Treści
Technologie przemysłu 4.0: Internet Rzeczy w nowoczesnej fabryce
Technologie przemysłu 4.0: Internet Rzeczy w nowoczesnej fabryce
Żyjemy otoczeni globalnymi trendami, prognozami, predykcjami dotyczącymi czwartej rewolucji przemysłowej. Jej głównymi filarami są tzw. „Internet Rzeczy”(z ang. IoT, Internet of Things) oraz „inteligencja maszynowa”. To technologie, które wprowadzają biznes na wyższy poziom. Na poziom Przemysłu 4.0. Czym właściwie jest Internet Rzeczy? I co ze sobą niesie?
Krok w kierunku nowoczesności
Internet Rzeczy (z ang. IoT, Internet of Things)daje sporo możliwości. Inteligencja maszyn to z kolei krok milowy w kierunku pełnej autonomizacji procesów produkcyjnych. Zaliczamy do nich organizację produkcji oraz reakcję na zmiany zapotrzebowania rynku na produkt o konkretnych parametrach. Szybkie dostosowanie procesów produkcyjnych do preferencji konsumentów to zmiana na miarę Przemysłu 4.0.
Internet Rzeczy, czyli co?
Pod pojęciem Internetu Rzeczy, ang. Internet of Things (w skrócie IoT), kryją się technologie, które umożliwiają podłączenie niemal dowolnego urządzenia do Internetu. To także zdalny dostęp do tych urządzeń oraz możliwość zarządzania nimi z każdego miejsca posiadającego dostęp do Internetu.
Dotyczy to zarówno urządzeń, z których korzystamy na co dzień, takich jak: sprzęty domowe, telefony, zegarki, jak i maszyn oraz technologii działających w fabrykach. W ujęciu przemysłowym zjawisko to określane jest jako Przemysłowy Internet Rzeczy, ang. Industrial Internet of Things (w skrócie IIoT).
Praktyczne zastosowanie Internetu Rzeczy
W praktyce Internet Rzeczy (IoT) daje możliwości globalnego działania. To szansa dla firm które posiadają zaawansowane technologie i know how, a brakuje im rozległej międzynarodowej sieci dystrybucji i serwisu.
Z jednej więc strony mogą one prowadzić sprzedaż w tradycyjny sposób. Jednocześnie firmy te mają możliwość monitorowania, modyfikowania oraz serwisowania w czasie rzeczywistym urządzeń zainstalowanych na całym świecie. Jeszcze kilkanaście lat temu nie istniały technologie i infrastruktura dające takie możliwości.
Internet przedmiotów a procesy
Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) jest bardzo atrakcyjną grupą technologii, dzięki którym możliwa jest zmiana organizacji produkcji. Transformacja wymaga jednak klasyfikacji i uporządkowania procesów w obrębie zakładu.
Dzięki tym zabiegom możemy zyskać pewność, że firma będzie właściwie zorganizowana. Będzie także wyposażona w infrastrukturę, która pozwala na budowanie drogi do Przemysłu 4.0, a tym samym przewagi rynkowej.
Internet Rzeczy zagrożenia?
Ciemniejszą stroną Internetu Rzeczy (IoT) jest nieprzerwana możliwość kontrolowania, gdzie jesteśmy, co robimy oraz czym się interesujemy jako osoby. Informacje o naszych preferencjach stają się dostępne do analiz. Dzięki nim nasze otoczenie – coraz bardziej nasycone sztuczną inteligencją – może starać się wpływać na nasze zachowania. Dobrym przykładem są projektowane specjalnie dla nas reklamy internetowe, które uwzględniają miejsce, w którym w danym momencie jesteśmy.
Idea IoT (Internetu Rzeczy) jest wciąż jeszcze mało znana i rozumiana przez menedżerów. Stąd często kojarzona jest bardziej z zagrożeniem, niż szansą. Potwierdzają to badania przeprowadzone wśród uczestników Advanced Manufacturing Expo & Conference przez LNS w 2015. 86% osób przyznało, że nie rozumie i nie potrafi ocenić wpływu IoT na ich biznes. Zaledwie 13% respondentów wskazywało na aktywność inwestycyjną w tym obszarze.
Nowy wirtualny przemysł – futurystyczna wizja?
Już dzisiaj coraz odważniej gości Internet Rzeczy w Polsce i polskich firmach produkcyjnych. Przykładową aplikacją technologii IIoT (Przemysłowego Internetu Rzeczy) są zintegrowane sieci monitorowania. Składają się one z setek bezprzewodowych czujników, których wdrożenie jest szybsze, prostsze i tańsze niż ich przewodowych odpowiedników.
W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem do analizy danych możliwe jest uzyskanie taniego i niezawodnego systemu monitorowania nawet złożonych procesów o krótkim czasie zwrotu z inwestycji (nawet 6 miesięcy).
Interesuje Cię jak to wygląda w praktyce? Taka aplikacja pracuje przykładowo w Lotos Asfalt.
Nowoczesna fabryka, czyli jaka?
Internet Rzeczy to jedna z tych technologii, o której śmiało możemy powiedzieć, że jest synonimem nowoczesności. Wejścia na wyższy level rozwoju technologicznego. IIoT (Przemysłowy Internet Rzeczy) jest bardzo atrakcyjną grupą technologii która sprawia, że fabryka jest nie tylko nowoczesna, ale również inteligentna.
Więcej przeczytasz w piśmie Biznes i Produkcja.