Treści
Przemysł 4.0 na rynku opakowań – jak HMI i SCADA wspierają logistykę?
Przemysł 4.0 na rynku opakowań – jak HMI i SCADA wspierają logistykę?
Digitalizacja przedsiębiorstw w ramach przemysłu 4.0 kojarzy się często głównie z implementacją systemów unowocześniających produkcję i usprawniających pracę. Warto jednak pamiętać, że wdrażanie nowych technologii w firmach produkcyjnych ma zazwyczaj szerszy wymiar. Obejmuje nie tylko etapy wytwarzania produktów, ale także chociażby efektywnego pakowania wyrobów gotowych.
Branża farmaceutyczna wyznacza trendy!
Już od wielu lat w kontekście trendów w technologiach opakowań prym wiedzie branża farmaceutyczna. Jest to poniekąd wymuszone kwestiami bezpieczeństwa i jakości, które są stawiane przed firmami produkującymi leki. Szczególne znaczenie ma także różnorodność produktów, która wymusza konieczność elastycznego podejścia do rodzajów, wielkości opakowań i sposobów ich otwierania.
Część dobrych praktyk i innowacji z branży farmaceutycznej jest przenoszonych do innych sektorów. Niektóre technologie są powielane na przykład przy pakowaniu żywności, kosmetyków czy napojów.
Kluczem jest automatyzacja i elastyczność maszyn
Aby metody pakowania produktów były wystarczająco efektywne, konieczne jest wdrażanie specjalnych, dostosowanych do tego celu maszyn. Istotna jest wysoka automatyzacja pozwalająca na samodzielne działanie i nieprzerwaną pracę urządzeń. Ważne jest również zapewnienie czystości pakowania – przy produktach leczniczych, żywności czy kosmetykach brak zanieczyszczeń jest szczególnie ważny.
W celu usprawnienia pracy maszyny powinny także wyróżniać się elastycznością – i to w dwóch wymiarach. Przede wszystkim urządzenia powinny być sterowalne, dostępne w każdym miejscu i czasie. Pozwala to na szybkie dostosowywanie działania w zależności od potrzeb konkretnej partii produktów. Oprócz tego ważna jest możliwość szybkiej zmiany rodzaju i rozmiaru opakowań. Przy zróżnicowanej produkcji takie zdolności adaptacji mocno usprawniają działanie.
Nowoczesne urządzenia pozwalają na zdalne sterowanie oraz śledzenie działania na każdym z etapów. Umożliwia to zachowanie pełnej kontroli i funkcjonalności, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości pakowania (z uwzględnieniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa).
SCADA i HMI – oprogramowanie także dla logistyki
Stosowanie nowoczesnych rozwiązań wymusza implementację dopasowanego do tego celu oprogramowania. W obszarze logistyki i opakowań świetnie sprawdzają się systemy SCADA oraz HMI. Oba pozwalają na szybki wgląd w stan pracy urządzeń z możliwością alarmowania w przypadku wystąpienia nieprawidłowości. Ich kluczowym zadaniem jest bowiem przekazywanie informacji w czasie rzeczywistym oraz prezentowanie ich w sposób zrozumiały dla człowieka.
Jakie są natomiast różnice między tymi systemami? SCADA jest oprogramowaniem nadrzędnym, kontrolującym cały czas proces produkcji. Całość jest cały czas dostępna do podglądu, a najważniejsze informacje mogą być wyświetlane na dedykowanych monitorach. Rolą HMI jest z kolei przekazywanie informacji między maszynami. Możliwości kontroli narzędzia przez człowieka w tym przypadku są jednak nieco mniejsze.
Warto również zauważyć, że systemy SCADA i HMI w połączeniu z zestawem maszyn wchodzą w skład urządzeń Internetu Rzeczy, tak kluczowego dla przemysłu 4.0. Aby ich praca była w pełni efektywna, zbierane dane są kumulowane i przetwarzane nie na lokalnych serwerach, lecz przede wszystkim w chmurach obliczeniowych. Ułatwia to także integrowanie różnych systemów i maszyn we wszystkich etapach produkowania, pakowania i transportowania produktów.
Jak wdrożyć technologię w procesy pakowania?
Jak widać, sam zakup odpowiednich maszyn do pakowania nie wystarczy. Najbardziej efektywnym sposobem na implementację rozwiązań HMI i SCADA w fabryce przyszłości jest wybór sprawdzonego oprogramowania integrującego każdy z elementów w jedną spójną całość. Jednym z takich systemów jest AVEVA Edge.
AVEVA Edge to prosty w obsłudze system zaprojektowany dla małych i średnich infrastruktur działających w oparciu o HMI i SCADA. Koncentruje w jednym miejscu wszelkie niezbędne dane na temat pracy urządzeń – dając pełny podgląd, a także alarmując w razie wystąpienia nieprawidłowości. Dlatego też świetnie sprawdzi się w logistyce i przygotowywaniu opakowań. Pozwala bowiem w stanowczo łatwiejszy sposób sprostać wymaganiom bezpieczeństwa i czystości przy jednoczesnym zwiększeniu szybkości działania. Warto też zauważyć, że maszyny do pakowania połączone z systemem AVEVA Edge mogą wchodzić w skład większych infrastruktur, razem z innymi urządzeniami przemysłowego Internetu Rzeczy, ułatwiając zarządzanie całością w jednym miejscu.
Wśród funkcjonalności systemu AVEVA Edge można znaleźć przejrzystą wizualnie aplikację z rozbudowanymi animacjami, ochronę za pomocą hasła każdego z obiektów czy zapewnienie trzech rodzajów dostępu zdalnego. Z technicznych rzeczy warto wspomnieć o wygodnej obsłudze dedykowanych interfejsów, możliwości łatwego eksportowania raportów czy prostej łączności z bazami danych. Więcej informacji o możliwościach i funkcjach AVEVA Edge znajdziecie na dedykowanej stronie.