Treści
Ostatnie metry – jak usprawnić transport wewnętrzny w przedsiębiorstwie
Ostatnie metry – jak usprawnić transport wewnętrzny w przedsiębiorstwie
Automatyzacja transportu towarów na końcówkach linii produkcyjnych zwiększa efektywność fabryki.
Nawet jeśli łącze internetowe wykorzystuje światłowód, jego przepustowość będzie niewielka, gdy przesył danych pomiędzy routerem a komputerem ma znacznie gorsze parametry. Nawet jeśli towar z magazynu jedzie do centrum logistycznego szybkim pociągiem, nie dotrze do klienta końcowego na czas, jeśli kurier wiozący go w następnym etapie jedzie rowerem po wyboistych, lokalnych drogach.
To różne warianty tzw. zasady ostatniej mili, która obowiązuje także w kontekście produkcyjnym i transporcie wewnątrzzakładowym.
Nawet jeśli sama linia produkcyjna jest wydajna, nie będzie funkcjonować optymalnie, jeśli odbiór towarów, pakowanie i etykietowanie będą realizowane w sposób niewydajny. Jest jednak sposób by się przed tym ustrzec, to wykorzystanie specjalnych zrobotyzowanych stanowisk.
Obecnie w wielu zakładach produkcyjnych odbiór towaru z końcówek linii produkcyjnych odbywa się w sposób tradycyjny i daleki od doskonałości. Palety z towarami odbierane są za pomocą wózków czołowych sterowanych przez operatora, ustawione na nich towary są ręcznie owijane folią zabezpieczającą je na czas transportu, ręcznie etykietowane i następnie wózkiem widłowym przewożone do magazynu.
Proces ten jest czasochłonny, wymaga zaangażowania wielu osób, co jest szczególnym problem w zakładach zmagających się z niedoborami kadrowymi. Mogą pojawić się uszkodzenia, wynikające z nieprecyzyjnego ustawienia towarów na palecie czy innych błędów ludzkich. Alternatywą jest inteligentne usprawnienie transportu wewnętrznego na końcówkach linii produkcyjnych, co może przełożyć się na poprawę pracy całego przedsiębiorstwa. System paletyzacji jest jednym z elementów, który można usprawnić.
Robot paletyzujący odbiera towary z linii produkcyjnej i układa na paletach. Dzięki powtarzalności jego ruchów i przewidywalności, ryzyko uszkodzenia towaru jest minimalne. Transporter rolkowy przesuwa towar do specjalnego stanowiska, gdzie również w sposób automatyczne realizowane jest owijanie folią. Automatycznie wybierany jest właściwy program owijania, dostosowany do rozmiarów towaru. W kolejnym kroku towar jest, etykietowany a etykieta jest weryfikowana. Następnie towar na palecie jest pobierany przez mobilnego robota AMR i przewożony do magazynu. Każdy etap transportu wewnętrznego jest rejestrowany, co pozwala następnie analizować dane i dalej optymalizować proces.
Nowoczesna intralogistyka przekłada się na poprawę efektywności całej produkcji. Automatyzacja procesu pomaga efektywnie zarządzać zleceniami produkcyjnymi i dostosować się do dynamicznych wymagań rynku.
Tego rodzaju system transportu wewnątrzzakładowego może być sporym ułatwieniem dla inżynierów usprawniających procesy produkcyjne, specjalistów ds. logistyki wewnętrznej czy procesów magazynowych.
Do głównych korzyści zaliczyć można:
- Skrócenie czasu transportu towaru do magazynu
- Zwiększenie bezpieczeństwa ludzi dzięki dużej przewidywalności pracy systemu
- Rozwiązanie problemów kadrowych, w zakładach, w których brakuje rąk do pracy
- Zapewnienie stałej, przewidywalnej wydajności przy pracy w systemie 24/7
Korzyści biznesowe:
System obsługi wewnątrzzakładowej może ułatwić także pracę dyrektorom czy kierownikom produkcji, ponieważ niesie ze sobą szereg korzyści biznesowych:
Obniżenie kosztów produkcji
Optymalizacja procesów wiąże się nieodłącznie z ograniczeniem zbędnych wydatków w obszarach takich jak transport, magazynowanie czy obsługa klienta.
Zwiększenie elastyczności
Lepsza obsługa transportu wewnętrznego pozwala sprawniej dostosowywać się do zmiennego zapotrzebowania na towary i szybciej reagować na zmieniające się potrzeby klientów.
Skrócenie czasu dostawy do klienta
Sprawniejszy transport z linii produkcyjnej do magazynu oznacza, że towar szybciej dociera też do klientów, co buduje ich lojalność.
Ograniczenie kosztów związanych z wadliwymi produktami
Automatyzacja produkcji na jej ostatnim etapie pozwala zmniejszyć ryzyko błędu ludzkiego, a tym samym zwiększa prawdopodobieństwo dostarczenia do klientów produktu bezusterkowego.
Zapewnienie ciągłości procesów biznesowych
Automatyzacja sprawia, że ryzyko przestojów, a tym samym zaburzenia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa jest niewielkie.
Usprawnienie końcówek linii produkcyjnych, dostarczenie odpowiednio zapakowanego i oznaczonego towaru do magazynu końcowego w szybki i bezpieczny sposób to ważny element produkcji. Często potrzeba wkomponować taki system w realia zakładu. Planując proces od początku do końca należy zadbać, by wszystko znalazło się we właściwym miejscu, czasie i w odpowiedniej ilości.
Systemy intralogistyczne są projektowane według indywidualnych wymagań i potrzeb przedsiębiorstwa. Dzięki modułowej konstrukcji dostarczane rozwiązania intralogistyczne mogą być łatwo rozbudowywane wraz z rozwojem firmy.