Skip to content
Język
astor-arrow
Centrum prasowe

Finał II Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej w Mielcu – przyszli inżynierowie rywalizowali podczas Festiwalu Nauki i Techniki

11 kwietnia, 2025 | Renata Poreda

Finał II Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej, zorganizowanego przez Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu we współpracy z Politechniką Rzeszowską, odbył się w dniach 4-5 kwietnia 2025 roku w ramach XV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki. Młodzi adepci robotyki z całej Polski zmierzyli się z praktycznymi wyzwaniami, pracując na zaawansowanych robotach przemysłowych, w tym na innowacyjnych robotach edukacyjnych Astorino firmy ASTOR, która była  jednym z partnerów technologicznym wydarzenia.

Finałowe zmagania były kulminacją trójstopniowego konkursu, który rozpoczął się etapem szkolnym (10 grudnia 2024 r.) i kontynuowany był on-line (7-16 stycznia 2025 r.). Podczas finału uczniowie rozwiązywali zadania praktyczne z wykorzystaniem robotów i uczestniczyli w hackathonie, projektując rozwiązania dla przemysłu lotniczego.

Marek Niewiadomski [z lewej] ze zwycięskim zespołem

Konkurs, objęty patronatem honorowym Podkarpackiego Kuratora Oświaty i naukowym Rektora Politechniki Rzeszowskiej, stanowił praktyczne wyzwanie dla przyszłych inżynierów. Jego celem jest rozwój umiejętności technicznych i programistycznych w robotyce, wspieranie kreatywności i innowacyjności wśród młodych techników. Uczestnicy, po przejściu etapów szkolnych i on-line, w Mielcu mieli okazję pracować na nowoczesnych robotach przemysłowych, w tym na robotach Astorino, co przygotowuje ich do wyzwań Przemysłu 5.0.

Marek Niewiadomski, konstruktor Astorino główny projektant R&D w ASTOR oraz członek jury konkursowego, podkreśla kluczową rolę robotów:

Firma ASTOR z dumą uczestniczyła w II Konkursie Robotyki Przemysłowej w Mielcu, który zgromadził liczne grono entuzjastów nowoczesnych technologii oraz młodych, ambitnych uczestników marzących o karierze w przemyśle przyszłości. Wydarzenie okazało się nie tylko areną rywalizacji, ale też inspirującą przestrzenią do nauki i wymiany doświadczeń. Edukacyjne roboty Astorino, dzięki swojej modułowej konstrukcji opartej na technologii druku 3D oraz integracji z przemysłowymi standardami, stanowią unikalne narzędzie w procesie kształcenia przyszłych specjalistów robotyki. Ich zaawansowane możliwości, przy jednoczesnej przystępności i bezpieczeństwie użytkowania, pozwalają uczniom na zdobycie praktycznych umiejętności niezbędnych w nowoczesnym przemyśle. Cieszymy się, że podczas Konkursu w Mielcu młodzi adepci robotyki mogli pracować na naszych robotach, doświadczając realnych wyzwań automatyzacji. Jako ASTOR wierzymy, że takie inicjatywy są kluczem do rozwoju kolejnych pokoleń inżynierów i automatyków.

Wydarzenie w Mielcu było częścią bogatego programu XV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki, przebiegającego pod hasłem „W poszukiwaniu wiedzy, motywacji i pomysłu na siebie”. W ramach Festiwalu odbyło się wiele wydarzeń, w tym otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności i konferencja o AI i robotyce w przemyśle lotniczym. Formalnym rozpoczęciem współpracy przy organizacji konkursu było uroczyste podpisanie porozumienia w  Mieleckim Oddziale Agencji Rozwoju Przemysłu.  Organizatorem konkursu zostało Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, a partnerem naukowym – Politechnika Rzeszowska, które miało miejsce jesienią 2024 r. 

Zaangażowanie ASTOR we wsparcie zmagań konkursowych uzasadnia Joanna Kowalkowska, menedżer produktu w ASTOR, która odpowiada za rozwój marki Astorino:

Współpraca ASTOR z CKiPN w realizacji idei szerzenia robotyki wśród młodego pokolenia znacznie przyspieszyła od kiedy jest organizowany konkurs. Obserwujemy wielkie zaangażowanie młodzieży i ich nauczycieli w pozyskiwaniu wiedzy robotowej i jej przekładania na praktyczne umiejętności inżynierskie. Jesteśmy przekonani, że młodzi inżynierowie zyskają w ten sposób bezcenne umiejętności pracy zespołowej, która odegra wielkie znaczenie w ich projektach zawodowych w przyszłości

Joanna Kowalkowska, Brand Manager Astorino podpisuje porozumienie o współpracy przy organizacji konkursu. Foto: Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec

II Ogólnopolski Konkurs Robotyki Przemysłowej w Mielcu, dzięki współpracy środowiska edukacyjnego i firm z branży automatyki i robotyki, stanowił ważne wydarzenie w promocji talentów i rozwoju kompetencji w dziedzinie robotyki przemysłowej w Polsce.

Firma Dynamotion z przyjemnością wzięła udział w II Konkursie Robotyki Przemysłowej w Mielcu. Jako producent stanowisk edukacyjnych z entuzjazmem obserwujemy, jak młodzi ludzie z pasją rozwijają umiejętności techniczne i zespołowe, które z pewnością zaprocentują w ich przyszłej karierze zawodowej. Podczas wydarzenia zaprezentowaliśmy zaprojektowane przez nas stanowisko egzaminacyjne, wykorzystywane podczas egzaminów zawodowych na kierunku technik robotyk. Centralnym elementem stanowiska był edukacyjny robot Astorino, który dzięki wiernemu odwzorowaniu robota przemysłowego pozwala w praktyczny sposób przygotować uczniów do przyszłej  pracy z robotyką w realnych warunkach produkcyjnych. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią wydarzenia promującego edukację i praktyczne podejście do robotyki

-podsumowuje Jakub Simka, konstruktor stanowisk edukacyjnych w Dynamotion, spółce partnerskiej ASTOR.

avatar

Renata Poreda

Rzecznik Prasowy Renata.Poreda@astor.com.pl

Pobierz dokument jako:

Podziel się na: