Treści
Zostaw monotonną pracę robotom!
Zostaw monotonną pracę robotom!
W Polsce cały czas powstają nowe zakłady produkcyjne i logistyczne, jednak brakuje w nich rąk do pracy. Przedsiębiorstwa radzą sobie z tym w różny sposób. Jedną z opcji jest automatyzacja procesów pomocniczych, które dla pracowników są często monotonne, np. transportu regałów z towarem.
Specyfika każdego z zakładów produkcyjnych dyktuje wykorzystanie różnych wariantów transportu wewnętrznego:
- Transport surowców do linii produkcyjnych
- Transport komponentów do montażu na stanowiska produkcyjne
- Transport materiałów dostarczanych do linii pakujących
- Transport półproduktów między stanowiskami
W różnych zakładach, różne są trasy, różne punkty początkowe i końcowe, ale częścią wspólną jest nośnik: w większości przypadków regał na wózku pchany przez pracownika.
Automatyzacja transportu regałów pozwala uwolnić czas załogi. Dzięki niej pracownicy mogą skupić się na czynnościach generujących większą wartość, a jednocześnie pozwalających na rozwój, dających satysfakcję i pozytywnie wpływających na morale. Na czynnościach, które potrafi wykonać tylko człowiek.
Dzięki automatyzacji czynności monotonnych, uzyskujemy większą efektywność procesu, zwiększamy ergonomię pracy redukując do minimum negatywny wpływ pracy fizycznej na zdrowie, zwiększamy poziom bezpieczeństwa.
W przypadku automatyzacji transportu regałów z towarem, mówimy o wykorzystaniu robotów transportujących. Poruszają się na kołach nisko przy podłodze fabryki przenosząc ładunki umieszczone na płaskiej górnej powierzchni. Pracują w trybie ciągłym, nie męczą się, są przewidywalne. Dzięki nim poprawia się końcowa wydajność procesu i jego jakość.
Jak można szybko rozpocząć przygodę z robotami mobilnymi?
W pierwszej kolejności należy zastanowić się jaki typ rozwiązań najlepiej pasuje do specyfiki zakładu. Wybór najczęściej dotyczy dwóch czynników:
- Rodzaju regału transportowanego przez roboty (klasyczny lub grawitacyjny)
- Sposób przemieszczania ładunku (na robocie lub na specjalnym wózku)
Regał klasyczny (półkowy) pozwala po prostu przewozić towary ułożone na półkach. Jest uniwersalny i stosowany w wielu branżach.
Regał grawitacyjny wyposażony jest w podajniki rolkowe ustawione pod kątem, z których towar zsuwa się po dotarciu przez robota do punktu docelowego. Sprawdza się szczególnie w branży elektronicznej, automotive, ale nie tylko.
Przemieszczanie ładunku na robocie wymaga trwałego przymocowania regału do powierzchni nośnej maszyny, co może być pewnym utrudnieniem, ponieważ robot musi być również przy stanowisku podczas kompletacji/dekompletacji.
Przemieszczanie ładunku na specjalnym wózku, to opcja, w której robot może łatwo podjechać pod regał stojący na wózku i mocując się do niego przetransportować do miejsca docelowego. Tam może łatwo go odstawić, wyjechać spod niego i umożliwić pracownikom przestawienie wózka ręcznie, gdy jest taka potrzeba. To zatem opcja gwarantująca nieco większą elastyczność.
Kombinacja wyboru w tych dwóch obszarach daje nam cztery następujące opcje:
Aby rozpocząć automatyzację z wykorzystaniem jednego z podanych wariantów wystarczy przygotować regał, który da się przykręcić do robota lub wózka kompatybilnego z robotem. Wózki, na których ustawiane są regały, i pod które podjeżdżają roboty, musza spełniać pewne wymogi techniczne, dlatego najczęściej kupuje się je razem z robotami. Same roboty można dostosować do pracy w każdym z wymienionych wariantów.
Gdy mamy już wybrane rozwiązanie pozostają trzy kwestie:
- wybór miejsc, pomiędzy którymi mają kursować roboty z regałami
- ustalenie liczby potrzebnych robotów
- przygotowanie przestrzeni na trasy dla robotów
Gdy mówimy o prostych aplikacjach, w których operator z tabletu czy komputera wzywa robota do odpowiedniej lokalizacji, takich, które nie wymagają integracji z systemami informatycznymi, czas uruchomienia jest liczony w tygodniach, a nie miesiącach. Najprostsze aplikacje można uruchomić nawet w ciągu jednego tygodnia.
Dla kogo jest takie rozwiązanie?
Kiedy w danym zakładzie decyzja dotycząca automatyzacji transportu wewnętrznego jest uzasadniona?
- Gdy firma pracuje przynajmniej na 2 zmiany produkcyjne
- Kiedy w firmie jest ciągły niedobór i/lub rotacja pracowników
- Jeśli zwiększenie bezpieczeństwa jest celem strategicznym na najbliższe lata
- Gdy kierownictwu zależy na zwiększeniu ergonomii i jakości pracy
- Kiedy ciągłość produkcji i jakość produktu jest filarem firmy
- Gdy zakład jest z branży elektronicznej, automotive, FMCG, 3PL czy produkującej wyroby z metalu (sprzęt AGD, elektronarzędzia)
Roboty i rozwiązania towarzyszące można zakupić, ale to nie jedyna opcja. Inne to leasing operacyjny, finansowy lub pozabilansowy, a także możliwość uzyskania dofinansowania.