Treści
Robotyka przemysłowa 2020-2021 – trendy, prognozy, możliwości
Robotyka przemysłowa 2020-2021 – trendy, prognozy, możliwości
Jak wyglądał rok 2020 w świecie firm produkcyjnych? Co oczywiste, pandemia koronawirusa wstrzymała tempo rozwoju wielu dziedzin. Część ograniczeń wynikała także z konfliktów na linii Chiny-Stany Zjednoczone. Czy problemy te dotyczyły jednak także robotyki? Jakie zmiany można zauważyć w ubiegłych latach, a jakie wejdą w życie w najbliższych miesiącach?
2019 rokiem spadków
Cofnijmy się jednak najpierw do 2019 roku. To właśnie w tym okresie zauważono dość istotny spadek inwestycji w roboty. Po ponad sześciu latach intensywnych wzrostów nastał czas, w którym tempo rozwoju tej dziedziny zmniejszyło się o blisko 12% względem poprzednich lat. Wpływ na to miał powodujący dużą niepewność konflikt Chin i Stanów Zjednoczonych oraz zmiany potrzeb konsumentów.
Spadki zauważono praktycznie na wszystkich głównych rynkach. W Azji był to 13-procentowe zmniejszenie liczby inwestycji, w Europie około 5% a w Ameryce niemal 13%. Ciekawostką jest z kolei fakt, że aż 73% wszystkich instalacji robotów ma miejsce w pięciu krajach: Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Republice Korei i w Niemczech.
Szansa dla automatyzacji
Mniejsze inwestycje w roboty wynikały jednak z jeszcze jednego faktu. Część przedsiębiorstw postanowiło bowiem dopracowywać dotychczas stosowane technologie, a nie kupować nowe rozwiązania. Jedną z najczęściej rozwijanych kategorii produktów okazały się bowiem urządzenia pozwalające na automatyzację działań.
Przykładowo w Azji gęstość występowania robotów zapewniających automatyczne działanie w przeliczeniu na fizycznych pracowników wzrosła o ponad 18% od 2014 roku. Są to najlepsze wyniki na świecie. Wzrosty, choć niższe, zauważono także w Ameryce Północnej i w Europie.
Robotyka w usługach zyskuje na znaczeniu
Zmniejszone inwestycje w 2019 roku wcale nie oznaczały jednak, że zaprzestano rozwoju robotów. W roku 2020 zmienił się jednak zakres działań, do których były one wykorzystywane. Coraz większym zainteresowaniem cieszyły się roboty używane w usługach, przy bezpośredniej współpracy z człowiekiem oraz pozwalające na lepsze zarządzanie sprzedażą i komunikacją z klientami.
Covid-19 pobudził także rozwój rozwiązań związanych z dbaniem o zdrowie i higienę (jak na przykład maszyny dezynfekujące). W 2020 roku niezwykle istotne stały się także kompleksowe rozwiązania pomagające w koordynowaniu logistyki zamówień, optymalizacji pracy w magazynach czy szybszych dostaw zamówionych przez klienta produktów.
Wzrosło także zainteresowanie robotyką medyczną. Tego typu rozwiązania są coraz częściej stosowane w szpitalach, wspierając lekarzy w operacjach czy w obszarze monitorowania bieżących parametrów życiowych. Spory udział mają również urządzenia sprawdzające się w magazynach i transporcie, ze względu na łatwą implementację i możliwość odciążenia pracowników dzięki zastosowaniu mechanicznego wsparcia. Przykładem takiego rozwiązania są chociażby roboty MiR, które dzięki sporemu udźwigowi są w stanie przewieźć nawet cięższe przedmioty.
Robotyka w 2021 roku i w kolejnych latach – prognozy
Sytuacja związana z pandemią koronawirusa odbiła się w pewnym stopniu na tempie implementacji nowoczesnych rozwiązań w fabrykach przyszłości. Sprzedaż robotów przemysłowych delikatnie spadła, a planowane inwestycje okazały się mniejsze niż w ubiegłych latach. Nie oznacza to jednak zahamowania na rynku robotów przemysłowych. Wręcz przeciwnie – kolejne lata powinny przynieść absolutny rozkwit tego obszaru – wraz z powrotem do bieżącego funkcjonowania i „odmrażaniem” kolejnych branż, które korzystają z możliwości robotyki.
W dłuższej perspektywie warto także zauważyć, że pandemia okazała się w pewien sposób czynnikiem wpływającym na rozwój nowych technologii i usprawnianie procesów cyfryzacji firm produkcyjnych. Mimo niższych od oczekiwanych liczb kupowanych maszyn, ich wartość i efektywność stopniowo wzrastają. Liczą się bowiem coraz bardziej wydajne, funkcjonalne systemy, a nie jednozadaniowe urządzenia.
Ciągłe zmiany prowadzą bowiem do tworzenia się całkowicie nowych modeli biznesowych. Coraz bardziej ważne okazują się rozwiązania optymalizujące pracę, dlatego przedsiębiorstwa chętnie implementują do fabryk nowe technologie. Co więcej – w nowoczesnej fabryce, na jednej linii produkcyjnej może ze sobą współpracować wiele zróżnicowanych autonomicznych maszyn. Ich wzajemne działanie oraz wsparcie ze strony człowieka przynosi najlepsze efekty.
W przyszłości najprawdopodobniej na znaczeniu jeszcze bardziej zyskają pojazdy elektryczne. Dzięki wyposażeniu ich w czujniki i odpowiednie oprogramowanie, jest to niezwykle efektywny, niezależny od człowieka środek transportu. Poza tym tego typu maszyny świetnie współgrają z innymi urządzeniami, tworząc wydajną całość. Nie sposób zapomnieć też o tym, że autonomiczne pojazdy elektryczne mogą być bezpieczniejsze i przyjaźniejsze dla środowiska, niż do tej pory stosowane tradycyjne rozwiązania.
Artykuł powstał na podstawie raportu International Federation of Robotics z 2020 roku. Pełna treść dostępna na tej stronie.