Treści
Sztuczna inteligencja w służbie robotyzacji
Sztuczna inteligencja w służbie robotyzacji
Wykorzystywana technologia jest najbardziej efektywna, gdy współpracuje z człowiekiem. Tak jest też w przypadku autonomicznych mobilnych robotów, które wspierają procesy logistyczne. Za ich działanie coraz częściej odpowiada sztuczna inteligencja mająca zdolność dostosowania się do zmieniającego się otoczenia, ale także zwiększania efektywności pracy.
Co daje wsparcie sztucznej inteligencji?
Mobilne roboty nawet w podstawowej formie znacząco ułatwiają pracę, szczególnie przy konieczności przenoszenia ciężkich przedmiotów, między innymi w fabrykach i magazynach. Obecność odpowiednich czujników i oprogramowania pozwala łatwo sterować urządzeniem przejmującym część obowiązków „ludzkiego” pracownika. Implementacja sztucznej inteligencji jest jednak kolejnym krokiem w stronę optymalizacji i zwiększenia efektywności działań.
Zestaw zintegrowanych skanerów, kamer, akcelerometrów i żyroskopów w połączeniu ze sztuczną inteligencją pozwala znacząco usprawnić pracę. AI potrafi przewidzieć pojawiające się sytuacje oraz dostosować działania urządzeń praktycznie w czasie rzeczywistym. Skraca to czas przejazdu z jednego punktu do drugiego przy jednoczesnej maksymalizacji poziomu bezpieczeństwa.
Sztuczna inteligencja w robotach MiR jest jeszcze bardziej efektywna dzięki synchronizacji z zewnętrznymi urządzeniami. Rozmieszczone w pomieszczeniach statyczne kamery pozwalają przekazać w ciągu jednej chwili dane z kilku punktów jednocześnie, co jeszcze bardziej wpływa na skuteczność i szybkość pracy robotów.
Autonomiczne roboty też mogą ze sobą współpracować
Działanie sztucznej inteligencji w autonomicznych mobilnych robotach MiR polega głównie na uczeniu maszynowym działań pojawiających się w środowisku ich pracy. Bardzo ważnym aspektem jest jednak także optymalizacja działań w czasie rzeczywistym. I to także wobec innych urządzeń działających na podobnej zasadzie.
Dzięki sztucznej inteligencji roboty MiR mogą ze sobą współpracować. Dzięki temu bez problemu pracują w sposób optymalizujący działanie nie tylko jednego robota, ale także całego ekosystemu połączonych ze sobą urządzeń. Ze względu na obecność sztucznej inteligencji w każdym z pojazdów, mogą one wymieniać się danymi na temat trasy przejazdu i pojawiających się przeszkód, wspólnie planując najbardziej korzystny sposób pracy.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Poza ułatwieniem i usprawnieniem pracy, głównym celem robotów MiR jest zapewnienie najwyższego stopnia bezpieczeństwa. Zestawy kamer, które są z nimi zintegrowane, pozwalają natychmiastowo reagować na zmienne sytuacje w otoczeniu.
Mechanizmy wbudowane w autonomiczne roboty pozwalają skutecznie unikać wszelkich kolizji i zderzeń. I to zarówno w przypadku pojawienia się w strefie pracy człowieka, jak i innego robota.
Na tym właśnie polega przewaga nad manualnie sterowanymi urządzeniami. Nie zawsze osoba za nie odpowiedzialna jest w stanie przewidzieć lub zauważyć działanie czynników zewnętrznych, co często może skończyć się wypadkiem. W przypadku połączonych ze sobą urządzeń oraz zestawu czujników takie sytuacje nie mają miejsca.
Roboty ze sztuczną inteligencją to przyszłość przemysłu
Bez wątpienia autonomiczne roboty mają przed sobą świetlaną przyszłość. Dzięki sztucznej inteligencji bariera między technologią a człowiekiem może się coraz bardziej zacierać, co niesamowicie wpływa na możliwości przemysłu.
Sztuczna inteligencja pozwoli skutecznie zwiększyć efektywność pracy robotów dzięki „zrozumieniu” rutynowych działań przy jednoczesnym reagowaniu na wyjątkowe sytuacje. Użyteczność takich urządzeń będzie jeszcze bardziej rosła. Możliwość wykorzystania alternatywnych sposobów sterowania (takich jak komendy głosowe czy korzystanie z gestów) jeszcze bardziej polepszą współpracę człowieka z maszyną.
Dzięki robotom ze sztuczną inteligencją wiele pracochłonnych, żmudnych czynności może odejść w zapomnienie. Roboty MiR mogą samodzielnie wykonać część z nich nawet szybciej niż człowiek, jednocześnie dając możliwość wykorzystania zaoszczędzonego czasu w sposób bardziej użyteczny. A w dynamicznie zmieniającym się świecie to niesamowicie obiecująca szansa dla wielu przedsiębiorstw.