Treści
Nowoczesna intralogistyka w Fabrykach 4.0
Nowoczesna intralogistyka w Fabrykach 4.0
Intralogistykę można zastosować praktycznie w każdej fabryce, która chce „iść z duchem czasu”, usprawniając organizację pracy. Dzięki połączeniu człowieka, maszyn i odpowiednich technologii możemy osiągnąć spektakularne efekty, przyczyniające się do ułatwienia licznych procesów wewnątrz firmy. Można więc rzec, że nowoczesna intralogistyka to integralny element Fabryk 4.0.
Różne wymiary automatyzacji
Dzięki zastosowaniu w fabrykach autonomicznych robotów MiR jako elementu nowoczesnej intralogistyki można usprawnić wiele czynności do tej pory wykonywanych przez człowieka. Należą do nich między innymi:
- Transport wyrobów gotowych
- Transport elementów na stanowiska montażowe
- Dostarczanie półproduktów do maszyn lub linii produkcyjnych
- Transport międzyoperacyjny
Każdy z tych procesów można niemal całkowicie zautomatyzować wykorzystując do tego celu autonomiczne roboty mobilne. Dzięki oprogramowaniu i synchronizacji z siecią innych urządzeń połączonych ze sobą, jest to sposób na skuteczne zastąpienie wysłużonych już wózków widłowych czy nawet robotów AGV.
Różnice między robotami AMR a AGV
Wydawać by się mogło, że już roboty AGV (Automated Guided Vehicle) w wystarczającym stopniu usprawniają pracę fabryki. Warto jednak uświadomić sobie kilka charakterystycznych cech odróżniających je od nowoczesnych robotów AMR (Autonomous Mobile Robot).
Przede wszystkim, roboty AMR działają w pełni samodzielnie i automatycznie dostosowują trasę przejazdu korzystając z danych otrzymywanych z otoczenia. Roboty AGV potrzebują z kolei nieco więcej uwagi. Należy je odpowiednio zaprogramować lub wyznaczyć im trasę przejazdu, na przykład za pomocą pasków magnetycznych. Pojawia się także problem w przypadku wystąpienia przeszkód na trasie przejazdu – taki robot nie będzie w stanie sobie z nią poradzić.
Inaczej jest z robotami AMR, które działają bardzo elastycznie i na bieżąco monitorują pokonywaną drogę. Sprzyja to także bezpieczeństwu, ponieważ urządzenie jest w stanie ominąć każdy pojawiający się przedmiot, a nawet przechodzące w polu pracy osoby.
Roboty AMR okazują się także stanowczo tańsze w eksploatacji. Unikamy bowiem każdorazowych, dość kosztownych modyfikacji trasy pracy, co jest konieczne w przypadku robotów AGV. To także niewątpliwa oszczędność czasu potrzebnego na wdrażanie zmian. Nowoczesne roboty AMR każdą zmianę zaadaptują w ułamku sekundy bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka.
MiR Fleet sposobem na zarządzanie flotą robotów AMR
Nie sztuką jest korzystanie z jednego robota. Prawdziwe wyzwania zaczynają się pojawiać w przypadku konieczności jednoczesnego zarządzania kilkoma urządzeniami. Z robotami AMR jest to jednak proste, m.in.: dzięki systemom MiR Fleet.
MiR Fleet pozwala na jednoczesne monitorowanie i sterowanie wieloma robotami AMR. Większość działań jest jednak realizowanych w pełni automatycznie. Algorytmy samodzielnie zdecydują, który robot wykona konkretne zadanie oraz jakich modułów użyje w tym celu. Stanowczo ułatwia to zarządzanie całą flotą, stawiając na rozwiązania efektywne, a jednocześnie nieangażujące w tym celu dedykowanych pracowników.
Agilox One – robot do zadań specjalnych
Podstawowym zadaniem robotów MiR jest przenoszenie konkretnych ładunków z punktu A do punktu B. Czasem to jednak za mało. Rozwiązaniem może być robot Agilox One, który ma jeszcze więcej, w pełni autonomicznych możliwości.
Wyróżnikiem Agilox One jest możliwość podnoszenia palet z załadunkiem o maksymalnej wadze wynoszącej nawet 1 tonę. Urządzenie charakteryzuje się całkowitą swobodą ruchu oraz pełną gotowością do pracy w każdym momencie. Robot jest także prosty w instalacji, a do działania nie potrzebuje żadnych innych, dodatkowych modułów czy maszyn. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby włączyć Agilox One do jednej floty, chociażby z robotami MiR.
Fabryka 4.0 pełna danych
Działanie każdego z autonomicznych robotów może być na bieżąco momencie monitorowane. Dzięki zastosowaniu inteligentnych systemów oraz zapewnieniu łączności z serwerem pracownicy mają dostęp do podstawowych informacji na temat sposobu pracy urządzenia.
Wśród danych zbieranych przez systemy można znaleźć czas pracy, podgląd na żywo trasy przejazdu czy analizę miejsc, w których roboty z floty pojawiają się najczęściej. Pozwala to nie tylko utrzymywać wysoki poziom kontroli nad posiadanymi urządzeniami, ale także daje możliwość przeanalizowania pracy robotów pod kątem zapewnienia jeszcze większej optymalizacji działania. Być może część procesów można rozłożyć inaczej w czasie, skrócić trasę przejazdu lub zwiększyć obciążenie poszczególnych urządzeń – takie informacje pojawiają się w dedykowanej aplikacji.
Automatyzacja przyszłością fabryk 4.0
Zastosowanie robotów, takich jak MiR czy Agilox One może przynieść wiele korzyści dla przedsiębiorstwa. Zarówno materialnych (poprzez oszczędności przy konieczności wykonania modernizacji) jak i niematerialnych (takich jak skrócony czas pracy, większe możliwości udźwigu czy zmniejszoną konieczność ingerencji człowieka w wykonywane przez robota zadania).
Przyszłość może przynieść jeszcze więcej usprawnień. Prawdopodobnie przyszłe roboty będą jeszcze bardziej niezależne, szybsze i mogące udźwignąć większe ładunki. Łącząc je z innymi sprzętami w ramach jednego ekosystemu można będzie zbudować potężną sieć urządzeń na miarę prawdziwej Fabryki 4.0.
Artykuł powstał na bazie webinaru „Nowoczesna intralogistyka w Fabrykach 4.0”.