Treści
Gromadzenie, wizualizacja i raportowanie danych z produkcji rur wielowarstwowych w przedsiębiorstwie Tweetop
Gromadzenie, wizualizacja i raportowanie danych z produkcji rur wielowarstwowych w przedsiębiorstwie Tweetop
„Można powiedzieć, że to AVEVA Historian napędza modernizację w firmie Tweetop. Odwołania historyczne, analiza danych, prognozowanie, powrót do wykrytych anomalii, porównania… – wszystko to powoduje, że nawet w przypadku wycofanej z produkcji partii produktów, pracownicy i kadra firmy Tweetop mają dostęp do danych, mających kluczowe znaczenie dla właściwej realizacji produkcji i kolejnych modernizacji.” – Mariusz Bednarz, Dyrektor ds. Produkcji i Rozwoju w firmie Tweetop
Tweetop – historia i oferta firmy
Tweetop Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo z całkowicie polskim kapitałem i zarządem, z siedzibą w Szczecinie. Funkcjonujący nieprzerwanie od 2001 roku Tweetop, jest jedną z czterech firm w Polsce produkującą rury wielowarstwowe do instalacji centralnego ogrzewania i wody użytkowej.
Trzon oferty firmy stanowi system rurowy Tweetop PERT – przeznaczony do wewnętrznych instalacji wodno-grzewczych, opiera się na rurach wielowarstwowych w zakresie średnic od 14 do 75 mm. System obejmuje również komplet skonstruowanych według autorskich projektów kształtek, niezbędnych akcesoriów dedykowanych dla poszczególnych zastosowań oraz narzędzi do montażu.
Produkcja rury wielowarstwowej PERT II/Al/PERT II jest realizowana w Polsce od 2007 roku w oparciu o nowoczesny park maszynowy oraz kompletnie wyposażone zaplecze laboratoryjne. W ofercie firmy Tweetop, poza kompletnym systemem rurowym, znajdują się również pompy ciepła typu powietrze – woda oraz rekuperatory.
Siłą firmy Tweetop jest fachowy zespół zorientowany na profesjonalną współpracę z Klientem i łączący znajomość rynku z kompleksową wiedzą o produkcie. Mocnym wsparciem są działy: szkoleniowy, techniczny oraz projektowy. Firma posiada własne laboratorium testowe. Potwierdzeniem i jednocześnie gwarancją osiągnięcia przyjętych celów jest wdrożenie i ciągłe doskonalenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Środowiskiem zgodnego z normą ISO 14001:2004.
Systemy instalacji centralnego ogrzewania i wody użytkowej Tweetop zasilają znane inwestycje w Polsce, między innymi:
- Park Technologiczno-Przemysłowy w Poznaniu,
- EC1 Zachód – Centrum Nauki i Techniki w Łodzi,
- Zamek w Łańcucie,
- Grand Hotel w Sopocie,
- Hala widowiskowo-sportowa Czyżyny w Krakowie,
- Zaplecze stadionu miejskiego we Wrocławiu.
W 2020 roku, firma uruchomiła we własnej fabryce w Szczecinie produkcję pięciowarstwowych rur typu Pert II / EVOH / Pert II. Nowa w pełni zautomatyzowana linia produkuje rury w zakresie średnic od 12 do 32 mm, w zwojach do 600 metrów.
Digitalizacja procesu produkcji w Tweetdrop – realizacja projektu
Zautomatyzowana linia produkcyjna do rur typu Pert II / EVOH / Pert II została wyposażona w zaawansowane systemy do gromadzenia, wizualizacji i prezentacji danych procesowych światowego producenta AVEVA (dawniej Wonderware).
Projektowanie i wdrożenie tych systemów zrealizowała firma PC Automation z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży automatyki, realizująca projekty i wdrożenia systemów sterowania, wsparcia dla utrzymania ruchu, uruchamiania nowych linii produkcyjnych oraz parków maszynowych, projektowania i wdrażania systemów wizualizacji oraz raportowania danych klasy SCADA i Historian.
PC Automation od wielu lat wspiera Dział Utrzymania Ruchu oraz rozwój automatyzacji i cyfryzacji w firmie Tweetop. W przypadku realizacji systemu sterowania oraz wizualizacji przez zewnętrzną firmę, PC Automation konsultuje i nadzoruje realizację inwestycji.
Jak mówi Piotr Cieśla, właściciel PC Automation i jednocześnie automatyk:
„W 2011 roku przeprowadziłem w firmie Tweetop pierwszy projekt wdrożenia linii produkcyjnej urządzeń testujących z systemem sterowania Siemens i wizualizacją AVEVA Edge (wówczas jeszcze pod nazwą Wonderware InTouch) i obsługą na komputerach panelowych Astraada PC. Ten sprawdzony zestaw PLC+SCADA+IPC jest obecnie standardem w firmie Tweetop”.
Oprogramowanie AVEVA w Tweetop – korzyści
Produkcja w firmie Tweetop aktualnie odbywa się w dwóch halach produkcyjnych. W starej hali produkcyjnej znajduje się jedna linia, natomiast w nowej hali aż cztery linie produkcyjne. Wszystkie linie produkcyjne wyposażone są od początku w system Wonderware InTouch. Od 2012 roku, PC Automation dodatkowo integruje w powyższych liniach produkcyjnych systemy zbierania danych Historian oraz systemy wirtualizacji zabezpieczające przed utratą danych w przypadku awarii serwerów.
Stacje klienckie Historian umożliwiły udostępnianie danych dla inżynierów produkcji, kadry zarządzającej, operatorów stanowisk, działu kontroli jakości oraz technologów produkcji. Dane udostępniane są online w czasie rzeczywistym, a tendencje parametrów i zależności między nimi są widoczne na pierwszy rzut oka.
Zastosowane rozwiązania SCADA i Historian od AVEVA (dawniej Wonderware) umożliwiły:
- wizualizację, analizę i raportowanie wskaźników produkcyjnych,
- wizualizację i raportowanie maszynowni chłodniczych,
- wizualizację i raportowanie procesu przygotowania powietrza oraz innych mediów produkcyjnych,
- raportowanie i analizę wskaźników postprodukcyjnych,
- rozpatrywanie reklamacji nawet sprzed kilku lat,
- wykorzystanie trendów do wnioskowania dla produkcji bieżącej.
„Linie produkcyjne mogą się różnić, mogą pochodzić od różnych dostawców, ale interfejs operatora ma być identyczny w przypadku każdej z nich. Powtarzalność i schematyczność działania ułatwia pracę operatorowi nie tylko na co dzień, ale także podczas awarii, niezależnie od tego, do jakiej linii produkcyjnej są przypisani w danym momencie. Interfejsy na InTouchu są skalowalne, łatwo modyfikowalne, intuicyjne. Działają szybko dzięki sprawnym driverom” – mówi Piotr Cieśla, który projektował wszystkie interfejsy operatorów.
Ze względu na poszerzanie profilu produkcji w szczecińskim zakładzie o złączki do rur, zarząd firmy planuje dalszy rozwój i modernizację, by sprostać wyzwaniu konkurencyjności również wobec zagranicznych dostawców.
Te działania wspiera firma PC Automation z jej specjalistyczną wiedzą w zakresie systemów zarządzania produkcją oraz firma ASTOR, dostawca oprogramowania AVEVA, komputerów przemysłowych Astraada PC i konsultant w zakresie integracji systemów produkcyjnych z systemami ERP, WMS oraz integracji systemu meldowania produkcji Streamsoft z systemem AVEVA Historian.
W ramach modernizacji, Tweetop planuje wdrożyć raportowanie rozliczeń surowców i odpadów poprodukcyjnych oraz pełne raportowanie produkcji w toku. Mocnym punktem ma być także pełne śledzenie i tym samym pełna identyfikowalność produkcji.
Cyfryzacja produkcji – to się opłaca!
Wdrożenie systemów gromadzenia, wizualizacji i raportowania danych przynosi również korzyści biznesowe. Zastosowane rozwiązania z zakresu automatyki i oprogramowania dla produkcji, zapewniły znacznie szerszy dostęp do danych i możliwość ich analizy na takim poziomie, by w razie potrzeby wprowadzać konkretne zmiany w procesie produkcyjnym, tym samym wpływając korzystnie zarówno na efektywność procesu, jak i jakość końcowego produktu.
Modernizacje w firmie Tweetop, przeprowadzane w kooperacji z firmą PC Automation, dotyczą także zaplecza produkcji – maszynownie chłodnicze, działające w oparciu o kaskadowe pompy ciepła, latem służą do chłodzenia wody technicznej, a zimą odzyskane z procesu ciepło jest używane do ogrzewania budynku. Firma PC Automation wykonała do tego celu kompletny system sterowania i wizualizacji także w oparciu o Wonderware InTouch (obecnie AVEVA Edge), ze wsparciem AVEVA Historian do analizy danych procesowych.
„Systemy wizualizacji danych z przebiegu produkcji AVEVA informują nas na bieżąco, które systemy kontroli jakości zgłaszają anomalie. Następnie weryfikujemy w systemie, czy takich zgłoszeń jest więcej, z różnych systemów. Jeśli zaistnieje taka sytuacja, jest to dla nas sygnał do eliminacji wady produktu. Kontrola jakości odbywa się zarówno online, jak i na etapie postprodukcji, co jest dla nas dodatkową zaletą”
– Natalia Margiel, Kierownik Laboratorium Kontroli Jakości w firmie Tweetop.
„Dzięki efektywnej analizie danych i działaniom optymalizacyjnym na ich podstawie, podnieśliśmy wydajność naszego parku maszynowego i polepszyliśmy jakość produktów, zmniejszając ilość odpadów. Dużo efektywniej panujemy nad przebiegiem procesów produkcyjnych, reagując dużo szybciej na awarie”
– Mariusz Bednarz, Dyrektor ds. Produkcji i Rozwoju, Tweetop
Zapraszamy na wycieczkę po zakładzie Tweetop!
1. System trzech telewizorów 65” z wizualizacją części produkcyjnej zakładu – na pierwszym telewizorze pięć linii produkcyjnych, dalej kolejno dwa telewizory wyświetlające trendy – parametry technologiczne, kontroli jakości, mediów, geometrii produktu – Wonderware Historian Client Trend, Wonderware InTouch 2014 R2, Wonderware Historian Client 2014 R2. W jednym miejscu pracownicy produkcji prowadzący linie produkcyjne mają wgląd w pracę całego zakładu – wizualizacja oraz wykresy na jednym lub dwóch ekranach w zależności od potrzeb. Zespół doskonałych narzędzi do panowania nad procesami wytwórczymi i kontroli jakości wyrobu.
2. Telewizor 65” Wonderware Historian Client Trend w części biurowej nadzoru produkcji, gdzie wszyscy inżynierowie mają wgląd na przebiegające procesy – podzielone na poszczególne okna wykresów
3. Wonderware Historian 2014 R2 na wirtualnej maszynie. Sześć fizycznych przyłączy ethernetowych, osiemnaście źródeł danych – sterowniki PLC i komputer z Wonderware FSGateway. Zbieranie danych z pięciu linii produkcyjnych, urządzeń kontroli jakości i testowania oraz mediów (sprężone powietrze, maszynownia chłodnicza). Wszystko na wirtualnej maszynie z kopią zapasową.
4. Dwa telewizory 65” i monitor – Wonderware Historian Client Trend oraz wizualizacja Wonderware InTouch 2014 R2 w części biurowej nadzoru utrzymania ruchu. Nadzór nad zakładem w jednym miejscu, również ze zdalnym dostępem przez internet.
5. Telewizor 65” Wonderware Historian Client Trend w części produkcyjnej. Wgląd na proces przez pracowników mniejszej hali produkcyjnej.
6. Wizualizacja produkcji – linia LP04 (EVOH) – Wonderware InTouch 2017 + Wonderware Historian Client Trend 2017 + komputer panelowy 21,5” Astraada ASS6A22C811
7. Wizualizacja produkcji – linia LP03 – Wonderware InTouch 2017 + komputer panelowy 19” Astraada AS47C19
8. Wizualizacja produkcji – linia LP05 – Wonderware InTouch 2017 + komputer panelowy 21,5” Astraada AS56A19C811
9. Wizualizacja produkcji – linia LP02 – Wonderware InTouch 2014R2 + komputer panelowy 19” Astraada AS47C19
10. Wizualizacja hydrostatycznej maszyny testującej – Wonderware InTouch 2014R2
Współpraca:
Piotr Cieśla, Właściciel firmy, Inżynier automatyk PC Automation