Treści
Zautomatyzowane laboratorium, edukacja 4.0 i trendy 2020 – przegląd innowacji przemysłu 4.0 #3
Zautomatyzowane laboratorium, edukacja 4.0 i trendy 2020 – przegląd innowacji przemysłu 4.0 #3
W wirze świątecznych zakupów i noworocznych przygotowań, wiele newsów ze świata przemysłu 4.0 mogło niepostrzeżenie zniknąć z naszych „radarów”. Przychodzimy zatem z pomocą. W ramach 3. odsłony przeglądu innowacji zebraliśmy najciekawsze przykłady nowych rozwiązań #industry4.0, jakie pojawiły się na rynku w ostatnich kilku tygodniach. Inspirującej lektury!
1. Automatyzacja w laboratorium
Praca w laboratorium bardzo często bywa niezwykle trudnym i monotonnym zadaniem – wymaga powtarzalnych analiz wielu próbek, nie gwarantując jednocześnie pełnego bezpieczeństwa i jakości podejmowanych działań.
Z pomocą w tym obszarze przychodzi jednak automatyzacja i robot Semcon, usprawniający pracę z chemikaliami i materiałami o charakterze biologicznym. Urządzenie odciąża pracowników laboratorium z najbardziej powtarzalnych zadań, pozwalając im skupić się na kwestiach wymagających większego zaangażowania ludzkiego umysłu. Semcon gwarantuje ponadto duże bezpieczeństwo w pracy nad próbkami, które nierzadko zawierają szkodliwe dla ludzkiego organizmu substancje.
2. Inwestycja w edukację – Delta Electronics i JTC Corporation szkolą w obszarze przemysłu 4.0
JTC Corporation, singapurskie przedsiębiorstwo trudniące się transformacją digitalową obszarów przemysłowych, ma u podstaw swojej organizacyjnej misji edukowanie swoich klientów i partnerów biznesowych. Kolejne inicjatywy firmy potwierdzają ten kierunek rozwoju. W ramach nawiązanej niedawno współpracy z energetycznym gigantem, Delta Electronics, JTC zamierza edukować w obszarze przemysłu 4.0 zarówno pracowników Delty, jak i klientów przedsiębiorstwa.
Jak przyznaje Ng Lang, CEO JTC, tego rodzaju działanie nie tylko wpływa pozytywnie na jakość relacji między obiema firmami, ale również kreuje nowych, potencjalnych klientów organizacji (poprzez uświadamianie im benefitów i funkcjonalności rozwiązań industry 4.0).
Dodajmy, że ASTOR również podejmuje aktywności związane z edukowaniem w obszarze przemysłu 4.0. Projekt Akademia Przemysłu 4.0 ma na celu dostarczenie inżynierom wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań i transformacji cyfrowej.
3. Rozwiązania mobilne w służbie robotyki
Firma Festo dzielnie dąży do tego, aby zarządzanie fabryką przyszłości obywało się bez jakiegokolwiek udziału papieru i tradycyjnych, „analogowych” rozwiązań. Najnowszy produkt przedsiębiorstwa – aplikacja Smartenance ma umożliwić podejmowanie wszelkich działań związanych z konserwacją urządzeń w przedsiębiorstwie przemysłowym wyłącznie przy użyciu tabletu lub smartfona.
Rozwiązanie bazuje na technologii cloud computing i jest dostosowywane do oczekiwań i potrzeb potencjalnego użytkownika. Aplikacja Smartenance agreguje wszelkie dokumenty związane z maszynami pracującymi w fabryce, automatyzuje prace konserwacyjne i pozwala zarządzać bieżącymi działaniami urządzenia. Pozwala także na współpracę między kilkoma inżynierami, którzy mogą komunikować się wyłącznie przy użyciu aplikacji.
4. Trendy inżynierskie na 2020 rok
Specjaliści z MathWorks pokusili się o wylistowanie kilku najistotniejszych trendów dla inżynierów przemysłu 4.0. W ich opinii nadchodzący rok upłynie pod znakiem elastycznych linii produkcyjnych, wykorzystujących coboty i AI, rozwoju obszaru PdM (Predictive Maintenance) oraz Reinforcement learningu (obszar machine learningu, zakładający uczenie się poprzez wzmacnianie – czyli nagrodę dla algorytmu).
Jednocześnie fundamenty rozwoju przemysłu 4.0 mają pozostać niezmienne – są nimi dane, dane i, raz jeszcze, dane. Jak zauważają eksperci MathWorks, bez ich właściwej analizy, selekcji i integracji, procesy transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwie nie mają szansy efektywnie zaistnieć.