Treści
Inteligentna produkcja żywności, Korea połączona przez IoT i VR-robot – przegląd innowacji przemysłu 4.0 #2
Inteligentna produkcja żywności, Korea połączona przez IoT i VR-robot – przegląd innowacji przemysłu 4.0 #2
Czas na kolejny, #2, przegląd innowacji 4.0, które w ostatnim czasie zwróciły naszą uwagę. Mamy nadzieję, że każde z czterech wyselekcjonowanych przez nas rozwiązań posłużą Wam za cenną inspirację do dalszych działań w obszarze przemysłu 4.0. Zaczynamy!
1. Inteligentna produkcja w sektorze napojów i żywności
Sztuczna inteligencja i Internet of Things nie jest wyłącznie domeną fabryk i międzynarodowych korporacji. Działalność firmy AVEVA pokazuje, że rozwiązania z przemysłu 4.0 można z powodzeniem zaaplikować w rolnictwie czy też w produkcji napojów – z ogromną korzyścią dla samych wytwórców.
Firma podjęła dotychczas współpracę z 23 spośród 25 najważniejszych organizacji z sektora żywności i napojów. W czym tkwi sekret jej ogromnej popularności?
Innowacyjne rozwiązania AVEVA pozwalają znacząco podnieść efektywność organizacji w czterech głównych obszarach:
Sprawność operacyjna – poprzez możliwość automatycznego standaryzowania bieżących działań na podstawie modeli opracowanych przez sztuczną inteligencję,
Trwałość aktywów – poprzez przewidywanie potencjalnych problemów i eliminowanie ich zawczasu dzięki modelom predykcyjnym,
Podnoszenie satysfakcji klientów – poprzez bieżące, automatyczne badania jakości produktów oraz identyfikowanie genealogicznych cech żywności,
Zwiększenie elastyczności – poprzez budowę automatycznego systemu umożliwiającego dostosowanie opakowań produktów do bieżących wymagań i oczekiwań odbiorców.
2. Korea połączona w ramach IoT
Korea Południowa jako czwarty kraj na świecie (po Niemczech, Włoszech i Singapurze) uruchomiła MindSphere – stowarzyszenie zrzeszające badaczy, użytkowników i inżynierów z sektora Internet of Things. Celem jego działania jest budowa synergii między poszczególnymi członkami i, co za tym idzie, tworzenie rozwiązań IoT, na których będzie bazować gospodarka i infrastruktura kraju.
MindSphere pozwala także każdej firmie na dołączenie do stowarzyszenia i wymianę doświadczeń związanych z Internetem Rzeczy. Przedsiębiorstwa są wówczas zobowiązane do udostępnienia części swoich danych, co pozwala badaczom przeanalizować procesy, porównać je z innymi organizacjami, a następnie wypracować bardziej efektywne rozwiązania. Wszystko w imię popularyzacji i udoskonalenia Internet of Things.
3. Toyota i PFN podejmują współpracę i tworzą robotycznego asystenta
Toyota oraz Preferred Networks, Inc. (PFN) podpisały właśnie porozumienie, w ramach którego wspólnie będą tworzyć i rozwijać platformę Toyota Human Support Robot. Współpraca ma służyć stworzeniu rozwiązania, które będzie możliwe do zastosowania nie tylko w opiece medycznej czy w logistyce. Jej celem jest zbudowanie robota, który będzie w stanie samodzielnie dostosować się do potrzeb pojedynczej osoby.
PFN planuje wykorzystać we współpracy z Toyotą innowacje, które w ostatnim czasie szczególnie mocno „rozsławiły” firmę – podnoszenie i przenoszenie niezidentyfikowanych obiektów, reagowanie na komendy człowieka czy też automatyczne tworzenie bieżących planów zadań. Celem jest stworzenie pierwszego, powszechnie stosowanego robota, który będzie współpracował z ludźmi z każdego zakątka globu.
4. SE4 łączy AI oraz VR i tworzy innowacyjnego robota
SE4 Inc., amerykańska firma specjalizująca się w tworzeniu oprogramowania dla robotów, opracowała właśnie innowacyjny software Semantic Control, który łączy sztuczną inteligencję, technologię computer vision (CV) oraz virtual reality. Celem projektu jest stworzenie systemu, który umożliwi maksymalną kontrolę nad robotem, szczególnie w zmiennych warunkach i w konieczności sterowania nim na odległym dystansie.
Semantic Control, dzięki połączeniu VR i AI pozwala na stworzenie trójwymiarowych, wirtualnych warunków, w których robot może „przetrenować” rozmaite zachowania. Na podstawie jego aktywności, system formułuje gotowe modele działania, które potem zostają wykorzystywane w fizycznej przestrzeni. VR pozwala także na bieżące zarządzanie aktywnością robota – dostęp do trójwymiarowej wizji, jaką ma przed sobą urządzenie pozwala samemu operatorowi sterować nim w czasie rzeczywistym.
Co więcej, dzięki wykorzystaniu Computer Vision może on zupełnie zautomatyzować działanie robota, który przy pomocy AI sam zaadaptuje się do rozmaitych warunków. Dopiero w momencie, w którym napotka on niemożliwą do „przejścia” przeszkodę, zaalarmuje operatora, który będzie mieć możliwość przejęcia sterowania nad urządzeniem.
Źródła grafik: