Treści
Gdzie technologia spotyka człowieka, tam dzieje się rozwój. Rok 2018 w ASTOR i plany na 2019
Gdzie technologia spotyka człowieka, tam dzieje się rozwój. Rok 2018 w ASTOR i plany na 2019
Rok 2018 za nami. Z całą pewnością rok ciekawy i pełen nieoczekiwanych zwrotów. A jaki rok 2018 był dla firmy ASTOR? Czy w dobie Czwartej Rewolucji Przemysłowej firmy potrzebują jeszcze ludzi? Czy automatyzacja-robotyzacja-cyfryzacja się opłaca i co ze sobą niesie? Jak wpływa na procesy produkcyjne? Na rozwój gospodarczy Polski? Na ludzi?
ASTOR: Rozwój w skali makro na piątkę z plusem
W opinii ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego pod wieloma względami był to rekordowy rok dla polskiej gospodarki. I choć sama końcówka nie była bardzo optymistyczna, bo straszyła widmem ogromnych podwyżek cen za energię elektryczną na kolejny rok, to w skali całego roku, polska gospodarka zanotowała wysokie tempo wzrostu gospodarczego. W ciągu całego roku urosła ona bowiem o ponad 5%, czyli sporo więcej niż prognozy z początku roku.
Był to także rok niskiego bezrobocia, które paradoksalnie dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza w firmach produkcyjnych, oznaczało brak rąk do pracy. Dzięki temu, w wielu branżach, żeby sprostać wysokiemu poziomowi konsumpcji, zwiększenie inwestycji w nowoczesne technologie i rozwiązania okazały się koniecznością. A co się działo u nas?
Więcej przeczytasz w piśmie Biznes i Produkcja.
Nowości w ofercie ASTOR w 2018 – Kawasaki Robotics przyspiesza transformację firm produkcyjnych
Biznes ASTORa, zwłaszcza robotowy, mocno przyspieszył w minionym roku. Śmiało można stwierdzić, że pod każdym względem był to najlepszy rok w dotychczasowej historii. Świadczą o tym zrealizowane projekty, ich skala, zaawansowanie. Tym bardziej cieszy poszerzanie oferty robotowej o roboty Kawasaki Robotics, które uznawane są za najszybsze w swoim segmencie. Takim robotem jest przykładowo Kawasaki Robotics RS 007N – najszybszy robot świata. Skupiliśmy się także na rozwijaniu kompleksowych rozwiązań dla kluczowych branż polskiej gospodarki. Doskonałym przykładem jest koordynacja inwestycji w zakresie automatyzacji procesów w branży meblowej – takich jak intralogistyka, zrobotyzowane klejenie, czy zautomatyzowany montaż ram meblowych.
Rok 2018 to był również rok bogaty w wiele wyzwań, jeśli chodzi o naszą uzupełniającą ofertę robotową. Jeden z pozycjonerów zaprojektowanych przez inżynierów ASTOR, decyzją Krajowej Izby Gospodarczej uzyskał Świadectwo Pochodzenia (polski produkt!). Jest to dokument eksportowy występujący w handlu międzynarodowym. Posiadanie takiego zaświadczenia stanowi dla nas i dla naszych Klientów dużą wartość. To dowód na to, że polska myśl inżynierska jest doceniana nie tylko w Polsce, Europie i jak się okazuje – na świecie . Jeden z pozycjonerów już pracuje w aplikacji robotowej w Dubaju.
Najważniejsze inicjatywy ASTOR w 2018
ASTOR od zawsze chętnie włącza się we wszystkie inicjatywy, dzięki którym możliwe jest rozwijanie innych. Zarówno ludzi, jak i ich biznesów. Chodzi o mentoring na każdym etapie życia firmy. 2018 rok to kontynuacja rozpoczętego w 2017 KPT ScaleUp – programu akceleracyjnego dla startupów przemysłowych. Inicjatywą kontynuowaną nieprzerwanie od kilku lat jest Akademia Młodego Project Managera – gdzie dzielimy się wiedzą, mentorujemy przyszłym inżynierom, szkolimy z zarządzania projektami w oparciu o metodykę Prince2.
Eventy, na których byliśmy w 2018
Cieszy również fakt, że byliśmy obecni na dziesiątkach konferencji, na których dzieliliśmy się dobrymi praktykami i wiedzą o specyfice transformacji w polskich firmach produkcyjnych, jak również zrealizowanymi projektami dla globalnych korporacji, które mają swoje oddziały w Polsce. Wśród nich m.in.: Forum Nowoczesnej Produkcji, wspomniany wcześniej Impact’18, Motywacja dla Produkcji, Secure Tech, Kongres Liderów Zmian czy konferencja Przemysł 4.0 w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
7 spojrzeń na rozwój ASTOR
Rozwój i zmiana. Pod takimi hasłami upłynął rok 2018. Co to dokładnie oznacza dla firm produkcyjnych i firmy ASTOR? Przedstawiamy 7 perspektyw członków zarządu ASTOR obejmujących wszystkie obszary działalności Grupy ASTOR.
Dynamiczny rozwój robotyzacji w parze z rozwojem ludzi
Stefan Życzkowski, prezes zarządu ASTOR
To był bardzo dobry rok. Oczekiwaliśmy dobrego roku, końcowe wyniki były jednak bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Odnotowaliśmy zdecydowanie najlepszy rok w dziedzinie sprzedaży i rozwoju oprogramowania Wonderware. Również wynik sprzedaży systemów sterowania GE był doskonały.
Od 2013 systematycznie i intensywnie inwestujemy w rozwój systemów zrobotyzowanych. Wyniki sprzedaży za lata 2017 i 2018 pozwoliły nam na strategiczną inwestycję w halę przemysłową i nową lokalizację: powstaje ASTOR Robotics Center w Krakowie. Ta strategiczna decyzja i zobowiązanie na najbliższe lata pozwala nam bardzo dynamicznie rozwijać sprzedaż robotów Kawasaki Robotics i Epson w kolejnych latach. To czyni nas solidnym i jeszcze bardziej wiarygodnym parterem dla wszystkich przedsiębiorstw gotowych na technologiczną transformację.
Chętnie dzieliliśmy się wiedzą i doświadczeniem w zakresie Przemysłu 4.0 poprzez udział w licznych konferencjach i kongresach. Na pewno jednym z ciekawszych wydarzeń, w których braliśmy udział w 2018 była konferencja Impact w Krakowie. Wspólnie z Maciejem Sochą, dyrektorem zakładu systemów ogrodzeniowych i zabezpieczeń antykorozyjnych w firmie WIŚNIOWSKI, zaprezentowaliśmy efekty wdrażania koncepcji Industry 4.0 w jednym z zakładów produkcyjnych WIŚNIOWSKI.
Intensywnie rozwijamy się kadrowo. Szczególnie cieszy coraz większe doświadczenie i pracowników, i kadry zarządzającej na szczeblu średnim i wyższym.
Nasze wieloletnie doświadczenie w dziedzinie automatyzacji i robotyzacji jest pozytywnie oceniane przez klientów, którzy w ostatnim roku złożyli nam najwięcej zamówień w 31-letniej historii firmy.
W 2018 roku zdobyliśmy kolejną porcję dużych, strategicznych projektów do sprzedaży dla nowych i naszych stałych klientów, pozwalające nam z optymizmem wejść w 2019 rok i lata następne.
Rozwój w skali mikro i makro. Inwestycje dzisiaj, by nie wypaść z rynku za 2 czy 5 lat
Michał Wojtulewicz, wiceprezes zarządu ds. finansowych:
Rok 2018 w ASTOR i otoczeniu to kolejny dynamiczny rozwój i zmiany, ale także mierzenie się z zewnętrznymi wyzwaniami. Od 2018 jesteśmy firmą, w która ma 39 właścicieli, z czego aż 38 pracuje na co dzień w firmie. Są to osoby posiadające 75% kapitału. To niecodzienne podejście na rynku polskim.
W skali makro, zarówno polska gospodarka, jak i odbiorca indywidualny mierzy się z narastającymi kosztami energii, na które naszą odpowiedzią są systemy monitorowania zużycia energii i optymalizacji jej zużycia.
Kolejnym wyzwaniem jest pogłębiający się deficyt liczby pracowników na rynku pracy. W ciągu 5 lat ma to być 2 mln w stosunku do tego, co mamy dzisiaj. Automatyzacja to konieczność, aby przetrwać. Opłaca się także inwestować z uwagi na to, że mamy obecnie niskie koszty kapitału. Nie czekajmy i nie traćmy okazji.
A jaki będzie rok 2019? Poniżej kilka propozycji, co mogą zrobić firmy produkcyjne, aby poprawić sprawność operacyjną:
- inwestycje w efektywność i zautomatyzowane moce produkcyjne,
- wdrażanie nowoczesnych technologii w duchu Industry 4.0 jako zmiana strategii firmy: indywidualne podejście do klienta i szybka odpowiedź na jego potrzeby w myśl: „I want what I want when I want”, analiza danych, Big Data,
- inwestycje w cyberbezpieczeństwo po to, by uchronić się przed cyberatakami.
Rozwój technologiczny a humanizm w zarządzaniu
Agnieszka Politańska, członek zarządu ASTOR, dyrektor ds. HR:
Rok 2018 w branży automatyki i robotyki to przede wszystkim ciągle zwiększające się zapotrzebowanie rynku europejskiego na inżynierów automatyków, robotyków oraz informatyków. Jednocześnie towarzyszy temu otwarcie rynku pracy w UE. Opisywane zjawisko przyczynia się do powstawania trudności w pozyskaniu kadr do polskich przedsiębiorstw.
To z kolei przełożyło się na wzrost świadomości polskich pracodawców, że aby zatrzymać dobrego inżyniera, konieczne jest inwestowanie w jego rozwój. Dotyczy to zarówno rozwoju w zakresie umiejętności technicznych (interdyscyplinarność), jak i kompetencji psychospołecznych (konieczność współpracy w różnorodnym środowisku, potrzeba współpracy projektowej). To bardzo pozytywny trend, który będzie kontynuowany w 2019 roku.
Co jeszcze będzie drogowskazem w 2019 roku z dziedzinie zarządzania ludźmi w firmach produkcyjnych?
- Rośnie świadomość zmiany modelu kompetencyjnego inżyniera w obliczu wyzwań stawianych przez IV Rewolucję Przemysłową – zarówno w świadomości samych inżynierów, jak i ich przełożonych; jest to bardzo pozytywne tło dla propagowania koncepcji Inżyniera 4.0, która jest autorską koncepcją ASTOR.
- Zderzenie opinii na temat pozytywnych i negatywnych skutków zwiększenia skali robotyzacji – z jednej strony obawy przed zabieraniem pracy przez roboty, z drugiej zaś – demograficzne przesłanki mówiące o braku rąk do pracy, zwłaszcza w obszarze prac ciężkich i szkodliwych dla człowieka,
- HR z perspektywy makro – coraz bardziej widoczny trend humanistyczny w zarządzaniu. Szukanie sensu pracy, programy właścicielskie, turkusowe organizacje.
Gdzie technologia spotyka człowieka, tam dzieje się rozwój
Jarosław Gracel, członek zarządu ASTOR, dyrektor ds. Przemysłu 4.0:
Bardzo dużym sukcesem był i jest dalszy, organiczny rozwój Grupy ASTOR w obszarze cyfryzacji i robotyzacji. To dla nas także rok rekordowych przychodów na poziomie Grupy ASTOR. Cieszymy się, że razem z nami sukcesy osiągają nasi klienci i partnerzy. Zarówno międzynarodowe firmy, jak i firmy z polskim kapitałem, budujące swoją pozycję rynkową. Szczególnie cieszą sukcesy tych mniejszych firm, które stawiają odważnie pierwsze kroki w robotyzacji i skokowo podnoszą swoją konkurencyjność.
Z czego jesteśmy dumni? Przede wszystkim z tego, że potrafimy się dynamicznie rozwijać i jednocześnie robić to w duchu współpracy i pracy zespołowej (zarówno wewnętrznie, jak i z Partnerami). Na pewno jesteśmy dumni z osiągnięcia pozycji eksperta w obszarze Industry 4.0 w Polsce i dalszego silnego zaangażowania w transformację przemysłową. Jesteśmy też dumni z rozwoju i umiędzynarodowienia koncepcji Inżyniera 4.0, która jest i w Polsce, i za zagranicą przyjmowana z dużym uznaniem.
Wyzwaniem roku 2019 będzie zmierzenie się z dwoma zaobserwowanymi już w 2018 trendami. Najsilniejszy trend w obszarze firm produkcyjnych to brak ludzi do pracy. Zarówno pracowników operacyjnych, jak i inżynierów. Wymaga to podnoszenia komfortu pracy, strategicznych inwestycji w automatyzację i robotyzację oraz zadbania o rozwój kompetencji wszystkich pracowników. W skali makro rok 2019 to rok, w którym w sposób drastyczny zmieniają się koszty energii elektrycznej dla zakładów produkcyjnych. Będzie to wymagało bardzo szybkiego wdrażania programów oszczędzania energii i mediów.
Rozwój dzięki inwestycjom w inteligentne linie produkcyjne
Piotr Merwart, członek zarządu ASTOR, dyrektor ds. koordynacji inwestycji:
Rok 2018 to przede wszystkim wzrost gospodarczy, brak rąk do pracy oraz coraz większa indywidualizacja produkcji. Odnotowaliśmy zwiększone zainteresowanie automatyzacją i robotyzacją ze strony firm produkcyjnych, gdzie do tej pory produkcja była oparta jedynie o siłę rąk ludzkich i kojarzona była z procesem trudnym do automatyzacji. Wpływa to na zwiększenie wyzwań w zakresie podnoszenia „inteligencji” budowanych maszyn i linii produkcyjnych oraz łatwości ich dostosowania do szybkiej zmiany na produkcji.
Są to też te czynniki, które powodują, że coraz większe zainteresowanie obserwujemy w chęci wprowadzania przez firmy produkcyjne bardzo nowoczesnych rozwiązań z dziedziny samojezdnych, autonomicznych robotów przemysłowych. Z drugiej strony jest to szansa na rozwój dla firm zajmujących się wdrażaniem robotyzacji i pracujących w nich inżynierów.
Rozwój dzięki wzrostowi sprzedaży
Tomasz Michałek, członek zarządu ASTOR, dyrektor ds. sprzedaży:
Rok 2018 zakończyliśmy w sprzedaży najlepszym wynikiem w historii firmy i dodatkowo bardzo dużym wzrostem w stosunku do ubiegłego (dotychczas najlepszego) roku. Co ważne, uzyskaliśmy wzrost we wszystkich głównych obszarach sprzedaży: w oprogramowaniu przemysłowym, systemach sterowania i w robotach przemysłowych. Warto zaznaczyć, że urósł każdy z siedmiu oddziałów sprzedażowych ASTOR.
Jeśli chodzi o perspektywy rozwoju na rok 2019 to na pewno w Polsce mocno rozwija się robotyzacja. My, jako firma, uczestniczymy w tym poprzez sprzedaż robotów Kawasaki Robotics, Epson oraz MIR, jak również osprzętu robotowego.
Coraz większy problem z ludźmi do pracy na pewno będzie napędzał koniunkturę na automatyzację i robotyzację produkcji. W rok 2019 wchodzimy z nową strategią firmy, którą nakierowujemy na działania sprzedażowe. Rozwijamy się także w zakresie usług.
Rozwój i utrzymanie na rynku dzięki szybkim przezbrojeniom
Andrzej Garbacki, członek zarządu ASTOR, dyrektor operacyjny:
Mijający rok to rok nasilonej rywalizacji pomiędzy Polską i Niemcami o pracowników z Ukrainy. Polskie społeczeństwo staje się coraz bogatsze i coraz lepiej wykształcone, stąd coraz trudniej o tanią i prostą siłą roboczą. To z kolei szansa dla nas na wzrost sprzedaży rozwiązań w zakresie cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji.
W opinii wielu naszych klientów, nadchodzący rok będzie rokiem podejmowania strategicznych decyzji, jeśli chodzi o inwestycje w nowoczesne technologie. Będzie to ich „Być, albo nie być”.
Dlaczego? Głównie z powodu wzrastającego konsumpcjonizmu. Powoduje on dynamiczne zmiany w biznesie. Zmiana popytu (małe, duże zamówienia) to potrzeba elastycznego dopasowania procesów produkcyjnych, gdzie stratą nie będzie pensja dla pracownika w sytuacji chwilowego przestoju linii produkcyjnych. Z drugiej strony, wielu przedsiębiorców adresuje potrzebę posiadania dużych mocy produkcyjnych po to, by umieć wziąć duże zlecenia, których do tej pory nie byli w stanie obsługiwać.
Słowem podsumowania
Rok 2019 zatem zapowiada się równie ciekawie. Tym co cieszy jest fakt, że żadna, nawet najbardziej zautomatyzowana firma, nie poradzi sobie bez ludzi: ekspertów, inżynierów, specjalistów. Inwestycja w rozwój ludzi, przy jednoczesnych inwestycjach w cyfryzację, automatyzację czy robotyzację to szansa na ocenę celującą pod koniec 2019 roku, tak w skali mikro-, jak i makroekonomicznej.