Treści
Jak rozwijać kompetencje specjalistów – by mieć zakład pełen inżynierów 4.0? Czy szkolenia zawodowe wystarczą?
Jak rozwijać kompetencje specjalistów – by mieć zakład pełen inżynierów 4.0? Czy szkolenia zawodowe wystarczą?
Umiejętność adaptowania się do zmian i rozwój umiejętności miękkich to kluczowe kierunki rozwoju inżynierów w dobie Przemysłu 4.0. Przemyślany program rozwoju pracowników wciąż jest czymś niezbyt często spotykanym w polskich firmach z branży przemysłowej. Tylko 38% firm deklaruje takie działania. Czy jesteś w grupie 38% firm, które dbają o rozwój swoich inżynierów?
Inżynier 4.0 – czyli kto?
To człowiek do zadań specjalnych. Specjalista o unikatowych kompetencjach, bo potrafiący odnaleźć się w każdej, zwłaszcza nowej, sytuacji. Nabiera szczególnego znaczenia w zmieniającej się technologicznie rzeczywistości, określanej Przemysłem 4.0. Wymaga ona bowiem rozumienia i łączenia światów nowoczesnych technologii oraz przekładania ich na język korzyści biznesowych. Stąd same szkolenia zawodowe nie wystarczą.
Inżynier 4.0 to specjalista w swojej dziedzinie. Otwarty na ciągły rozwój i poszerzanie wiedzy. w szybko zmieniającym się otoczeniu przemysłowym. To także osoba, która jest w stanie sprostać nowym wyzwaniom kompetencyjnym, takim jak:
- interdyscyplinarność,
- komunikatywność,
- świadomości biznesowej.
Mądry program szkolenia = Transformacja w super bohatera dzięki ścieżkom rozwoju
Badania Akademii ASTOR przeprowadzone w 2016 roku* wskazują na to, że głównymi motywatorami dla inżynierów w codziennej pracy są:
- chęć ciągłego rozwoju i zdobywania doświadczeń,
- ambitne wyzwania,
- różnorodne projekty,
- pasja zawodowa,
- i samorealizacja.
Z badania potrzeb inżynierów przeprowadzonych przez ASTOR w 2015 roku wynika, że połowa firm szkoli inżynierów, ale tylko jedna trzecia buduje dla nich program szkolenia!
Wspomniane badania ujawniają jednocześnie niedostatek w podejściu pracodawców do rozwijania kadry inżynierskiej. A szkoda. Bo pracodawcom coraz trudniej będzie o specjalistę. Nie mówiąc już o wszechstronnym inżynierze, który skupia w sobie i umiejętności techniczne, i kompetencje miękkie. Konfrontacja badań ASTOR z obecnymi trendami na rynku pracy, stawia przed pracodawcami wyzwanie budowania ścieżek ROZWOJU INŻYNIERÓW. Wyzwanie to dodatkowo potęguje utrzymujący się rozwój gospodarczy, rekordowo niski poziom bezrobocia, utrzymanie konkurencyjności firmy w łańcuchu wartości oraz konieczność adaptacji nowoczesnych technologii,
Bądź gotowy – inwestuj w rozwój swoich pracowników. Przygotuj plan szkoleń
Inżynierowie XXI wieku powinni mieć umiejętności komunikowania w każdej sytuacji. Oczywiście, komunikacja na linii inżynier –inżynier to podstawa. Kolejny wymiar, to umiejętność mówienia językiem korzyści biznesowych w obszarach zarządczych. Taka umiejętność często wyrażana jest poprzez:
- dostarczanie danych do decyzji biznesowych,
- zarządzanie projektami,
- rozumienie potrzeby liczenia zwrotu na inwestycji (ROI).
W dobie Czwartej Rewolucji Przemysłowej stajemy nie tylko przed wyzwaniami technicznymi, ale także, a może przede wszystkim, przed wyzwaniami biznesowymi.
Dlatego koniecznością staje się wypełnienie luki między biznesowym i technicznym engineeringiem.
Z jednej strony zależy nam na inwestycji w szkolenia dla konstruktorów dopasowaniu ich kompetencji do coraz powszechniejszej interdyscyplinarności, z drugiej zaś należy zorientować ten rozwój także na realizację celów biznesowych organizacji. Jak się do tego przygotować?
Kompetentny specjalista: Jakie szkolenia wybrać?
Przykładem rozbudowanego programu szkoleń dla inżynierów jest interdyscyplinarny, kompleksowy PROGRAM ROZWOJU KOMPETENCJI INŻYNIERA 4.0™. W dużej mierze koncentruje się on na inwestycji w szkolenia miękkie.
Jest to program przeznaczony dla firm produkcyjnych, które:
- planują inwestować w nowoczesne technologie,
- zatrudniają od 20 do 200 inżynierów różnych specjalności,
- i zależy im na utrzymaniu i rozwoju swoich specjalistów.
Dla pracowników to wyraźny sygnał, że firma dostrzega ich strategiczne znaczenie dla całej organizacji.
Główne korzyści płynące z wdrożenia programu to przede wszystkim lepsza współpraca inżynierów z biznesem. Dzięki programowi rośnie ich zadowolenie z pracy. To z kolei wpływa na mniejszą rotację. Program gwarantuje więc trwałość pozytywnych zmian w organizacji.
Inżynier 4.0™ – interdyscyplinarna wiedza to podstawa
Programy rozwojowe prowadzone są równolegle w pięciu obszarach kompetencyjnych.
Po pierwsze rozwój kompetencji TECHNICZNYCH.
Wiedza, zasady, procedury, szczegółowy plan działania, wysoka jakość pracy i umiejętność doprowadzania spraw do końca. Te cechy nadal są bardzo ważne i oczekuje się ich od inżynierów. Szkolenie w tym zakresie obejmować może całą gamę trendów, technologii i procesów kreowanych przez Przemysł 4.0, takich jak:
- cyberbezpieczeństwo,
- zagadnienia z dziedziny robotyki,
- integracji systemów IT,
- automatyki,
- mechaniki,
- ergonomii projektowania.
Poznawanie nowych trendów, rozwijanie wiedzy w interdyscyplinarnym środowisku wynika nie tylko z chęci rozwoju samych inżynierów. Często staje się wręcz koniecznością dla rozwoju przedsiębiorstw.
Kolejny obszar dotyczy kompetencji BIZNESOWYCH. Dla inżyniera to zazwyczaj pewna nowość. Od Inżyniera 4.0 oczekujemy bowiem nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale także rozumienia aspektów biznesowych. Nasz inżynier powinien posiadać podstawową wiedzę z zakresu analizy biznesowej, zarządzania produkcją, jakością, a także praktyczną umiejętność zarządzania projektami.
Kolejne dwa obszary to kompetencje PSYCHOSPOŁECZNE i MENEDŻERSKIE, dzięki którym znacząco wzrasta poziom świadomości inżynierów co do ich istoty w codziennej pracy.
Piątym obszarem rozwoju jest obszar kompetencji MIĘKKICH. Tutaj liczą się:
- współpraca i komunikacja,
- techniki pracy kreatywnej,
- techniki prezentacji,
- umiejętność rozwiązywania problemów,
- a także zarządzanie zmianą.
Szkolić, czy nie szkolić?
Czwarta Rewolucja Przemysłowa, niezależnie od tego, czy jest postrzegana jako moda, chwytliwe hasło marketingowe, tak naprawdę jest odpowiedzią na potrzeby zmieniającego się świata. Daje impuls, by zatrzymać się i przewartościować nie tylko podejście do biznesu, ale także do ludzi i ich rozwoju. Od ich umiejętności i kompetencji zależy bowiem, ile inspiracji zaczerpniemy z idei Przemysłu 4.0 i efektywnie wdrożymy je w budowanie przewag konkurencyjnych.
Więcej o Programie Rozwoju Kompetencji Inżyniera 4.0 przeczytasz w najnowszym numerze Biznes i Produkcja.