Treści
Jak zapewnić bezpieczeństwo sieci 5G?
Jak zapewnić bezpieczeństwo sieci 5G?
Budowa sieci 5G stawia przed nami liczne wyzwania. Wprowadzenie nowej technologii wymaga bowiem zastosowania usprawnień i zmian w funkcjonowaniu dotychczas stosowanych systemów. Jedną z nich jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa licznie przesyłanych danych, co cały czas wśród wielu osób budzi wiele kontrowersji.
Prace nad bezpieczeństwem sieci 5G w UE trwają od ponad roku
Debaty na temat bezpieczeństwa danych w sieci 5G zaczęły się w marcu 2019 roku. Dyskusja była tym bardziej intensywna, że coraz mocniej zaostrzał się konflikt Stanów Zjednoczonych z Chinami, wynikający z podejrzeń nieautoryzowanego uzyskiwania poufnych danych przez drugą ze stron sporu. W przypadku implementacji sieci 5G, której podstawą jest łączność z wieloma urządzeniami jednocześnie, ryzyko wycieku informacji jest jeszcze większe.
12 marca 2019 Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą zagrożeń bezpieczeństwa wynikających ze zwiększającego się udziału chińskiej technologii w państwach Unii Europejskiej. Efektem tego było wypracowanie procedur obowiązujących podczas zamówień publicznych w ramach infrastruktury 5G. 10 dni później, Rada Europejska wyraziła poparcie dla przyjętych zasad, a już 22 marca Komisja Europejska wydała zestaw zaleceń, który dotyczył pożądanego poziomu bezpieczeństwa stosowanej technologii.
Jesienią 2019 roku został utworzony specjalny zespół poświęcony cyberbezpieczeństwu sieci 5G w ramach Grupy Współpracy NIS. Rezultatem pracy było zaprezentowanie skorygowanej unijnej oceny ryzyka związanej z bezpieczeństwem cyfrowym sieci 5G. Wynikało z niej, że nowa technologia zwiększa ryzyko ataków i potencjalnych słabych punktów infrastruktury.
Dwa kluczowe poziomy wyzwań
Ocena ryzyka bezpieczeństwa sieci 5G zaowocowała stworzeniem dwóch poziomów wyzwań związanych z wdrażaniem nowej infrastruktury. Są to:
- Wyzwania w wymiarze technologicznym, czyli konieczność stworzenia fizycznej, dopasowanej infrastruktury urządzeń. Musi ona zostać uzupełniona odpowiednim oprogramowaniem, pozwalającym w efektywny i bezpieczny sposób zarządzać połączonymi do sieci sprzętami;
- Wyzwania w wymiarze łańcucha dostaw, obejmujące konieczność zapewnienia stabilnego, szybkiego połączenia z siecią przez każde urządzenie. Konieczne jest także zapewnienie uniezależnienia łączności od zewnętrznych dostawców. Da to możliwość zmniejszenia ingerencji w przepływające za ich pośrednictwem dane.
Początek 2020 i nowe zalecenia
Komisja Europejska pod koniec stycznia 2020 roku wydała kolejne zalecenia pozwalające ustanowić ogólnie obowiązujące standardy bezpieczeństwa sieci 5G. Obejmowały one zbiór kluczowych środków strategicznych i technicznych przygotowanych na podstawie wcześniej zaprezentowanej skoordynowanej oceny ryzyka. Opracowane zostały także działania wspierające i plany ograniczania ryzyka. Miały one na celu przestrzeganie przyjętych norm poprzez badania i audyty.
Inne instrumenty i narzędzia zapewniające bezpieczeństwo sieci 5G
Poza podstawowymi działaniami i normami przyjętymi przez Unię Europejską, opracowano szereg innych narzędzi i instrumentów pozwalających chronić dane w ramach infrastruktury sieci 5G. Wśród nich znajdują się:
- Unijne ramy telekomunikacyjne obejmujące zobowiązanie państw członkowskich do zapewnienia integralności i bezpieczeństwa publicznych sieci. Istotne jest także posiadanie odpowiednich środków pozwalających zarządzać ryzykiem naruszenia tych norm. Ważne jest też to, że w ramach telekomunikacyjnych zapewnione są wyższe uprawnienia organów krajowych do egzekwowania wspólnie wypracowanych ustaleń od operatorów telekomunikacyjnych
- Europejski kodeks łączności elektronicznej, w ramach którego wprowadzono nowe definicje i reguły dotyczące bezpieczeństwa sieci oraz sposobów reagowania w razie jego naruszenia
- Dyrektywa w sprawie bezpieczeństwa sieci i informacji, która wymusza na dostawcach usług stosowanie przyjętych norm bezpieczeństwa.
- Akt o cyberbezpieczeństwie, tworzący ramy dla europejskich systemów certyfikacji. Określa konieczność zastosowania odpowiednich systemów w produktach, procesach i usługach powiązanych z infrastrukturą nowowdrażanej sieci
- Mechanizm monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych wspierający sposób wymiany informacji na temat podejmowanych przedsięwzięć. Ma to na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości już na wstępnych etapach podejmowanych inwestycji.
Jak widać, narzędzi, reguł i ustaleń w kontekście zapewniania bezpieczeństwa sieci 5G jest już teraz bardzo dużo. Nie ma jednak wątpliwości, że w najbliższym czasie może pojawić się ich jeszcze więcej.
Sieć 5G to przyszłość globalnej infrastruktury łączności, która może okazać się rewolucją w sektorze prywatnym i biznesowym. Tym bardziej niesamowicie ważne jest to, żeby wszelkie regulacje były starannie dopracowane i nie powodowały jakichkolwiek wątpliwości. Zapewnienie bezpieczeństwa jest więc kluczowe dla wyeliminowania wszelkich obaw o przepływające przez sieć 5G dane, jednocześnie pozwalając w pełni wykorzystywać jej ogromny potencjał.
Materiał powstał na podstawie raportu „5G. Szanse, zagrożenia, wyzwania”.