Treści
Przyszłość sztucznej inteligencji w produkcji – kryzys nic nie zmienia!
Przyszłość sztucznej inteligencji w produkcji – kryzys nic nie zmienia!
Rok 2020 był bardzo ciężki dla ogromnej liczby firm produkcyjnych. W wielu przypadkach zauważalne były spadki produkcji i prawdziwa „walka o przetrwanie”. Okazuje się jednak, że nie dotyczyło to wszystkich podmiotów. Jak bowiem pokazują badania, fabryki przyszłości korzystające ze sztucznej inteligencji mają się nad wyraz dobrze!
Inwestycje w sztuczną inteligencję nieustannie rosną
Jak możemy wyczytać z raportu PwC, amerykańskie przedsiębiorstwa bez przerwy inwestują w sztuczną inteligencję. Mimo trudnej sytuacji na świecie spowodowanej pandemią koronawirusa, aż 52% amerykańskich firm produkcyjnych w ostatnich miesiącach zwiększyło wydatki na rozwój nowych technologii. W fabrykach przyszłości dostrzeżono bowiem, że właśnie w tak trudnych sytuacjach, wsparcie ze strony nowoczesnych rozwiązań jest szczególnie istotne.
Co więcej, blisko 86% respondentów badania AI Predictions przeprowadzonego przez PwC uważa, że rok 2021 będzie przełomowy w sferze zwiększających się możliwości sztucznej inteligencji. W związku z tym 40% badanych przedsiębiorstw rozpoczęło nowe inwestycje, a drugie tyle zwiększyło dotychczasowe wydatki, dążąc do usprawnienia działania fabryk.
Sztuczna inteligencja przynosi realne korzyści
Wiele fabryk przyszłości wierzy w to, że sztuczna inteligencja może przyczynić się, po prostu, do polepszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. W obliczu pandemii COVID-19 pragnienia te jeszcze bardziej wzrosły. Wśród firm produkcyjnych korzystających ze sztucznej inteligencji, aż 25% spodziewa się wzrostu przychodów w najbliższym roku. Uwydatnia to bardziej optymistyczne nastawienie przedsiębiorstw implementujących nowe technologie.
W badaniu udało się także wykazać, że sztuczna inteligencja wpływa na jakość produkcji. W fabrykach przyszłości zauważalne są możliwości produkowania lepszej jakości produktów w stanowczo krótszym czasie i przy ograniczonych kosztach. A to umożliwia zbudowanie przewagi nad konkurencją i dotarcie do szerszego grona klientów.
Wśród urządzeń usprawniających pracę w fabrykach przyszłości można wskazać chociażby roboty Kawasaki. Wśród nich dostępne są urządzenia ułatwiające paletyzację serii CP i RD, usprawniające spawanie (seria BA oraz RA) czy duAro, wyposażone w dwa ramiona działające niezależnie od siebie.
Więcej klientów to więcej danych
Zwiększająca się liczba klientów pozwala zbudować szerszą bazę odbiorców. Na jej podstawie można natomiast pozyskać coraz więcej danych, tak bardzo istotnych w świecie przemysłu 4.0. Nie da się bowiem ukryć, że każde rozwiązanie oparte o nowe technologie funkcjonuje efektywnie tylko wtedy, gdy ma dostęp do odpowiedniej liczby informacji. A im ich więcej, tym działania bardziej skuteczne.
Większa ilość danych prowadzi bowiem do tworzenia bardziej rozbudowanych algorytmów. Na ich podstawie sztuczna inteligencja staje się jeszcze bardziej… inteligentna, korzystając z uczenia maszynowego. Zwiększające się możliwości pozwalają z kolei na tworzenie jeszcze bardziej zaawansowanych produktów, dopasowanych do potrzeb poszczególnych klientów. To zaś pozwala dotrzeć do coraz to szerszych grup odbiorców – i koło się zamyka.
Rok 2021 będzie dla AI jeszcze lepszy!
Według prognoz ekspertów PwC, w 2021 roku inwestycje w sztuczną inteligencje nabiorą jeszcze szybszego tempa. Wszystko zależy jednak od podejścia przedsiębiorstw do implementacji różnorodnych rozwiązań opartych o nowe technologie. Warto zwrócić uwagę choćby na wspomniane dane i ich standaryzację. Okazuje się bowiem, że samo zwiększanie liczby zbieranych informacji nie wystarczy. Istotna staje się ich jakość, możliwości analizy oraz integracji z dotychczas stosowanymi algorytmami.
Co więcej, nie da się ukryć, że inwestycje w sztuczną inteligencje mogą być niesamowicie kosztowne. W ich skład wchodzi bowiem nie tylko zakup technologii i wypracowanie know-how, ale także późniejsze koszty utrzymania i eksploatacji. Sporym wyzwaniem jest więc uświadomienie przedsiębiorcom, że początkowe nakłady zwracają się z nawiązką.
Garść trendów od ekspertów PwC
Najbliższe miesiące będą dla jednak sztucznej inteligencji niewątpliwie bardzo korzystne. Zwiększające się zainteresowanie ze strony fabryk przyszłości, coraz większe możliwości implementacji i integracji dotychczasowych rozwiązań oraz zmniejszające się ceny wdrożenia mogą przyczynić się do jeszcze powszechniejszego wykorzystania AI w firmach produkcyjnych. PwC wskazuje pięć głównych aspektów związanych z rozwojem sztucznej inteligencji:
- Wzrost inwestycji w sztuczną inteligencję jest pewny,
- Sztuczna inteligencja staje się strategicznym sojusznikiem pracowników, poprzez szybsze i lepsze decyzje,
- Zwiększa się odpowiedzialność i samodzielność sztucznej inteligencji,
- Sztuczna inteligencja wpływa na podnoszenie umiejętności pracowników,
- Rozwój sztucznej inteligencji nigdy się nie kończy, a implementacja usprawnień nieustannie przyspiesza.
To wszystko sprawia, że sztuczna inteligencja jest postrzegana za niesamowicie przyszłościową technologię. Już dziś paleta jej zastosowań w produkcji jest niezwykle szeroka, a z biegiem czasu możliwości będą się jedynie zwiększać. Rok 2021 będzie zatem dla firm produkcyjnych niezwykle intensywnym okresem – nie tylko z racji kolejnych pandemicznych wyzwań, ale także z powodu konieczności nadążania za technologicznymi innowacjami z obszaru AI.