Historie sukcesu
Grupa SPLAST: Doskonałość operacyjna i zrównoważony rozwój. Nowoczesne technologie w świecie tworzyw sztucznych
Grupa SPLAST: Doskonałość operacyjna i zrównoważony rozwój. Nowoczesne technologie w świecie tworzyw sztucznych
Tworzywa sztuczne są z nami obecne na co dzień – spotykamy je w desce rozdzielczej samochodu, w kuchni, w sprzętach codziennego użytku. Rynek ten jest dynamiczny i szybko się rozwija. Warunkiem sukcesu w tej branży jest nie tylko dobry produkt, ale przede wszystkim powtarzalna estetyka wykonania detalu i jego trwałość. Jak zapewnić realizację tych wyzwań? Czy robotyzacja produkcji może zainspirować inne działy przedsiębiorstwa, dotychczas niekoniecznie kojarzone z robotyzacją?
Perspektywa firmy SPLAST, prezentowana w artykule, to nie tylko unowocześnianie produkcji poprzez innowacyjne rozwiązania. To przede wszystkim siła wieloletnich relacji zbudowanych na linii dostawca technologii – inwestor w oparciu o wzajemne zaufanie, wiedzę i doświadczenie. Efektem tego jest sukces mierzony rozwojem i firmy, i ludzi.
Z Polski w świat
Firma SPLAST została założona w 1989 roku. Specjalizuje się w produkcji detali z tworzyw sztucznych o wysokich parametrach technicznych i jakościowych. Około 70 procent produkcji jest eksportowana i trafia na tereny Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych czy Półwyspu Arabskiego. SPLAST jest firmą rodzinną ze 100-procentowym polskim kapitałem.
Obecnie Grupa SPLAST znajduje się w czołówce największych europejskich przetwórców tworzyw sztucznych (lub producentów detali z tworzyw sztucznych). Wytwarza detale przede wszystkim dla przemysłu motoryzacyjnego, elektrotechnicznego oraz meblarskiego. Firma jest także producentem profesjonalnego sprzętu do utrzymywania czystości.
Grupa SPLAST to ponad 700 pracowników. Posiada 4 zakłady produkcyjne w Jedliczu, Krośnie, Jaśle i na Węgrzech. Własne Centrum Badawczo-Rozwojowe, laboratoria, zespół projektantów i konstruktorów, narzędziownię oraz farmy fotowoltaiczne.
Siłą firmy są kompetentne zespoły ekspertów, menedżerów, specjalistów i pracowników produkcji. Grupa SPLAST stawia na innowacje, przeznacza 3 procent rocznych dochodów na badania i rozwój produktów. Inwestycje w robotyzację i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii mają znaczny udział w sukcesie przedsiębiorstwa.
Zautomatyzowana produkcja odbywa się na 8 halach produkcyjnych o łącznej powierzchni 22.000 m2. Na ponad 70 nowoczesnych wtryskarkach przetwarzane jest 65 ton granulatu dziennie, z którego powstają różnego rodzaju detale, zgodnie z surowymi normami jakościowymi i środowiskowymi.
Robotyzacja
Na liniach technologicznych w firmie SPLAST działa obecnie 15 robotów przemysłowych. Taki park maszynowy zapewnia jakość i efektywność procesów.
„Produkujemy detale w kilkunastu zaawansowanych technologiach. Sięgamy zawsze po najnowsze rozwiązania. Stawiamy na wysoki stopień informatyzacji, automatyzacji i robotyzacji. Współpracujemy z dostawcami maszyn i urządzeń z Europy i świata. Naszym partnerem strategicznym w zakresie robotyzacji jest firma ASTOR”
mówi Marek Sanocki, prezes firmy SPLAST.
ASTOR jest ekspertem w zakresie inteligentnej robotyzacji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Konsultuje i wspiera realizację inwestycji polegających na wdrożeniu robotów przemysłowych i mobilnych. Od 2010 roku dostarcza firmie SPLAST nowoczesne technologie z zakresu automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji procesów produkcyjnych.
„Z firmą SPLAST łączy nas długoletnia współpraca i wizja robotyzacji. Proponujemy takie rozwiązania, które zapewniają realizację zakładanych wydajności procesów. Wspieramy rozwój kompetencji pracowników firmy SPLAST, a także konsultujemy innowacje i pomagamy z sukcesem je wdrażać”
opowiada Łukasz Mąka, Zastępca Dyrektora oddziału, ASTOR Kraków.
Firma ASTOR dostarczyła dotychczas 15 robotów przemysłowych marek Kawasaki Robotics i EPSON, pracujące obecnie na 10 stanowiskach produkcyjnych – montażu, klejenia, plazmowania, zgrzewania, znakowania laserowego i kontroli wizyjnej.
„Automatyzacja to przede wszystkim gwarancja powtarzalności i jakości, jakiej oczekują od nas klienci. Śledzimy na bieżąco rozwój technologii i wdrażamy coraz to bardziej zaawansowane systemy na naszych liniach montażowych. Inżynierowie działu automatyzacji SPLAST współpracują z działem wsparcia technicznego firmy ASTOR, dzięki temu każde nowe wdrożenie przebiega w zakładanym czasie oraz z zaplanowaną wydajnością zrobotyzowanych gniazd produkcyjnych”
mówi Maciej Socha, Kierownik Zakładu Automatyzacji i Oprzyrządowania Produkcji, SPLAST
„Zaletą automatyzacji jest to, że operator ma bezpieczniejsze warunki pracy, dzięki czemu nie ryzykuje utraty zdrowia. Uczy się także nowych umiejętności – kontroluje pracę robota, umie przezbrajać warianty aplikacji i kontroluje cały proces”
dodaje Bartłomiej Dopart, Kierownik Działu Automatyzacji, SPLAST
SPLAST jest członkiem Klastra Industry 4.0, realizującego koncepcję inteligentnych fabryk. Firma stosuje także zintegrowane zarządzania produkcją, operacjami finansowymi i logistyką.
Magazyny firmy SPLAST to 21.000 m2 powierzchni i 29.000 miejsc paletowych.
Magazyny te posiadają nowoczesne rozwiązania: system regałów jezdnych oraz innowacyjny, autonomiczny robot do transportu palet marki Agilox. Robot, wezwany przez operatora, automatycznie pobiera paletę z hali produkcyjnej i odwozi na jeden z dwóch magazynów, bezpiecznie omijając przeszkody.
Realizując strategię innowacyjności i doskonałości operacyjnej, Grupa SPLAST efektywnie rozwija biznes klientów i podnosi konkurencyjność na rynku międzynarodowym.
Redakcja:
Joanna Kowalkowska, ASTOR
Redaktor, autor i korektor tekstów, działa w marketingu branży przemysłowej. Od ponad 10 lat była redaktorem naczelnym Biuletynu Automatyki ASTOR. Współautor i redaktor wielu artykułów typu case study, scenariuszy do filmów typu case study, treści folderów firmowych i postów do mediów społecznościowych. Aktualnie koordynator content marketingu robotyki przemysłowej i edukacyjnej w ASTOR oraz menedżer produktu/robota edukacyjnego Astorino. Wielbicielka nauki języków obcych, ze szczególnym uwzględnieniem gramatyki, ortografii i etymologii.