Treści
Postaw na rozwiązanie wielofunkcyjne – paletyzacja trzy w jednym
Postaw na rozwiązanie wielofunkcyjne – paletyzacja trzy w jednym
Jak racjonalnie wykorzystać ograniczoną przestrzeń by zwiększyć efektywność procesu intralogistycznego? Nowatorskie podejście do elastyczności pokazujemy na przykładzie firmy ArctosCreme, gdzie system paletyzacji obsługuje trzy znacząco różne opakowania wyrobu końcowego na jednym stanowisku.
ArctosCreme to działający pod Poznaniem zakład produkcyjny, jeden z największych producentów fondantów w Europie. Te wodne pomady cukrowe wykorzystywane są do produkcji różnych rodzajów słodyczy. Świetnie sprawdzają się jako baza do nadzień w pralinach, batonach i czekoladach. Można dodawać do nich barwniki, aromaty, koncentraty owocowe, alkohol.
Branża cukiernicza wciąż się rozwija, ale też jest silnie konkurencyjna, co oznacza, że kierownicy produkcji, logistyki, utrzymania ruchu, menedżerowie produktu, a także prezesi firm takich jak ArctosCreme stale poszukują zaawansowanych rozwiązań w zakresie produkcji, składowania czy transportu. Potrzebują ich, by utrzymać pozycję rynkową, by nie tylko zwiększać wydajność procesu, ale też ułatwić przepływ materiałów oraz integrację i współdziałanie wszystkich systemów na terenie zakładu produkcyjnego. Szczególnie tych, które dotyczą planowania transportu, przepływu towarów oraz pomagają zarządzać zapasami magazynowymi.
Wybór i zastosowanie konkretnych rozwiązań zawsze wymagają jednak rozważnego podejścia z uwzględnieniem specyfiki danego zakładu produkcyjnego. To podejście widać wyraźnie na przykładzie uruchomienia nowego stanowiska do paletyzacji zaprojektowanego w taki sposób, by jedno gniazdo paletyzujące, wyposażone w robota Kawasaki RD080N i specjalnie zaprojektowany chwytak mogło układać na paletach produkt końcowy zapakowany do trzech rożnych typów opakowań: kartonu klapowego, wiadra lub skrzynki. Dodatkowo gniazdo zapewnia owijanie palet perforowaną folią stretch i dostarczenie ich ciągiem transportowym prosto do odbioru przez wózek widłowy czy robota mobilnego.
Do tej pory czynności zautomatyzowane przez to stanowisko były wykonywane ręcznie. Kilku pracowników w czasie jednej zmiany umieszczało na paletach kilkanaście ton towaru. Nowe stanowisko pozwala odciążyć ich w tej męczącej pracy, a czasem sprawić, że obsługa stanowiska jest w ogóle możliwa (cała branża produkcyjna zmaga się z niedoborem rąk do pracy). Automatyzacja końcówki linii produkcyjnej sprawia, że cała produkcja prowadzona jest w sposób optymalny, w modelu end to end (EtE® flow).
Intralogistyka – krwioobieg zakładu produkcyjnego
Jak działa to nowe stanowisko i gdzie dokładnie pojawiają się korzyści? Produkty, a więc fondanty zapakowane do specjalnych wiader, plastikowych skrzynek lub kartonów zjeżdżają z linii produkcyjnej. Po spakowaniu przechodzą kontrolę jakości i podjeżdżają pod stanowisko paletyzacji. Ramię robota ze specjalnym chwytakiem układa towary na paletach niezależnie od opakowania w jakim się znajdują. W przypadku wiader inteligentny system dba o to, by pojemniki były ustawione logotypem na zewnątrz, tak by od razu było wiadomo jaki towar jest na palecie i tak, aby był widoczny logotyp producenta. Oraz by rączka wiaderka była w odpowiedniej orientacji, ułatwiającej jego wyjmowanie. Układanie kartonów i skrzynek jest pod tym względem nieco prostsze, ale też wymaga precyzji. Poszczególne warstwy opakowań przedzielane są przekładkami. Stanowisko jest wyposażone w magazynek takich przekładek, które są w zasięgu robota, tak aby praca odbywała się w trybie ciągłym.
Robot Kawasaki RD080N został wybrany do paletyzacji opakowań, ponieważ to jednostka szczególnie dobrze sprawdzająca się w halach produkcyjnych o ograniczonej przestrzeni. Udźwig umożliwia przenoszenie przedmiotów o wadze do 80 kg, a duża prędkość przekłada się na wydajność systemu. Jest to idealny robot do końcówek linii produkcyjnych, a więc do zadań takich jak paletyzacja czy pakowanie.
Chwytak robota to specjalnie zaprojektowana, unikalna konstrukcja. Pobieranie przekładek oraz zaklejonych kartonów tekturowych odbywa się za pomocą systemu pneumatycznego. Chwytanie skrzynek oraz wiader możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalnego mechanicznego układu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku paletyzacji wiader, ponieważ ten sposób pobierania zabezpiecza wieko przed przypadkowym otwarciem i umożliwia bezpieczne odłożenia wiadra na stos.
Chwytak pobiera trzy różne rodzaje produktów oraz przekładki zapewniając przy tym założoną wydajność oraz bezpieczeństwo dla paletyzowanych produktów. Same palety wydawane są automatycznie ze automatycznego magazynka, a podajniki rolkowe transportują je do stacji paletyzacji. Produkty ułożone na palecie EURO zgodnie z wybranym schematem przejeżdżają do stacji owijania automatycznego. Może ona owijać zarówno palety spakowane przez robota, jak i te przygotowane ręcznie przez pracowników, pod warunkiem, że przejdą kontrolę jakości.
System ma też opcję owijania palet folią perforowaną. Dzięki jej wykorzystaniu produkt, który ma podwyższoną temperaturę może oddawać ciepło, a para nie skrapla się na folii.
System został podzielony na dwie strefy bezpieczeństwa, aby ograniczyć czasy przestojów całego stanowiska, związane z obsługą operatorską:
- stanowisko zrobotyzowane wraz z podawaniem palety,
- stanowisko owijania i wyjście palety do odbioru przez operatora wózka widłowego.
W praktyce oznacza to, że zatrzymanie owijarki nie zakłóca pracy robota i odwrotnie. Zatrzymanie robota nie wpływa na pracę stacji owijania.
ASTOR jest dostawcą i generalnym wykonawcą systemów intralogistycznych. Automatyzacja procesów wewnątrzzakładowych i dobór odpowiednich rozwiązań pomagają spełniać oczekiwania firm produkcyjnych.
Systemy intralogistyczne są projektowane według indywidualnych wymagań i potrzeb przedsiębiorstwa. Dzięki modułowej konstrukcji dostarczane rozwiązania intralogistyczne mogą być łatwo rozbudowywane wraz z rozwojem firmy. Rozwiązanie tego typu może sprawdzać się w branży spożywczej, ale też wszędzie tam, gdzie produkt transportowany jest w opakowaniach różnego kształtu i rozmiaru.
Podsumowanie korzyści:
- Efektywnie wykorzystanie niewielkiej przestrzeni hali produkcyjnej.
- Zwiększenie wydajności całego procesu produkcji dzięki podejściu end to end.
- Automatyzacja pracy uciążliwej dla człowieka, w warunkach niedoborów rąk do pracy.
- Usprawnienie transportu wewnątrzzakładowego, a tym samym całego procesu produkcji.
Najważniejsze wyzwania:
- Konieczność zbadania specyfiki zakładu produkcyjnego przed zaprojektowaniem nowego stanowiska do paletyzacji.
- Dostępna przestrzeń do zabudowy w pełni automatycznego systemu paletyzacji.
- Paletyzacja jednym narzędziem robota wielu różnych opakowań, zgodnie z wytycznymi naszego Klienta.
- Potrzeba dostosowania typu robota, palet, przekładek i opakowań do produkowanego asortymentu.
- Zaprojektowanie chwytaka pobierającego trzy rodzaje produktów: wiadra, kartony i skrzynie.