Treści
Jak uprościć wdrożenie automatyzacji?
Jak uprościć wdrożenie automatyzacji?
Proces implementacji nowych technologii zazwyczaj wiąże się z obawami o wysoki poziom skomplikowania zmian. Część przedsiębiorstw właśnie przez to porzuca pomysł automatyzacji fabryki już na etapie rozważania dostępnych rozwiązań. Unowocześnianie firmy może być jednak stanowczo prostsze, niż się wydaje!
Zalet automatyzacji jest wiele
Wdrożenie automatyzacji w firmie produkcyjnej może przynieść wiele korzyści dla samego przedsiębiorstwa. Maszyny potrafią bowiem wykonać niektóre czynności szybciej i dokładniej niż człowiek, niższe są także koszty utrzymania.
To także szansa na odciążenie pracowników z najbardziej mozolnych, powtarzalnych czynności. Dzięki temu człowiek może zająć się bardziej ambitnymi, twórczymi czynnościami, takimi jak konfigurowanie nowych maszyn, montaż części czy tworzenie nowego oprogramowania. Robot z powodzeniem zajmie się resztą.

Mimo dużej dostępności robotów, które są gotowe do pracy od razu po pojawieniu się w fabryce, proces wdrażania ich do bieżących działań bywa bardziej skomplikowany. Kluczem jest udana integracja wielu urządzeń w jeden system, który będzie w stanie współpracować i działać bez konieczności ingerencji człowieka.
Z pomocą przychodzą dane
Myśląc o automatyzacji, wiele osób od razu wyobraża sobie dziesiątki samodzielnie działających robotów. To jest jednak tylko część rzeczywistego obrazu robotyzacji. Urządzenia nie mogłyby ze sobą współpracować, gdyby nie dostęp do danych.
Automatyzacja staje się możliwa dopiero wtedy, gdy roboty generują i otrzymują informacje o wzajemnym działaniu. Takie dane powinny być ciągle aktualizowane i używane przez każde urządzenie, pozwalając tym samym na nieustanną, skoordynowaną pracę.
Jaka jest więc podstawowa zasada w planowaniu skutecznej automatyzacji przedsiębiorstwa? Przede wszystkim, należy zadbać o wspomniany dostęp do danych. Każda nowo wdrażana maszyna powinna nie tylko działać samodzielnie, ale także musi być dostosowana do pracy łącznie z innymi urządzeniami.

Dobrze zadbać o dobór maszyn w taki sposób, aby mogły integrować się w jeden system. Uzyskiwanie danych od każdego urządzenia w ramach osobnych systemów stanowczo utrudnia proces automatyzacji. Dużym uproszczeniem jest więc dobór sprzętów możliwych do podłączenia w jedną, uzupełniającą się infrastrukturę.
Inteligentna automatyzacja nowoczesnych przedsiębiorstw
Dbając o wysoki poziom automatyzacji, sam dobór urządzeń nie wystarczy. Nawet jeśli z powodzeniem wymieniają one między sobą dane, dla pełnej efektywności warto wdrożyć oprogramowanie, które pozwoli na samodzielne podejmowanie niektórych decyzji w kontekście bieżącej pracy.
W każdej fabryce czasami mogą pojawić się nagłe sytuacje wymagające szybkiej reakcji. Może to być awaria, pojawienie się przeszkody na torze pracy czy chociażby uszkodzenie któregoś z komponentów, nad którym pracują maszyny. Wtedy nieocenione stają się technologie pozwalające na w pełni autonomiczne podejmowanie najbardziej istotnych decyzji.
Takie działania umożliwiają utrzymanie ciągłości produkcji bez zbędnych przestojów. Dzięki adaptacji do bieżącej sytuacji możliwe staje się niemal całkowite powierzenie konkretnych zadań maszynom. Ingerencja człowieka nie będzie konieczna, nawet w przypadku wystąpienia problemów.

Warto stawiać na sprawdzone rozwiązania
Implementując w fabryce nowe rozwiązania, warto rozważać przede wszystkim te, które zostały już przetestowane w rynkowych realiach. Taka praktyka gwarantuje większe bezpieczeństwo i zwiększa prawdopodobieństwo bezproblemowej pracy.
To ponadto sposób na usprawnienie procesu automatyzacji fabryki. Decydując się na sprawdzone urządzenia, nie narażamy się na ryzyko pojawiania się błędów w oprogramowaniu i działaniu. Umożliwia to także szybszą implementację wielu maszyn bez konieczności weryfikowania ich działania.
Z drugiej strony warto zadbać o to, by implementowany system można było z powodzeniem rozszerzyć o kolejne elementy. Z biegiem czasu i wraz z rozwojem przedsiębiorstwa może pojawić się potrzeba dołączenia do systemu kolejnych rozwiązań. Istotna jest więc weryfikacja możliwości dodawania nowych maszyn i łączenia ich ze sobą.
Jednymi z robotów autonomicznych, które można w łatwy sposób zaimplementować w przedsiębiorstwie, są urządzenia MiR. Są to maszyny usprawniające intralogistykę. W portfolio można znaleźć wiele różnych modeli odpowiadających różnym potrzebom. Mogą one z powodzeniem przenosić, przewozić, przeciągać i unosić zarówno małe, jak i stanowczo większe ładunki.

Roboty MiR można łączyć z innymi maszynami i w konsekwencji jeszcze bardziej zwiększać funkcjonalność fabryki. Mogą to być roboty Kawasaki przydatne w procesach produkcyjnych, takich jak paletyzacja, spawanie, zgrzewanie, malowanie, klejenie, mycie czy obsługa maszyn. Przydatne mogą się okazać także roboty Epson dostosowane do przenoszenia, pakowania i montowania produktów.