzi era polskich inżynierów, stąd ufundowanie ławki to zaszczyt. Bycie mecenasem jest możliwe wtedy, gdy firma osiągnie sukces. Tym sukcesem dzielimy się i pokazujemy, że biznes i nauka przeplatają się ze sobą i wspierają. – uzasadnia Stefan Życzkowski, współzałożyciel i prezes ASTOR.

Ławka Banacha i Steinhausa w Krakowie

 

Wzory ze wspólnej pracy Banacha i Steinhausa, zawierającej rozwiązanie problemu,
o którym Steinhaus powiedział Banachowi w czasie spotkania na Plantach

Dla mnie ta ławeczka symbolizuje po pierwsze obecność nauki w naszym życiu. Matematyka, która jest językiem wszystkich nauk, uczy nas jak należy myśleć, jak należy rozumować. Może skłoni do tego, aby przysiąść się do uczonych, na chwilę oderwać się od smartfonów i porozmawiać o sprawach naukowych. Po drugie, to co warto podkreślić, pojawiają się u nas mecenasi, którzy rozumieją, że warto jest doceniać naukę czy sztukę. Mogą pięknie współdziałać. – mówił prof. Stanisław Kistryn, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas uroczystości.

 

 

Nad całością działań czuwał Komitet, powołany przez Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak zaznaczył dr Krzysztof Ciesielski z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący komitetu, ławeczkę ustawiono w okolicy miejsca, gdzie prawdopodobnie miało miejsce spotkanie matematyków. Figury Banacha i Nikodyma wykonał wybitny krakowski rzeźbiarz, prof. Stefan Dousa. „Teraz każdy będzie mógł dosiąść się do słynnych matematyków. Może odwiedzenie ławki przed maturą z matematyki przyniesie szczęście?” – zastanawiał się naukowiec z UJ.

avatar

Renata Poreda

W ASTOR odpowiada za wizerunek marki, kontakty z mediami, działania Public Relations. Renata.Poreda@astor.com.pl

Pobierz dokument jako:

Podziel się na: